Ruchomość kręgosłupa

Ruchomość kręgosłupa

Kręgosłup jest strukturą przypominającą kolumnę, składa się u człowieka z 33-34 połączonych stawami kręgów. Niektóre odcinki kręgosłupa charakteryzują się większą możliwością ruchu, możemy zaliczyć do nich odcinek szyjny oraz lędźwiowy. Natomiast odcinek piersiowy oraz krzyżowo - guziczny ze względu na pełnioną funkcję oraz połączenia z innymi strukturami anatomicznymi odznaczają się mniejszą ruchomością. Ciało jako całość wymaga sprawnego działania nie tylko kręgosłupa. Prawidłowe wysklepienie stóp, odpowiednia ruchomość stawów obwodowych oraz swobodny ruch miednicy w przestrzeni jest ważny, w kontekście naszego codziennego funkcjonowania.

Jeśli kręgosłup funkcjonuje prawidłowo w trakcie chodu możemy zaobserwować jednoczesne poruszanie się ciała w trzech płaszczyznach. Pierwszym z nich jest kontrrotacja klatki piersiowej i miednicy. Kiedy do przodu wysunięta zostanie prawa noga, miednica wykonuje ruch w stronę przeciwną- w lewo, natomiast klatka piersiowa i barki podążają za nogą wykroczną orientując się w prawo. Drugi ruch to nieznaczne kołysanie się na boki spowodowane przenoszeniem ciężaru ciała z jednej stopy na drugą. Subtelne wychylenia w przód i w tył stanowią ostatnia komponentę ruchu obserwowaną podczas chodu.

Ruchomość całego kręgosłupa jest sumą zakresu ruchów w poszczególnych stawach kręgosłupa. Gdy jeden z odcinków kręgosłupa traci swój naturalny ruch, sąsiadujące odcinki dążą do wyrównania, czyli kompensacji. W rezultacie odcinek z ograniczeniem ruchu znajduje się obok odcinka nadmiernie ruchomego. Miejsca występowania takich połączeń narażone są na silne przeciążenia, co objawia się bólem.

Nadmierna ruchomość, inaczej hipermobilność kręgosłupa też jest problemem. Struktury zabezpieczające stawy kręgosłupa takie jak torebka stawowa czy więzadła są poddawane odciążeniom, do których ich budowa nie jest przystosowana. Tak pojawia się niestabilność kręgosłupa.

Zachowanie prawidłowej ruchomości kręgosłupa jest kluczowym elementem profilaktyki. Zaopiekuj się swoim kręgosłupem w momencie, kiedy odczuwasz jednostkowe, krótkotrwałe epizody bólowe po treningu czy wieczorem po całym dniu pracy.

Zapraszamy do terapeutów manualnych i osteopatów! 


<< POWRÓT

Inne z kategorii: TERAPIA MANUALNA

Blizna a zmęczenie

Blizna a zmęczenie

TERAPIA MANUALNA

W chwili gdy dojdzie do głębokiego uszkodzenia skóry, ma miejsce uszkodzenie ciągłości oraz jej warstw głębokich, wówczas dochodzi do wytworzenia blizn.

Tkanka mięśniowa

Tkanka mięśniowa

TERAPIA MANUALNA

Ważny element naszego ciała, na którym terapeuci manualni oraz osteopatyczni pracują praktycznie za każdym razem na wizycie.

Mięśnie pochyłe

Mięśnie pochyłe

TERAPIA MANUALNA

Mięśnie pochyłe pozwalają na wykonywanie rotacji oraz skłonów bocznych głowy. Pełnią również bardzo ważną funkcję w utrzymaniu pionowej postawy oraz stabilizacji kolumny szyjnej kręgosłupa.

Zarządzaj stylem życia, gdy dopada ból!

Zarządzaj stylem życia, gdy dopada ból!

TERAPIA MANUALNA

W takich sytuacjach można znaleźć pomoc, np. u terapeutów, którzy pokażą jak można zarządzać stylem życia i się przystosować.