Ruchomość kręgosłupa

Ruchomość kręgosłupa

Budowa kręgosłupa

Kręgosłup jest strukturą przypominającą kolumnę, składa się u człowieka z 33-34 połączonych stawami kręgów. Niektóre odcinki kręgosłupa charakteryzują się większą możliwością ruchu, możemy zaliczyć do nich odcinek szyjny oraz lędźwiowy. Natomiast odcinek piersiowy oraz krzyżowo - guziczny ze względu na pełnioną funkcję oraz połączenia z innymi strukturami anatomicznymi odznaczają się mniejszą ruchomością. Ciało jako całość wymaga sprawnego działania nie tylko kręgosłupa. Prawidłowe wysklepienie stóp, odpowiednia ruchomość stawów obwodowych oraz swobodny ruch miednicy w przestrzeni jest ważny, w kontekście naszego codziennego funkcjonowania.

Fizjologia zdrowego kręgosłupa

Jeśli kręgosłup funkcjonuje prawidłowo w trakcie chodu możemy zaobserwować jednoczesne poruszanie się ciała w trzech płaszczyznach. Pierwszym z nich jest kontrrotacja klatki piersiowej i miednicy. Kiedy do przodu wysunięta zostanie prawa noga, miednica wykonuje ruch w stronę przeciwną- w lewo, natomiast klatka piersiowa i barki podążają za nogą wykroczną orientując się w prawo. Drugi ruch to nieznaczne kołysanie się na boki spowodowane przenoszeniem ciężaru ciała z jednej stopy na drugą. Subtelne wychylenia w przód i w tył stanowią ostatnia komponentę ruchu obserwowaną podczas chodu.

Ruchomość całego kręgosłupa jest sumą zakresu ruchów w poszczególnych stawach kręgosłupa. Gdy jeden z odcinków kręgosłupa traci swój naturalny ruch, sąsiadujące odcinki dążą do wyrównania, czyli kompensacji. W rezultacie odcinek z ograniczeniem ruchu znajduje się obok odcinka nadmiernie ruchomego. Miejsca występowania takich połączeń narażone są na silne przeciążenia, co objawia się bólem.

Nadruchomość kręgosłupa też jest zła

Nadmierna ruchomość, inaczej hipermobilność kręgosłupa też jest problemem. Struktury zabezpieczające stawy kręgosłupa takie jak torebka stawowa czy więzadła są poddawane odciążeniom, do których ich budowa nie jest przystosowana. Tak pojawia się niestabilność kręgosłupa.

Negatywne skutki zablokowanego kręgosłupa

Ograniczenie ruchomości kręgosłupa może prowadzić do wielu negatywnych skutków dla zdrowia, w tym:

  • Bóle pleców: Brak ruchu w kręgosłupie może prowadzić do bólu w dolnej części pleców, szyi i ramionach.
  • Osłabienie mięśni: Ograniczenie ruchomości kręgosłupa może prowadzić do osłabienia mięśni pleców, szyi i ramion.
  • Zwiększone ryzyko kontuzji: Osłabienie mięśni i brak ruchu w kręgosłupie mogą prowadzić do zwiększonego ryzyka kontuzji, szczególnie podczas wykonywania codziennych czynności.
  • Zmniejszona elastyczność kręgosłupa: Ograniczenie ruchomości kręgosłupa może prowadzić do utraty elastyczności kręgosłupa, co utrudnia wykonywanie codziennych czynności.
  • Zmniejszona stabilność kręgosłupa: Ograniczenie ruchomości kręgosłupa może prowadzić do zmniejszonej stabilności kręgosłupa, co z kolei zwiększa ryzyko urazu.
  • Problemy z oddychaniem: Ograniczenie ruchomości kręgosłupa może utrudniać oddychanie, co może prowadzić do problemów z płucami.
  • Zwiększone ryzyko chorób serca: Ograniczenie ruchomości kręgosłupa może prowadzić do zwiększonego ryzyka chorób serca, ponieważ ogranicza aktywność fizyczną.
  • Zmniejszona jakość życia: Ograniczenie ruchomości kręgosłupa może prowadzić do zmniejszenia jakości życia, ponieważ utrudnia wykonywanie codziennych czynności.
  • Zwiększone ryzyko chorób układu nerwowego: Ograniczenie ruchomości kręgosłupa może prowadzić do zwiększonego ryzyka chorób układu nerwowego, ponieważ wpływa na funkcjonowanie mózgu i rdzenia kręgowego.
  • Zwiększone ryzyko depresji: Ograniczenie ruchomości kręgosłupa może prowadzić do zwiększonego ryzyka depresji, ponieważ utrudnia wykonywanie codziennych czynności i wpływa na jakość życia.

Zdrowy kręgosłup

Zachowanie prawidłowej ruchomości kręgosłupa jest kluczowym elementem profilaktyki. Zaopiekuj się swoim kręgosłupem w momencie, kiedy odczuwasz jednostkowe, krótkotrwałe epizody bólowe po treningu czy wieczorem po całym dniu pracy.

Zapraszamy do terapeutów manualnych i osteopatów! 

Ciekawe artykuły o kręgosłupie

Poczytaj o Niesamowitych ścieżkach ludzkiego ciała oraz o Bezpiecznych manipulacjach kręgosłupa

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: TERAPIA MANUALNA

Grupa mięśni kulszowo-goleniowych

Grupa mięśni kulszowo-goleniowych

TERAPIA MANUALNA

Bardzo często są problematyczne ze względu na kontuzje, przykurcze lub zwiększone napięcie mięśniowe.

Skręcona kostka

Skręcona kostka

TERAPIA MANUALNA

O ile fakt pierwszego skręcenia może być wynikiem niefortunnego ciągu przyczynowo-skutkowego, czyli nie zauważenie krawężnika i nieszczęście gotowe... To kolejne i kolejne skręcenie tej samej kostki to wynik źle przeprowadzonego procesu gojenia tkanek.

Zastój limfatyczny - kiedy warto skorzystać z drenażu?

Zastój limfatyczny - kiedy warto skorzystać z drenażu?

TERAPIA MANUALNA

Problem ten dotyczący coraz większej ilości osób, nazywany jest także obrzękiem limfatycznym. Problematyczna dolegliwość, nie można jej lekceważyć, nie tylko pod względem estetycznym, ale także zdrowotnym!

Bóle obręczy barkowej

Bóle obręczy barkowej

TERAPIA MANUALNA

Problem ten to skutek wadliwych struktur ścięgien, mięśni, stawów oraz torebek stawowych, które zaangażowane są w ruchy barków.