Kolka Łódź

Kolka Łódź

Kolka co to jest?

Kolka! – przypadłość męcząca niejedno maleństwo.

Inaczej mówiąc jest to ostry, kłujący ból brzucha. Jest jednym z częściej występujących zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego w okresie niemowlęctwa.

Pojawia się między pierwszym a czwartym miesiącem życia.

Diagnoza kolek

Według IV Kryterium Rzymskiego określono dwa warunki, by zdiagnozować kolkę niemowlęcą:

- dziecko płacze lub wykazuje nadmierny niepokój przez min. 3h dziennie, przez okres co najmniej trzech dni w ostatnim tygodniu.

- całkowita ilość płaczu oraz niepokoju przekracza 3h na dobę (powinno prowadzić się dziennik zachowania dziecka).

Za jej wystąpienie odpowiada najczęściej rozciąganie się tkanek, w których znaleźć można receptory bólowe, albo też mogą to być skurcze mięśniówki gładkiej, która próbuje walczyć z oporem (np. miedniczki nerkowej podczas kolki nerkowej czy wątroby w kolce wątrobowej).

Objawy kolek

Podczas kolki jelitowej symptomy są następujące:

- skurcze,

- ostre bóle jelit,

- mogą też pojawić się: nudności, wymioty, biegunka, zaburzenia łaknienia.

Przyczyny kolek

Są one uwarunkowane błędem dietetycznym, ostrym zatruciem pokarmowym, infekcją, niedokrwienie jelit oraz różne postaci organicznej bądź czynnościowej niedrożności czy też zwężeniu jelit. Takie bóle kolkowe trwają najczęściej około 1-3 minut, ich częstotliwość jest co kilka do kilkunastu minut.

Kolka gazowa to także częsta odmiana u dzieci. Podczas niej rozciągają się jelita poprzez nagromadzone gazy, a co za tym idzie, dochodzi do bolesnego skurczu żołądka oraz jelit – który jest spowodowany koniecznością wydalenia nagromadzonego powietrza (połykanego podczas spożywania posiłków) w przewodzie pokarmowym.

Kiedy występują kolki

Najczęściej u noworodka kolka pojawia się w okresie między 3 a 12 tygodniem życie. Może pojawić się oczywiście także w późniejszych miesiącach życia.

Nie wolno lekceważyć nasilających się objawów, specjalista powinien obejrzeć niemowlę oraz zaproponować terapię i ewentualne zmiany w życiu codziennym. ❗️Ważna jest przy tej dolegliwości profilaktyka jak np. zwrócenie uwagi, aby dziecko nie łykało podczas karmienia nadmiernej ilości powietrza, czy na fakt, aby pokarm ze butelki leciał kroplami a nie strumieniem.

Leczenie kolek

Oczywiście zaleceń jest wiele.

Ale najważniejsze, aby zdiagnozować problem i podjąć właściwą terapię!

W naszej przychodni pracą z niemowlętami zajmuje się fizjoterapeutka pediatryczna Joanna oraz osteopaci Adam i Maciej i Karol

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Zespół dziecka potrząsanego

Zespół dziecka potrząsanego

FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Mózg na początku drogi jest niedojrzały, włókna nerwowe nie są jeszcze w pełni zmielinizowane, naczynia krwionośne kruchutkie, gdy główka niemowlaka jest narażona na potrząsanie może dochodzić do mikrourazów.

Problemy z integracją sensoryczną Łódź

Problemy z integracją sensoryczną Łódź

FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Było widać, że chłopiec mimo żywego zainteresowania zabawką nie panował nad swoim ciałem, czuł się niestabilnie i mało bezpiecznie wykonując jakiekolwiek ruchy rączkami czy nogami, które wymagałyby oderwania ich od podłoża.

Wszystko w swoim czasie

Wszystko w swoim czasie

FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Szczególnie ważne jest to, by dać dziecku szansę rozwijać się w swoim rytmie.

Wady postawy

Wady postawy

FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Przyczyną takich problemów mogą być wady wrodzone (czynniki genetyczne) bądź nabyte m.in. w wyniku długotrwałej wymuszonej pozycji siedzącej przy biurku, spędzania czasu przed komputerem oraz zbyt mała aktywność sportowa.