FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Centrum Osteopatii prowadzi terapię najmłodszych pacjentów, między innymi z problemami takimi jak:
  • zaburzenia napięcia mięśniowego
  • asymetrie
  • kolki, relfluks
  • zaburzenia snu
  • problemy z jedzeniem
  • opóźnienie psychoruchowe
  • wady genetyczne
  • zaburzenia neurologiczne
  • wady postawy
  • inne

Jak wygląda pierwsza wizyta?

Podczas pierwszej wizyty zbieramy dokładny wywiad dotyczący przebiegu ciąży, porodu i zdrowia malucha. Uważnie słuchamy rodziców - zwykle mają bardzo dobrze rozwinięty zmysł obserwacji swoich Pociech. Następnie staramy się ocenić Malca na podstawie obserwacji tzw. motoryki spontanicznej, a gdy Dziecko oswoi się z nowym miejscem i terapeutą wykonujemy badanie fizjoterapeutyczne oraz neurologiczne oraz tłumaczymy rodzicom co widzimy. Zawsze staramy się włączyć Opiekunów w proces terapeutyczny, przynajmniej pokazując i proponując przyjazną pielęgnację, zabawy, które są aktualnie dla Malca najbardziej rozwojowe. Staramy się, aby każda wizyta przebiegała w spokojnej i ciepłej atmosferze, z poszanowaniem potrzeb Dziecka i Jego Rodziców.

Na czym polega terapia?

Pracując z najmniejszymi Pacjentami korzystamy z różnych metod, dopasowując sposób pracy do potrzeb Dziecka. Z niemowlętami pracujemy metodą NDT Bobath. Głównymi założeniami tej metody jest praca z całym ciałem dziecka, a nie z poszczególnymi częściami. Jej celem jest wsparcie rozwoju dziecka poprzez wyhamowywanie nieprawidłowych odruchów, wyzwalanie odruchów jak najbardziej zbliżonych do prawidłowych. Jest to możliwe dzięki plastyczności mózgu, czyli wysokiej zdolności do uczenia się poprzez bodźce dopływające z zewnątrz.

W Centrum Osteopatii podchodzimy do Pacjentów (także najmłodszych) holistycznie. Terapeuta NDT Bobath często współpracuje z osteopatą lub terapeutą manualnym, aby móc jeszcze skuteczniej i szybciej nieść pomoc Państwa Pociechom.

Serdecznie zapraszamy!

Zobacz artykuły z działu FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Wcześniactwo

Jeżeli Twoje dziecko urodziło się przedwcześnie, zmagacie się z wyzwaniami sensorycznymi, ruchowymi, z samoregulacją lub innymi. Co wtedy?

Mouthing

Wkładanie przedmiotów do ust to część rozwoju niemowlęcia

Wszystko w swoim czasie

Szczególnie ważne jest to, by dać dziecku szansę rozwijać się w swoim rytmie.

Dla dziecka to za dużo

Jesteśmy przebodźcowani, wszędzie są ekrany, migoczące świtała, hałas, szum, tempo.

Obniżone napięcie mięśniowe

Dziecko z obniżonym napięciem mięśniowy, można określić, że wydaje się „luźne”, jakby przelewało się przez ręce.

Zabawa dla malucha

Dowiedz się jakie zabawy można wprowadzić dziecku po 3 miesiącu życia.

Zespół dziecka potrząsanego

Mózg na początku drogi jest niedojrzały, włókna nerwowe nie są jeszcze w pełni zmielinizowane, naczynia krwionośne kruchutkie, gdy główka niemowlaka jest narażona na potrząsanie może dochodzić do mikrourazów.

Nauka przez zabawę

Oczywiste jest, że umiejętność uniesienia głowy oraz klatki piersiowej ma znaczenie dla dalszych etapów poruszania się dziecka, np. w pozycji czworaczej.