Rwa Kulszowa co to jest
Co pomoże powodować zapalenie nerwu kulszowego
Tajemnicze przyczyny rwy kulszowej
Niepokojące objawy przy rwie kulszowej
Jak działają leki na rwę kulszową?
Jakie badania robić przy rwie kulszowej?
Przychodnia leczenia rwy kulszowej
Czym jest rwa kulszowa?
Czy jest to jakiś konkretny problem?
Czy może to duży worek, do którego wrzucane są wszystkie bóle kręgosłupa z promieniowaniem na kończynę dolną (nogę)?
Rwa kulszowa jest to właśnie nazwa zwyczajowa, która sugeruje zapalenie nerwu kulszowego.
O anatomii słów kilka...
Dokładne segmenty tworzące nerw kulszowy to L4, L5, S1, S2, S3. Dlatego często, jeśli mamy wypukliny lub przepukliny kręgosłupa to może być odczuwać ból wzdłuż nogi. Związane jest to z podrażnieniem nerwu przewodzącym informacje czuciowe oraz ruchowe.
Nerw kulszowy to długi i gruby sznur, który wychodzi się z kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego. Schodząc w dół przez udo oraz łydkę robi się coraz cieńszy oraz rozgałęzia się na boki, docierając do stopy.
Co może powodować zapalenie nerwu kulszowego?
Urazy mechaniczne w rejonie kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego
Dyskopatia - wszystkie zmiany dotyczące krążka międzykręgowego oraz stawów międzykręgowych.
Przeciążenia - związane z napięciem mięśniowym, które może prowadzić do zaburzeń metabolicznych, obrzęku co w konsekwencji doprowadza do stanu zapalnego
Choroby nowotworowe
Jakie są inne tajemnicze przyczyny bólów kręgosłupa?
Źle wyleczone kontuzje- skręcenie kostki, naciągnięte mięśnie łydki, uraz kolana czy biodra - który doprowadza do zmian podczas chodu, wprowadza dysbalans napięciowy, zmienia wzorce co w konsekwencji będzie rzutowało na kręgosłup lędźwiowy
Zastoje w żyłach nóg
Blizny pooperacyjne w obrębie brzucha, pośladka, uda- blizna może wprowadzać zaburzenia napięciowe na poziomie powięziowym - doprowadza to do zmian postawy oraz ustawienia miednicy – to tylko kwestia czasu aż "kręgosłup się odezwie"
Problemy psychosomatyczne
Kiedy w Twojej głowie powinien pojawić się czerwony alarm?
Rwa kulszowa niepokojące objawy
Jeśli zaobserwowałeś u siebie problemy z chodzeniem, opadaniem stopy i nie możesz chodzić na pięcie lub masz z tym duży problem - są to doskonałe powody, aby spotkać się z neurologiem, fizjoterapeuta czy osteopatą.
Jeśli zaobserwowałeś u siebie asymetryczną postawę - Twój tułów ucieka na lewo albo prawo od miednicy - również sugeruje, abyś położył się na leżance u fizjoterapeuty lub osteopaty.
Ile trwa rwa kulszowa? Kiedy najlepiej reagować?
Jeśli Twój ból nie mija po 1-2 dniach oraz nie zmniejsza się po NLPZ, jest to oznaką, że potrzebujesz wizyty u nas.
Jak możemy rozsupłać ten węzeł gordyjski zwany rwą kulszową?
Do żadnego bólu nie powinno się przyzwyczajać.
Pamiętaj, że każdy rodzaj bólu jest dobrym powodem do wizyty u specjalisty.
Jeśli chcesz sam sprawdzić, czy problem jest poważny - spróbuj stanąć na palcach a potem na piętach - przez 5 sekund. Jeśli noga, na którą rwa kulszowa promieniuje ma przyczynę w kręgosłupie lędźwiowym - będziesz miał odczucie jak jedna noga jest słabsza od drugiej.
Drugi sposób by sprawdzić przyczynę rwy kulszowej - spróbuj dotknąć symetrycznie w obu nogach - skórę - najpierw z przodu ud, idąc do podudzia i stopy, potem bocznie, przyśrodkowo oraz z tyłu nogi, dotyk ma być lekki. Przesuwasz tylko rękę wzdłuż nogi.
Wnioski-Jeśli zauważysz, że inaczej czujesz jedną nogę od drugiej - to też może wskazywać na przyczynę rwy kulszowej w lędźwiach.
Uwaga - powyższe testy nie są badaniem medycznym - dlatego aby mieć pewność - skonsultuj się ze specjalistą.
Jak działają leki na rwę kulszową?
Blokada kręgosłupa w bólach kręgosłupa to jak zakrycie kontrolki, która wyskakuje na desce rozdzielczej Twojego auta. Leki przeciwbólowe w rwie kulszowej są jak ciągłe włączanie bezpiecznika w przeciążonej instalacji elektrycznej.
Czy takie działanie ma sens?
- Zdecydowanie nie! Chyba że chcesz po kilku latach zacząć utykać na nogę lub mieć nietrzymanie moczu, które występuje jak ignoruje się objawy z ciała.
Na to pytanie odpowiedzieć można najbardziej osteopatyczne jak tylko się da. - To zależy.
Jeśli ból jest mały lub średni, nie utrudnia w dużym stopniu funkcjonowania, pozwala na sen - nie ma potrzeby stosować leków NLPZ. Można wtedy spróbować pozycji przeciwbólowych lub okładów ciepło/zimno. Natomiast przy silnych bólach, problemach z funkcjonowaniem, problemach z snem, znalezieniem pozycji bez bólowej można posiłkować się lekami. Wtedy należy wykorzystać potencjał tego, że nie boli na ruch, spacer lub podstawowe ćwiczenia.
Jakie badania i leczenie w rwie kulszowej ma sens?
Przede wszystkim odpowiedzialne! Badania, które robi terapeuta manualny to badanie obiektywne - od razu pozwala stwierdzić, czy problem jest duży czy mały. Jeśli chcesz mieć pewność - zrób rezonans magnetyczny kręgosłupa lędźwiowego.
Leczenie dolegliwości kręgosłupa powinno być oparte o badanie manualne, neurologiczne lub obrazowe, dopiero taka terapia - nie będzie tylko bezmyślnym wałkowaniem mięśni kręgosłupa lub pośladka.
Leczenie rwy kulszowej
Połączenie terapii osteopatycznej z pracą fizjoterapeuty pozwala na szybsze pozbycie się dolegliwości bólowych oraz zabezpieczenie kręgosłupa przed kolejnymi incydentami przez odpowiednio dobrane ćwiczenia. Potwierdzają to badania Foster N i Reddington M* pokazujące, że zintegrowane działanie oparte na terapii manualnej, terapii tkanek miękkich oraz regularnych ćwiczeniach zmniejsza ocenę niepełnosprawności spowodowana dolegliwościami bólowymi kręgosłupa.
* Foster N, Reddington M Early Referral to Physical Therapy: A Reasonable Choice for Primary Care Patients With Sciatica, Ann Intern Med. 2021 Jan;174(1):107-108.
Poczytaj o naszej przychodni na https://www.osteopatja.pl/
Jeśli chcesz byśmy zajęli się odpowiedzialnie twoimi problemami bólowymi - zapisz się na terapię manualną i zacznij leczenie oparte na badaniu i bezpiecznych technikach.
Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie
<< POWRÓT
Inne z kategorii: TERAPIA MANUALNA
Ruch może być zbawienny
TERAPIA MANUALNADla kogo/czego? Dla Ciebie i Twojego kręgosłupa. Wystarczy wybrać tylko taki rodzaj, który będzie najbardziej korzystny dla Twojego organizmu i zgodny z Twoimi możliwościami.
Zarządzaj stylem życia, gdy dopada ból!
TERAPIA MANUALNADziś dowiesz się o kilku możliwościach zmian w stylu życia, gdy pojawił się ból i jest on przewlekły.
Zastój limfatyczny
TERAPIA MANUALNAJest to obrzęk tkanek spowodowany zastojem limfy. Przez nie właściwie funkcjonujący układ limfatyczny w skórze i tkance podskórnej gromadzi się za dużo płynu śródtkankowego.
Ból pośladka
TERAPIA MANUALNAPośladek to miejsce w naszym ciele, gdzie zgromadzone są różnego rodzaju struktury układu kostno – stawowego. Możemy spodziewać się rozmaitych dysfunkcji, począwszy od ścięgien, więzadeł, aż po mięśnie czy nerwy tam przebiegające.