Głowa przesunięta w przód

Głowa przesunięta w przód

Czy problem dotyczy też Ciebie?

Jest to postawa ciała, w której obserwuje się zniesioną fizjologiczną lordozę szyjną, gdybyśmy zobaczyli obraz RTG u takiej osoby, to kręgosłup szyjny wydawałby się wyprostowany. Nie można podać dokładnej definicji, ale zgodnie z nazwą tego zaburzenia sugerowane jest przesunięcie głowy w przód względem hipotetycznej pionowej linii rozdzielającej ciało na dwie części w płaszczyźnie strzałkowej.

Jakie są konsekwencje ustawienia głowy przesuniętej w przód? Poniżej przedstawiamy najczęstsze.

1. Dochodzi do osłabienia głębokich krótkich zginaczy szyjnego odcinka kręgosłupa. Im bardziej głowa przesunięta w przód tym gorzej, ponieważ zwiększa się kąt pochylenia, a to wpływa na osłabienie poprzez wydłużanie lokalnych głębokich zginaczy szyjnej części kręgosłupa.

2. Osłabienie głębokich mięśni zginających szyjnego odcinka kręgosłupa jest istotne ze względu na ich współudział w stabilizacji szyi i przekazywaniu informacji proprioceptywnych. Gdy są osłabione zmniejsza się zakres zgięcia i pogarsza się stabilizacja szyi np. podczas rozmowy, kaszlu czy nawet przełykania.

3. Może przyczynić się do powstania problemów związanych ze stawami skroniowo-żuchwowymi.

4. W tej nienaturalnej pozycji może dojść do hipertrofii mięśni pochyłych. Ich przerost może wywołać kompresję tętnicy i żyły podobojczykowej oraz korzeni nerwowych C5-Th, ponieważ struktury te przechodzą pomiędzy mięśniem pochyłym przednim a środkowym i nad pierwszym żebrem. Kompresja ta doprowadza do objawów bólowych i dysfunkcji zwanej zespołem górnego otworu piersiowego.

Powyższym problemem zajmują się terapeuci manualni. Zapraszamy!


<< POWRÓT

Inne z kategorii: TERAPIA MANUALNA

Ból krzyża

Ból krzyża

TERAPIA MANUALNA

Wielu z nas zmaga się z problemem bólu krzyża. Okazuje się, że bardzo ważna jest nasza postawa i ergonomia. 

Stretching

Stretching

TERAPIA MANUALNA

Tak jak trening siłowy wpływa na przyrost objętości mięśnia, tak stretching oddziałuje na zwiększenie ilości włókien mięśniowych i poprawę elastyczności.

Tkanka mięśniowa

Tkanka mięśniowa

TERAPIA MANUALNA

Ważny element naszego ciała, na którym terapeuci manualni oraz osteopatyczni pracują praktycznie za każdym razem na wizycie.

Kręgosłup lędźwiowy

Kręgosłup lędźwiowy

TERAPIA MANUALNA

Osłabienie siły mięśniowej połączone z niecodzienną, ciężką pracą fizyczną daje natychmiastowy efekt pod postacią np. bólu kręgosłupa lędźwiowego.