Głowa przesunięta w przód

Głowa przesunięta w przód

Czy problem dotyczy też Ciebie?

Jest to postawa ciała, w której obserwuje się zniesioną fizjologiczną lordozę szyjną, gdybyśmy zobaczyli obraz RTG u takiej osoby, to kręgosłup szyjny wydawałby się wyprostowany. Nie można podać dokładnej definicji, ale zgodnie z nazwą tego zaburzenia sugerowane jest przesunięcie głowy w przód względem hipotetycznej pionowej linii rozdzielającej ciało na dwie części w płaszczyźnie strzałkowej.

Jakie są konsekwencje ustawienia głowy przesuniętej w przód? Poniżej przedstawiamy najczęstsze.

1. Dochodzi do osłabienia głębokich krótkich zginaczy szyjnego odcinka kręgosłupa. Im bardziej głowa przesunięta w przód tym gorzej, ponieważ zwiększa się kąt pochylenia, a to wpływa na osłabienie poprzez wydłużanie lokalnych głębokich zginaczy szyjnej części kręgosłupa.

2. Osłabienie głębokich mięśni zginających szyjnego odcinka kręgosłupa jest istotne ze względu na ich współudział w stabilizacji szyi i przekazywaniu informacji proprioceptywnych. Gdy są osłabione zmniejsza się zakres zgięcia i pogarsza się stabilizacja szyi np. podczas rozmowy, kaszlu czy nawet przełykania.

3. Może przyczynić się do powstania problemów związanych ze stawami skroniowo-żuchwowymi.

4. W tej nienaturalnej pozycji może dojść do hipertrofii mięśni pochyłych. Ich przerost może wywołać kompresję tętnicy i żyły podobojczykowej oraz korzeni nerwowych C5-Th, ponieważ struktury te przechodzą pomiędzy mięśniem pochyłym przednim a środkowym i nad pierwszym żebrem. Kompresja ta doprowadza do objawów bólowych i dysfunkcji zwanej zespołem górnego otworu piersiowego.

Powyższym problemem zajmują się terapeuci manualni. Zapraszamy!

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: TERAPIA MANUALNA

Ból i drętwienie

Ból i drętwienie

TERAPIA MANUALNA

Często zwykłe codzienne czynności potrafią przyspożyć nam wielu bolesnych dolegliwości. 

Nordic walking

Nordic walking

TERAPIA MANUALNA

Nordic walking najłatwiej określić jako maszerowanie z kijkami biegowymi lub narciarstwo biegowe bez nart. 

Terapia Manualna

TERAPIA MANUALNA

Możesz znać wiele wspaniałych technik przydatnych w Twojej pracy, które pomogą zarobić Ci pieniądze ale potrzebujesz być do tego sprawny i wypoczęty

Zastój limfatyczny - kiedy warto skorzystać z drenażu?

Zastój limfatyczny - kiedy warto skorzystać z drenażu?

TERAPIA MANUALNA

Problem ten dotyczący coraz większej ilości osób, nazywany jest także obrzękiem limfatycznym. Problematyczna dolegliwość, nie można jej lekceważyć, nie tylko pod względem estetycznym, ale także zdrowotnym!