Anatomia stawu biodrowego

Anatomia stawu biodrowego

Co my byśmy zrobili, gdyby nie biodro. Niektóre osoby nie mające problemów z tym stawem, nie zdają sobie sprawy ile mają szczęścia. Brak problemów = lepsza sprawność. 

Wszelkie urazy związane ze stawem biodrowym są bardzo niebezpieczne, a w dodatku mocno uciążliwe w życiu codziennym.

Więc tak jak już kiedyś wspominaliśmy, żeby lepiej dbać o swoje zdrowie i sprawność fizyczną, a także, aby unikać różnego rodzajów kontuzji warto wiedzieć jak wygląda budowa poszczególnych elementów naszego ciała.
Staw biodrowy Jest to rodzaj stawu kulistego, jego budowa umożliwia szeroki zakres ruchomości biodra. A ponieważ jest on duży to wspierają go mocne ścięgna i więzadła.

STAW BIODROWY składa się z następujących elementów:

- kość udowa – która jest najdłuższa i najcięższa z kości jakie znajdziemy u człowieka,
- głowa kości udowej – kuliste zakończenie uda. Dzięki takiemu kształtu może być umieszczona w panewce miednicy i tworzyć staw biodrowy. Pokrywa ją chrząstka, to dlatego ruch jest bezbolesny i może się swobodnie przemieszczać po panewce.
- szyjka kości udowej – odpowiada za wspieranie głowy kości udowej. Dzięki niej mamy możliwość „dźwigać” udo w górę oraz poruszać rotacyjnie.
- miednica – dwa stawy biodrowe wspólnie z miednicą tworzą obręcz kończyny dolnej. Odpowiada za unoszenie całego ciężaru górnej części ciała.
- panewka – tworzy powierzchnię stawową,
- obrąbek panewkowy – to przedłużenie panewki i zwiększa powierzchnię przylegania głowy kości udowej.

Ze wszelkimi kontuzjami związanymi ze stawem biodrowym w naszej przychodni pomogą Monika, Mateusz, Marta oraz osteopaci Adam, Karol i Maciej.

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: TERAPIA MANUALNA

Styl życia a ból kręgosłupa

Styl życia a ból kręgosłupa

TERAPIA MANUALNA

Otóż bóle kręgosłupa występują u dużej części populacji, są prawie nieuniknione przy pewnych rodzajach stylu życia.

Ścięgna

Ścięgna

TERAPIA MANUALNA

Gdy ścięgno zostanie uszkodzone, proces jego gojenia nie jest błyskawiczny. Jeżeli jednak jesteś pod okiem fizjoterapeuty i wiesz co powinieneś w danej sytuacji robić można ten proces delikatnie przyspieszyć, zoptymalizować. 

Naderwanie ścięgna Achillesa

Naderwanie ścięgna Achillesa

TERAPIA MANUALNA

Najczęstszymi przyczynami problemów z Achillesem są czynności długotrwale powtarzane i wysiłek fizyczny, czyli zbyt duże obciążenia...

Staw skokowy

Staw skokowy

TERAPIA MANUALNA

Jego skomplikowana budowa prowadzi do tego, że niewielki, choć nieodpowiedni ruch może spowodować uszkodzenie jego struktur.