Udar

Udar

UDAR – jak rozpoznać i jakich objawów nie wolno lekceważyć?!

Tylko odpowiednio szybko udzielona pomoc może uratować życie i zmniejszyć zmiany, które zajdą w mózgu po udarze! Brak pomocy w odpowiednim czasie prowadzi do niepełnosprawności ruchowej, zaburzeń poznawczych, problemów z mową, wzrokiem, ale także do amnezji, problemów psychicznych, a w ostateczności do śmierci. 

Więc jeśli wiemy jak rozpoznać udar, mamy większą możliwość zapobiegnięcia negatywnym skutkom udaru. 
Kiedy można podejrzewać udar? Oto test wymyślony przez neurologów, by pomóc w rozpoznaniu udaru mózgu:

A. Uśmiech – objawem jest opadający kącik ust, gdzie w normalnych warunkach oba, by się uniosły. 
B. Powtórzenie zdań – „flanelowa koszula” i „kaloryfer w kratkę”, podczas udaru mowa będzie niewyraźna, bełkotliwa, a także chory nie powtarza lub ciągle mówi to samo.
C. Podniesienie kończyn do góry w pozycji leżącej – jedna ze stron nie zostaje podniesiona, bądź natychmiast po podniesieniu opada.

Warto działać jak najszybciej, czas odgrywa w tym przypadku bardzo ważną rolę. Jeśli podejrzewany jest udar natychmiast dzwoń po pomoc!

Po przebytym udarze w naszej przychodni usprawnianie poprowadzą terapeuci manualni i osteopatyczni. 

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: TERAPIA MANUALNA

Powięź

Powięź

TERAPIA MANUALNA

Sam system powięziowy daje możliwość stabilizacji, sprawną regenerację i łatwość poruszania się. Jest jednym z trzech układów spajających nasz organizm.

Naderwanie ścięgna Achillesa

Naderwanie ścięgna Achillesa

TERAPIA MANUALNA

Najczęstszymi przyczynami problemów z Achillesem są czynności długotrwale powtarzane i wysiłek fizyczny, czyli zbyt duże obciążenia...

Garbienie

Garbienie

TERAPIA MANUALNA

Dowiedz się jak negatywnie wpływa na nasz organizm garbienie się i niewłaściwe postawa ciała!

Obrzęk limfatyczny

Obrzęk limfatyczny

TERAPIA MANUALNA

Obrzęk limfatyczny - dotyczy skóry i tkanki podskórnej, jest konsekwencją gromadzenia się w przestrzeniach międzykomórkowych limfy, inaczej mówiąc chłonki. Są to zmiany patologiczne naczyń chłonnych, które wywołują niedrożność, niedorozwój oraz zniszczenie. Obrzęk limfatyczny najczęściej obejmuje kończyny dolne jak i górne.