Wcześniactwo Łódź

Wcześniactwo Łódź

Wcześniactwo, jak można pomóc?

Wcześniactwo stawia przed nowonarodzonym dzieckiem i jego rodzicami wiele wyzwań.

Często przedwczesny poród rozpoczyna się niespodziewanie, nie zawsze wobec pełnej gotowości otoczenia. Nie dość, że pojawienie się nowego członka rodziny wiąże się z dużym ładunkiem emocji i wywrotowości, to dołożenie do tego wyzwań związanych z wcześniactwem może być po prostu trudne. Wiemy, jak ważne w tych pierwszych chwilach jest wsparcie otoczenia, w tym także personelu medycznego, który powinien wspierać rodzica w jego kompetencjach.

Układ nerwowy nowonarodzonego dziecka, a wcześniaka szczególnie jest bardzo wrażliwy na bodźce, które do niego docierają. W pierwszych tygodniach życia ważne jest przede wszystkim zbudowanie u dziecka poczucia bezpieczeństwa, zwłaszcza jeśli było poddawane wielu procedurom medycznym w szpitalu.

Dobrą praktyką stosowaną jeszcze na oddziale powinno być wdrożenie tzw. programu NIDCAP (z ang. Newborn Individualized Developmental Care and Assessment Program), który zakłada ograniczenie bodźców mających negatywny wpływ na układ nerwowy w fazie jego intensywnego rozwoju. Polega on między innymi na:

- ograniczeniu silnych bodźców wzrokowych (dostosowanie oświetlenia),

- ograniczeniu hałasu (przynajmniej najwyższych częstotliwości).

Duże znaczenie mają też bodźce czuciowe, a więc dąży się do zminimalizowania ilości procedur medycznych (szczególnie tych bolesnych), dba o prawidłowe pozycjonowanie dziecka. Powinno być ukierunkowane na otulenie ciała, stworzenie ograniczonej przestrzeni z miękkimi granicami i utrzymanie pozycji zgięciowej. Niemowlęta tak zabezpieczone zwykle są spokojniejsze, wymagają mniej leków, śpią dłużej i szybciej zwiększają masę ciała Nie do przecenienia jest także budowanie relacji między rodzicem a dzieckiem.

Jeżeli Twoje dziecko urodziło się przedwcześnie, zmagacie się z wyzwaniami sensorycznymi, ruchowymi, z samoregulacją lub innymi, jeśli czujesz, że chcesz poczuć się pewniej jako rodzic - zapraszamy, dołożymy wszelkich starań, abyście czuli się po wyjściu od nas (i u nas!) bezpiecznie i pewnie.

https://www.osteopatja.pl/fizjoterapia-pediatryczna

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Zabawa dla malucha

Zabawa dla malucha

FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Dowiedz się jakie zabawy można wprowadzić dziecku po 3 miesiącu życia.

Asymetria ułożenia

Asymetria ułożenia

FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Czym jest asymetria ułożeniowa niemowląt, jak można sobie z tym poradzić?

Wcześniactwo Łódź

Wcześniactwo Łódź

FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Jeżeli Twoje dziecko urodziło się przedwcześnie, zmagacie się z wyzwaniami sensorycznymi, ruchowymi, z samoregulacją lub innymi. Co wtedy?

Pozycja siedząca - kiedy przychodzi na nią czas?

Pozycja siedząca - kiedy przychodzi na nią czas?

FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Twoje dziecko ma już 6 miesięcy? I jeszcze nie siedzi? Rodzice maluchów na pewno nie raz słyszeli to pytanie. Nawet jeśli do tej pory byli spokojni o rozwój swoich dzieci, to często takie pytanie rodzi niepewność.