Ruch może być zbawienny

Ruch może być zbawienny

Ruch może być zbawienny

Dla kogo/czego? Dla Ciebie i Twojego kręgosłupa. Wystarczy wybrać tylko taki rodzaj, który będzie najbardziej korzystny dla Twojego organizmu i zgodny z Twoimi możliwościami. W dzisiejszym poście podpowiemy jakie kierunki ruchu można obrać i na co warto w nich zwrócić uwagę.

Joga 

Fajne połączenie ćwiczeń rozciągających, kontroli oddechu oraz medytacji. Ma pozytywny wpływ zarówno na sferę cielesną jak i duchową. Super pomocna w walce o zdrowy kręgosłup, jeżeli możesz wykonywać ten rodzaj aktywności i gdy wykonujesz ćwiczenia pod okiem profesjonalisty. Także na początku przygody poszukaj właściwego przewodnika po świcie jogi (najlepiej dyplomowanego instruktora), to on po przeprowadzonym wywiadzie będzie mógł dobrać odpowiedni styl i trening do aktualnych możliwości. Jakie korzyści niesie joga? Np. uczy koncentracji, minimalizuje ból, wzmacnia osłabione mięśnie, rozciąga przykurczone partie ciała.

Bieganie 

Coraz popularniejsza forma ruchu. Słusznie, ponieważ to dobry sposób utrzymania formy. Minus jest taki, że potrafią zdarzyć się kontuzję, dlatego warto przestrzegać kilku zasad, które pomogą ich unikać. Należy zwrócić uwagę na rodzaj podłoża, po którym biegasz, ponieważ jest to ważne z punktu widzenia stabilności kręgosłupa. Nie powinno być ono utwardzone, dlatego ścieżki asfaltowe w ulubionym parku to nie jest stu procentowo dobry wybór. Najlepiej wybrać tereny naturalne, ponieważ wówczas kręgosłup w ruchu jest lepiej amortyzowany. Warto także zwrócić uwagę na dobór obuwia. Możesz też spróbować podczas biegu zmieniać tempo i długość kroków, dzięki czemu wysiłek rozkładany będzie na różne grupy mięśni. Gdy jednak nie możesz biegać z powodów zdrowotnych alternatywą jest np. nordic walking.

Pływanie 

Dzięki temu, że woda stawia opór, co aktywizuje mięśnie do intensywniejszej pracy, przy jednoczesnym wykonywaniu większej ilości ruchów bez bólu, pływanie jest dla większości z nas. Oczywiście nie każdy styl jest przyjazny dla kręgosłupa. Najbardziej neutralną pozycją dla większości jest pływanie na plecach. Przy innych stylach warto najpierw się dowiedzieć czy przy Twoim stanie zdrowia nic nie pogorszy. Np. styl kraula to styl rotacyjny, może się nie sprawdzić u osób z problemami z odcinkiem szyjnym kręgosłupa.

Urazy sportowe? Naszym specjalistom nie są straszne, zapraszamy Do Marty Aandrzejewskiej, Marty Stanisławskiej i Mateusza.

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: TERAPIA MANUALNA

Ból pośladka

Ból pośladka

TERAPIA MANUALNA

Pośladek to miejsce w naszym ciele, gdzie zgromadzone są różnego rodzaju struktury układu kostno – stawowego. Możemy spodziewać się rozmaitych dysfunkcji, począwszy od ścięgien, więzadeł, aż po mięśnie czy nerwy tam przebiegające.

Bieganie dla zdrowia

Bieganie dla zdrowia

TERAPIA MANUALNA

Do takiej aktywności warto się odpowiednio przygotować. Strój, rozgrzewka i dobór nawierzchni! 

Masaż tkanek głębokich

Masaż tkanek głębokich

TERAPIA MANUALNA

Jest to manualna forma pracy z ciałem. Metoda nakierowana jest na zwiększenie elastyczności oraz rozciągnięcie napiętych tkanek. 

Garbienie

Garbienie

TERAPIA MANUALNA

Dowiedz się jak negatywnie wpływa na nasz organizm garbienie się i niewłaściwe postawa ciała!