Stan zapalny

Stan zapalny

jest podłożem wielu dolegliwości bólowych z którymi możemy spotkać się w gabinecie. Jest odpowiedzią organizmu na uszkodzenia naszego ciała zarówno ze strony zewnętrznej jak i wewnętrznej. Proces ten ma na celu usunięcie patogenu i przywrócenie w organizmie równowagi – homeostazy.

Niekiedy w naszym ciele pojawia się stan zapalny, który trwa kilka dni, a następnie wszystko wraca do normy.

Niekiedy jednak organizm nie potrafi sobie poradzić z nawracającymi patogenami. Mówi wtedy o sanie przewlekłym – często będącym przyczyną wielu problemów i schorzeń.

Powszechnymi wskaźnikami stanu zapalnego jest OB i CRP.

Obiektywnym wynikiem stanu zapalnego może być wyłącznie pobranie krwi. Te dwa wskaźniki jest zbadać najłatwiej i są one najbardziej powszechne. Natomiast do szczegółowej diagnostyki mogą posłużyć wskaźniki WBC (krwinki białe) lub cytokin prozapalnych.

OB – odczyn Biernackiego – jest to badanie krwinek czerwonych. Jeden z najstarszych testów, polegający na obserwacji opadania czerwonych krwinek. Przyśpieszone opadanie może świadczyć o stanach ostrych, urazach, chorobach lub zakażeniach. Spowolniony może natomiast świadczyć o alergii lub anemii.

Normalna wartość powinna mieścić się pomiędzy 3-15mm dla kobiet oraz 1-10mm dla mężczyzn

CRP – białko C-reaktywne – produkowane w wątrobie i jest wczesnym markerem stanu zapalnego. Ułatwia usuwanie patogenu i jego podwyższona wartość może być obserwowana we wczesnej i ostrej fazie zapalnej.

U zdrowego człowieka powinno być w granicy 0,2-2mg/L.

Stan zapalny jest mocno powiązany z bólem. Oba wskaźniki są ze sobą mocno powiązane i mogą świadczyć o zakażeniach, infekcjach, urazach czy stanach zapalnych organizmu.

Jeżeli, któryś z nich nie mieści się w normie, warto to dokładniej sprawdzić.

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: TERAPIA MANUALNA

Masaż tkanek głębokich

Masaż tkanek głębokich

TERAPIA MANUALNA

Jest to manualna forma pracy z ciałem. Metoda nakierowana jest na zwiększenie elastyczności oraz rozciągnięcie napiętych tkanek. 

Jak przeciwdziałać stanom zapalnym

Jak przeciwdziałać stanom zapalnym

TERAPIA MANUALNA

Układ odpornościowy zostaje rozregulowany głównie poprzez zbyt dużą ekspozycję na antygeny oraz pośrednio przez czynniki zaburzające równowagę układów nerwowego i endokrynnego.

Stan zapalny

Stan zapalny

TERAPIA MANUALNA

 Jest odpowiedzią organizmu na uszkodzenia naszego ciała zarówno ze strony zewnętrznej jak i wewnętrznej.

Udar

Udar

TERAPIA MANUALNA

Tylko odpowiednio szybko udzielona pomoc może uratować życie i zmniejszyć zmiany, które zajdą w mózgu po udarze...