Zapalenie trzustki
Trzustka odpowiada w naszym organizmie za dwie istotne dla życia funkcje. Po pierwsze, dostarcza do jelita cienkiego enzymy umożliwiające trawienie pożywienia takich jak białka, węglowodany i tłuszcze. Po drugie, produkuje hormony regulujące poziom glukozy we krwi - insulinę i glukagon.
Przyjęto, że zapalenie dzieli się na
a. ostre zapalenie trzustki
b. przewlekłe zapalenie trzustki
A. Może występować w różnym nasileniu, często nawet bez większych objawów. Gdy już objawy wystąpią dzielą się na formę obrzękową i martwiczą. Z czego martwicza to postać najcięższa. Najczęstszą przyczyną tego rodzaju zapalenia są choroby dróg żółciowych, a przede wszystkim kamica żółciowa. Drugą jest postać idiopatycza, a trzecią alkoholowa.
Choroba ma gwałtowny początek, potrafi ją poprzedzać dobre samopoczucie, ale może też mieć początek w kamicy żółciowej. Czynnikami sprzyjającymi mogą być – błędy dietetyczne, przekarmianie i nadużywanie alkoholu.
Ból jak podstawowy objaw potrafi być bardzo silny, w okolicy nadbrzusza. Ma charakter długotrwały, opasujący, promieniujący do pleców i w lewą stronę.
Brzuch początkowo jest wzdęty, a u osób szczupłych podczas palpacji można wyczuć obły bolesny opór, odpowiadający obrzękłej trzustce.
B. Zmiany w tym przypadku prowadzą do zniszczenia miąższu egzokrynnego i włóknienia, a następnie do uszkodzenia czynności endokrynnej.
Można wyróżnić następujące rodzaje przewlekłego zapalenia trzustki:
• Wapniejące
• Wrodzone
• Zaporowe
Do czynników sprzyjających tej chorobie można zaliczyć – alkohol, nadczynność gruczołów przytarczycznych, niedobór białka w pożywieniu, utrudnienie w odpływie soku trzustkowego.
Jednak alkohol to najważniejszy czynnik. Działa wolno, ale intensywnie. Przeciętny czas spożywania alkoholu do momentu wystąpienia pierwszych objawów klinicznych przewlekłego zapalenia trzustki wynosi kilkanaście lat.
Jednym z podstawowych badań, które umożliwiają rozpoznanie zapalenia trzustki, jest oznaczenie enzymów trzustki w surowicy krwi oraz w moczu. Podwyższone stężenie zwykle oznacza chorobę. Wówczas należy skonsultować się z lekarzem.
Po wyżej wymienionym problemie zapraszamy na terapie regeneracyjna do osteopatów czyli Adama, Karola lub Macieja.
Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie
<< POWRÓT
Inne z kategorii: OSTEOPATIA DOROSŁYCH
Efekt Motyla
OSTEOPATIA DOROSŁYCHW ciągu ostatnich lat terapia Osteopatyczna stała się jedną z najszybciej rozwijających się naturalnych metod leczniczych...
Zespół cieśni nadgarstka
OSTEOPATIA DOROSŁYCHNie możesz utrzymać kubka, czy sztućców? Podczas pisana ciężko aż rozpoznać, że to Twoje pismo?
Nerwica
OSTEOPATIA DOROSŁYCHPo wielu latach , egzaminach, studiach , zmienionych pracach - staliśmy się mechanizmem , neurotycznym, wysoce wyspecjalizowanym w wykonywaniu czynności użytecznych...
Pozwól organizmowi czuć ból
OSTEOPATIA DOROSŁYCHKażdy odczuwa je inaczej - niektórzy nie są jego świadomi, a niektórzy maja tak wysoko rozwinięte czucie głębokie, że lekki dyskomfort odczuwają jako wielkie cierpienie i ból...