Zapalenie trzustki

Zapalenie trzustki

Trzustka odpowiada w naszym organizmie za dwie istotne dla życia funkcje. Po pierwsze, dostarcza do jelita cienkiego enzymy umożliwiające trawienie pożywienia takich jak białka, węglowodany i tłuszcze. Po drugie, produkuje hormony regulujące poziom glukozy we krwi - insulinę i glukagon.

Przyjęto, że zapalenie dzieli się na

a. ostre zapalenie trzustki

b. przewlekłe zapalenie trzustki

A. Może występować w różnym nasileniu, często nawet bez większych objawów. Gdy już objawy wystąpią dzielą się na formę obrzękową i martwiczą. Z czego martwicza to postać najcięższa. Najczęstszą przyczyną tego rodzaju zapalenia są choroby dróg żółciowych, a przede wszystkim kamica żółciowa. Drugą jest postać idiopatycza, a trzecią alkoholowa.

Choroba ma gwałtowny początek, potrafi ją poprzedzać dobre samopoczucie, ale może też mieć początek w kamicy żółciowej. Czynnikami sprzyjającymi mogą być – błędy dietetyczne, przekarmianie i nadużywanie alkoholu.

Ból jak podstawowy objaw potrafi być bardzo silny, w okolicy nadbrzusza. Ma charakter długotrwały, opasujący, promieniujący do pleców i w lewą stronę.

Brzuch początkowo jest wzdęty, a u osób szczupłych podczas palpacji można wyczuć obły bolesny opór, odpowiadający obrzękłej trzustce.

B. Zmiany w tym przypadku prowadzą do zniszczenia miąższu egzokrynnego i włóknienia, a następnie do uszkodzenia czynności endokrynnej.

Można wyróżnić następujące rodzaje przewlekłego zapalenia trzustki:

• Wapniejące

• Wrodzone

• Zaporowe

Do czynników sprzyjających tej chorobie można zaliczyć – alkohol, nadczynność gruczołów przytarczycznych, niedobór białka w pożywieniu, utrudnienie w odpływie soku trzustkowego.

Jednak alkohol to najważniejszy czynnik. Działa wolno, ale intensywnie. Przeciętny czas spożywania alkoholu do momentu wystąpienia pierwszych objawów klinicznych przewlekłego zapalenia trzustki wynosi kilkanaście lat.

Jednym z podstawowych badań, które umożliwiają rozpoznanie zapalenia trzustki, jest oznaczenie enzymów trzustki w surowicy krwi oraz w moczu. Podwyższone stężenie zwykle oznacza chorobę. Wówczas należy skonsultować się z lekarzem.

Po wyżej wymienionym problemie zapraszamy na terapie regeneracyjna do osteopatów czyli Adama, Karola lub Macieja.

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Pierwsza wizyta u osteopaty

Pierwsza wizyta u osteopaty

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Czego można się spodziewać, czy jest już wtedy wykonywana terapia? Poznaj szczegóły pierwszej wizyty.

Migrena oczna

Migrena oczna

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Przyczyny jej występowania nie są jasno określone. Najprawdopodobniej duży wpływ mają czynniki genetyczne. Wystąpienie tego rodzaju bólu może być nasilone wówczas, gdy występuje alergia pokarmowa, stres...

Żylaki

Żylaki

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

To potoczna nazwa choroby, jaką jest przewlekła niewydolność żylna. Choroba układu krwionośnego, która dotyczy wielu z nas.

Schorzenia układu krążenia

Schorzenia układu krążenia

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Najbardziej zagrożone są osoby, które wykazują kilka czynników na raz, takich jak: otyłość, brak ruchu, nałogi, zła dieta itp.