Wcześniactwo

Wcześniactwo

Wcześniactwo, jak można pomóc?

Wcześniactwo stawia przed nowonarodzonym dzieckiem i jego rodzicami wiele wyzwań.

Często przedwczesny poród rozpoczyna się niespodziewanie, nie zawsze wobec pełnej gotowości otoczenia. Nie dość, że pojawienie się nowego członka rodziny wiąże się z dużym ładunkiem emocji i wywrotowości, to dołożenie do tego wyzwań związanych z wcześniactwem może być po prostu trudne. Wiemy, jak ważne w tych pierwszych chwilach jest wsparcie otoczenia, w tym także personelu medycznego, który powinien wspierać rodzica w jego kompetencjach.

Układ nerwowy nowonarodzonego dziecka, a wcześniaka szczególnie jest bardzo wrażliwy na bodźce, które do niego docierają. W pierwszych tygodniach życia ważne jest przede wszystkim zbudowanie u dziecka poczucia bezpieczeństwa, zwłaszcza jeśli było poddawane wielu procedurom medycznym w szpitalu.

Dobrą praktyką stosowaną jeszcze na oddziale powinno być wdrożenie tzw. programu NIDCAP (z ang. Newborn Individualized Developmental Care and Assessment Program), który zakłada ograniczenie bodźców mających negatywny wpływ na układ nerwowy w fazie jego intensywnego rozwoju. Polega on między innymi na:

- ograniczeniu silnych bodźców wzrokowych (dostosowanie oświetlenia),

- ograniczeniu hałasu (przynajmniej najwyższych częstotliwości).

Duże znaczenie mają też bodźce czuciowe, a więc dąży się do zminimalizowania ilości procedur medycznych (szczególnie tych bolesnych), dba o prawidłowe pozycjonowanie dziecka. Powinno być ukierunkowane na otulenie ciała, stworzenie ograniczonej przestrzeni z miękkimi granicami i utrzymanie pozycji zgięciowej. Niemowlęta tak zabezpieczone zwykle są spokojniejsze, wymagają mniej leków, śpią dłużej i szybciej zwiększają masę ciała Nie do przecenienia jest także budowanie relacji między rodzicem a dzieckiem.

Jeżeli Twoje dziecko urodziło się przedwcześnie, zmagacie się z wyzwaniami sensorycznymi, ruchowymi, z samoregulacją lub innymi, jeśli czujesz, że chcesz poczuć się pewniej jako rodzic - zapraszamy, dołożymy wszelkich starań, abyście czuli się po wyjściu od nas (i u nas!) bezpiecznie i pewnie.

https://www.osteopatja.pl/fizjoterapia-pediatryczna

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Obniżone napięcie mięśniowe

Obniżone napięcie mięśniowe

FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Dziecko z obniżonym napięciem mięśniowy, można określić, że wydaje się „luźne”, jakby przelewało się przez ręce.

Kręcz szyi

Kręcz szyi

FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Jest to niewłaściwe ułożenie głowy i szyi względem tułowia, objawiające się pochyleniem głowy do boku.

Zespół dziecka potrząsanego

Zespół dziecka potrząsanego

FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Mózg na początku drogi jest niedojrzały, włókna nerwowe nie są jeszcze w pełni zmielinizowane, naczynia krwionośne kruchutkie, gdy główka niemowlaka jest narażona na potrząsanie może dochodzić do mikrourazów.

Mouthing

Mouthing

FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Wkładanie przedmiotów do ust to część rozwoju niemowlęcia