Zmęczenie mięśni

Zmęczenie mięśni

Zmęczenie mięśni

Biegasz, ćwiczysz, tańczysz, wpinasz się? A może po prostu pracujesz fizycznie?

Czy myślisz czasami o swoich mięśniach i o tym co się z nimi dzieje, gdy muszą długo pracować?

Podczas dużego wysiłku, mięśnie ulegają fizjologicznemu zmęczeniu. Mogą to manifestować w różny sposób, np. znużeniem, bólem, tkliwością.

Nadwyrężenie mięśni bierze się z podrażnienia niezmielinizowanych zakończeń nerwowych i wewnątrz mięśniowych naczyń krwionośnych przez zmiany chemiczne, które to zmiany zachodzą w płynie międzykomórkowym, zwłaszcza podczas podwyższenia się poziomu stężenia kwasu mlekowego i jonów K+.

Ból powstaje przez podrażnienia receptorów oraz otwarcia kanałów wapniowych, a także wciąganie nerwów w konflikt nerwowo-mięśniowy. Jeżeli mięsień jest nietrenowany, wówczas zmiany zachodzą szybciej.

Jako jeden z częstszych czynników jakie wpływają na zmiany w mięśniach wymienia się:

  • temperaturę otoczenia i mięśni,
  • wiek,
  • szybkość przepływu krwi.

Konkretniej mówiąc, do zmian szybciej dochodzi w zimnie i u osób starszych.

Tak więc każdy większy wysiłek ma ogromny wpływ na powstawanie bólu, tkliwości, wrażliwości na ucisk. Warto pamiętać, że każdy mięsień przed obciążeniem należy właściwie rozgrzać, by nie doszło dodatkowo do jego uszkodzenia.

Jeżeli jesteś aktywny fizycznie zapraszamy na masaż do Marty Stanisławskiej. Rozluźni, wymasuje i pokaże jak w miarę możliwości walczyć z bólami.

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: TERAPIA MANUALNA

Czy stopy mogą powodować ból pleców?

Czy stopy mogą powodować ból pleców?

TERAPIA MANUALNA

Nieprawidłowości związane ze stopą mogą mieć odzwierciedlenie w wadach postawy np. skoliozie. Poza tym prowadzą do przeciążeń, a nawet migren.

Płaskostopie

Płaskostopie

TERAPIA MANUALNA

A jednak jakby nie patrzeć jest to rodzaj deformacji stopy, objawiający się obniżeniem bądź zanikiem wysklepienia jej powierzchni.

Bóle szyi a mięśnie pochyłe

Bóle szyi a mięśnie pochyłe

TERAPIA MANUALNA

Mięśnie pochyłe pozwalają na wykonywanie rotacji oraz skłonów bocznych głowy. Pełnią również bardzo ważną funkcję w utrzymaniu pionowej postawy oraz stabilizacji kolumny szyjnej kręgosłupa.

Ból głowy

Ból głowy

TERAPIA MANUALNA

Ból głowy to od zawsze częsty problem zarówno wśród dzieci jak i dorosłych.