Stan zapalny

Stan zapalny

jest podłożem wielu dolegliwości bólowych z którymi możemy spotkać się w gabinecie. Jest odpowiedzią organizmu na uszkodzenia naszego ciała zarówno ze strony zewnętrznej jak i wewnętrznej. Proces ten ma na celu usunięcie patogenu i przywrócenie w organizmie równowagi – homeostazy.

Niekiedy w naszym ciele pojawia się stan zapalny, który trwa kilka dni, a następnie wszystko wraca do normy.

Niekiedy jednak organizm nie potrafi sobie poradzić z nawracającymi patogenami. Mówi wtedy o sanie przewlekłym – często będącym przyczyną wielu problemów i schorzeń.

Powszechnymi wskaźnikami stanu zapalnego jest OB i CRP.

Obiektywnym wynikiem stanu zapalnego może być wyłącznie pobranie krwi. Te dwa wskaźniki jest zbadać najłatwiej i są one najbardziej powszechne. Natomiast do szczegółowej diagnostyki mogą posłużyć wskaźniki WBC (krwinki białe) lub cytokin prozapalnych.

OB – odczyn Biernackiego – jest to badanie krwinek czerwonych. Jeden z najstarszych testów, polegający na obserwacji opadania czerwonych krwinek. Przyśpieszone opadanie może świadczyć o stanach ostrych, urazach, chorobach lub zakażeniach. Spowolniony może natomiast świadczyć o alergii lub anemii.

Normalna wartość powinna mieścić się pomiędzy 3-15mm dla kobiet oraz 1-10mm dla mężczyzn

CRP – białko C-reaktywne – produkowane w wątrobie i jest wczesnym markerem stanu zapalnego. Ułatwia usuwanie patogenu i jego podwyższona wartość może być obserwowana we wczesnej i ostrej fazie zapalnej.

U zdrowego człowieka powinno być w granicy 0,2-2mg/L.

Stan zapalny jest mocno powiązany z bólem. Oba wskaźniki są ze sobą mocno powiązane i mogą świadczyć o zakażeniach, infekcjach, urazach czy stanach zapalnych organizmu.

Jeżeli, któryś z nich nie mieści się w normie, warto to dokładniej sprawdzić.

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: TERAPIA MANUALNA

Fizjoterapia stomatologiczna Łódź

Fizjoterapia stomatologiczna Łódź

TERAPIA MANUALNA

Staw skroniowo-żuchwowy jest w szczególny sposób narażony na dysfunkcje. Jest bowiem jednym z najczęściej używanych przez człowieka stawów.

Stretching

Stretching

TERAPIA MANUALNA

Tak jak trening siłowy wpływa na przyrost objętości mięśnia, tak stretching oddziałuje na zwiększenie ilości włókien mięśniowych i poprawę elastyczności.

Przykurcze mięśni

Przykurcze mięśni

TERAPIA MANUALNA

Jeśli duża ilość mięśni w stanie snu jest napiętych - będzie to mogło powodować Syndrom Przewlekłego Zmęczenia i zaburzenia sercowo naczyniowe...

Wybór stanika to ważna sprawa

Wybór stanika to ważna sprawa

TERAPIA MANUALNA

Teraz temat dla Pań, ale może i dla Panów, którzy dbają o swoje kobiety...