Woda smakowa

Woda smakowa

Czy woda smakowa to dobry zamiennik wody? 

Dziś spróbujemy odpowiedzieć sobie na to pytanie.

Wiele osób niechętnie sięga po zwykłą wodę, często zastępując ją innymi płynami. Część z nich wypija duże ilości wody smakowej. Producenci dbają o rozwój tej kategorii napojów, nie tylko ciekawymi reklamami, przykuwającymi uwagę, ale też coraz bardziej egzotycznymi smakami.

Nierzadko dzieci mają włączoną do swojej diety ten produkt, ponieważ bardziej im smakują, mają przeróżne wielkości butelek, a rodzice stwierdzają, że lepiej to niż np. cola.

Jednak zastanówmy się jak to wpływa na organizm i stan zdrowia.

Należy zauważyć, że w składzie takich wód najczęściej znajdują się głównie: cukier, syrop glikozowo-fruktozowy, aspartam, acesulfam, benzoesan sodu i inne.

Cukier to produkt wysokoenergetyczny, który dostarcza 405 kcal na 100g produktu, a poza kaloriami nie dostarcza żadnych składników odżywczych. Według zaleceń jego spożycie nie powinno przekraczać 10% wartości energetycznej diety. Jego nadmiar prowadzi do próchnicy, otyłości, zaburzenia odporności, nadpobudliwości czy depresji.

Syrop glukozowo-fruktozowy jest używany na szeroką skalę. Przyczynia się do otyłości, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, dny moczanowej, nadpobudliwości, nowotworów.

Sacharyna jest nawet 500 razy słodsza od sacharozy. Według badań duże dawki mogą sprzyjać rozwojowi nowotworu pęcherza moczowego.

Aspartam jest 200 razy słodszy od sacharozy. Wykazano, że powoduje on wzrost kumulacji wapnia w mózgu, sercu, płucach, śledzonej, nadnerczach czy krwi. A zmniejsza się koncentracja wapnia w nerkach, jądrach i żołądku. Zaś metanol, który powstaje w wyniku hydrolizy aspartamu jest bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia.

Benzoesan sodu może powodować astmę, pokrzywkę, nieżyt nosa.

I jak sądzicie czy woda smakowa może zastąpić zwykłą wodę?

Jeżeli potrzebujesz porady i opieki dietetyka zapraszamy do zapisów do Sonii Orszulak.

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: DIETETYKA DZIECIĘCA

Probiotyki w stresie

Probiotyki w stresie

DIETETYKA DZIECIĘCA

Stresu doświadcza każdy z nas, zwłaszcza codziennym pędzącym, ekspresowym i nerwowym stylu życia.

Ile dzieci powinny zjadać?

Ile dzieci powinny zjadać?

DIETETYKA DZIECIĘCA

Dziś przyjrzymy się kwestii ilości posiłków u dzieci powyżej 1. Roku życia. Pokaże, że nie musisz biegać za swoim maluchem z łyżką, by choć trochę skubnął.

Dietetyka - Pasożyty

Dietetyka - Pasożyty

DIETETYKA DZIECIĘCA

Parazytologią zainteresowałem się już 10 lat temu. Stwierdziłem na logikę, że skoro jest na zewnątrz miliony mrówek i korników i roztoczy, to musi być wewnątrz nas także ich miliony...

Pierwsza wizyta u Dietetyka

Pierwsza wizyta u Dietetyka

DIETETYKA DZIECIĘCA

Jeśli masz problem z doborem diety, zmagasz się z różnymi chorobami, nie wiesz jak stracić zbędne kilogramy, chcesz się czuć zdrowsza/y, pełna/y sił witalnych i dostać zastrzyk energii, z przysłowiowym „kopniakiem” do działania, to pomoc dietetyka jest właśnie dla Ciebie!