Głowa przesunięta w przód

Głowa przesunięta w przód

Czy problem dotyczy też Ciebie?

Jest to postawa ciała, w której obserwuje się zniesioną fizjologiczną lordozę szyjną, gdybyśmy zobaczyli obraz RTG u takiej osoby, to kręgosłup szyjny wydawałby się wyprostowany. Nie można podać dokładnej definicji, ale zgodnie z nazwą tego zaburzenia sugerowane jest przesunięcie głowy w przód względem hipotetycznej pionowej linii rozdzielającej ciało na dwie części w płaszczyźnie strzałkowej.

Jakie są konsekwencje ustawienia głowy przesuniętej w przód? Poniżej przedstawiamy najczęstsze.

1. Dochodzi do osłabienia głębokich krótkich zginaczy szyjnego odcinka kręgosłupa. Im bardziej głowa przesunięta w przód tym gorzej, ponieważ zwiększa się kąt pochylenia, a to wpływa na osłabienie poprzez wydłużanie lokalnych głębokich zginaczy szyjnej części kręgosłupa.

2. Osłabienie głębokich mięśni zginających szyjnego odcinka kręgosłupa jest istotne ze względu na ich współudział w stabilizacji szyi i przekazywaniu informacji proprioceptywnych. Gdy są osłabione zmniejsza się zakres zgięcia i pogarsza się stabilizacja szyi np. podczas rozmowy, kaszlu czy nawet przełykania.

3. Może przyczynić się do powstania problemów związanych ze stawami skroniowo-żuchwowymi.

4. W tej nienaturalnej pozycji może dojść do hipertrofii mięśni pochyłych. Ich przerost może wywołać kompresję tętnicy i żyły podobojczykowej oraz korzeni nerwowych C5-Th, ponieważ struktury te przechodzą pomiędzy mięśniem pochyłym przednim a środkowym i nad pierwszym żebrem. Kompresja ta doprowadza do objawów bólowych i dysfunkcji zwanej zespołem górnego otworu piersiowego.

Powyższym problemem zajmują się terapeuci manualni. Zapraszamy!

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: TERAPIA MANUALNA

Kręcz szyi

Kręcz szyi

TERAPIA MANUALNA

To nieprzyjemna dolegliwość podczas, której dochodzi do mimowolnego odchylenia szyi w jedną stronę. Spowodowana jest wadą w mięśniu mostkowo – obojczykowo – sutkowym.

Ból kręgosłupa szyjnego

Ból kręgosłupa szyjnego

TERAPIA MANUALNA

Najczęstszą przyczyną bólów jest napięcie mięśni i przeciążenie kręgów kręgosłupa.

Przepona

Przepona

TERAPIA MANUALNA

Jest nie tylko głównym mięśniem oddechowym, ale również wpływa na funkcję narządów wewnętrznych.

Przykurcz Dupuytrena

Przykurcz Dupuytrena

TERAPIA MANUALNA

Problem dotyczący rozcięgna dłoniowego, powodujący przykurcz i zgięciowe ustawienie palców, które jest konsekwencją bliznowacenia