Jedzenie kompulsywne
Jedzenie kompulsywne to choroba!
To zaburzenie odżywiania, które skupia się na niekontrolowanym spożywaniu dużych ilości jedzenia bez odczuwania fizycznego głodu. Kompulsywne objadanie to brak kontroli nad ilością i tempem spożywanych posiłków w ciągu dnia. Problem jest dość złożony. Choroba ta ma podłoże psychologiczne, a do objadania się dochodzi w samotności i w ukryciu przed innymi.
Powody jedzenia kompulsywnego
Powody, przez które ludzie zaczynają się chorobliwie objadać, mają skomplikowany charakter. Duża część osób próbuje w ten sposób zagłuszyć emocje, które im towarzyszą. Negatywne odczucia, takie jak strach, złość, poddenerwowanie, rozczarowanie, niemożność poradzenia sobie z problemem – rozładowywane są poprzez atak.
Próby zapanowania nad nim, zakończone fiaskiem, często doprowadzają do jeszcze większego poczucia winy. Ze strachu przed otyłością czy nadwagą, chorzy nierzadko stosują różnego rodzaju diety, nawet bardzo restrykcyjne.
Zaburzenia odżywiania czasami mają podłoże w nawykach, które utrwalały się latami. Przykładem może być, że niektórzy podczas stresowych sytuacjo muszą sięgnąć po coś słodkiego, bądź po prostu po coś do jedzenia.
Stopniowe przybieranie na wadze wywołuje coraz to większe zaabsorbowanie problemami wynikającymi i powiązanymi z jedzeniem oraz własnym wyglądem zewnętrznym, a co za tym idzie wpływając na pogłębienie złego stanu psychicznego.
Bardzo często jedzenie kompulsywne występuje razem z innymi problemami. Są to np.:
- nadużywanie alkoholu,
- impulsywne zachowania,
- problemy z samokontrolą,
- zamykanie się w sobie,
- nieumiejętność rozmowy o uczuciach.
Po każdym ataku osoba chora czuje obrzydzenie do samej siebie, że nie potrafiła się powstrzymać, może też odczuwać poczucie winy. W elementarnych objawach, kompulsywne objadanie się przypomina inne zaburzenie - bulimię. Różnica polega na tym, że cierpiące na to uzależnienie od jedzenia osoby nie stosują środków przeczyszczających po napadzie.
Charakterystyczne objawy zaburzenia jedzenia to m.in.:
- brak kontroli nad ilością jedzenia,
- jednorazowe objadanie się, zamiast rozłożenie tego na kilka posiłków,
- spożywanie posiłków w sposób dużo szybszy niż podczas normalnego jedzenia,
- spożywanie pokarmów aż do wystąpienia objawów przejedzenia,
- jedzenie w samotności.nad ilością i tempem spożywanych posiłków w ciągu dnia.
https://www.osteopatja.pl/dietetyka
Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie
<< POWRÓT
Inne z kategorii: DIETETYKA DZIECIĘCA
Miód to cud
DIETETYKA DZIECIĘCAProdukt, po który wielu z nas lubi sięgać, przede wszystkim ze względu na jego walory smakowe, ale poza tym ważne są również jego wartości odżywcze i pielęgnacyjne.
Otyłość a choroba zwyrodnieniowa
DIETETYKA DZIECIĘCAJeśli waga ciała jest niewłaściwa w stosunku do naszego wzrostu, może to prowadzić do mechanicznych uszkodzeń chrząstki stawowej. Ponadto często pojawia się sztywność stawów oraz ból.
Dieta regeneracyjna
DIETETYKA DZIECIĘCAPo ciąży każda kobieta powinna zadbać o siebie i swój organizm tak samo jak w ciąży, dlatego że musi się on odbudować i zregenerować.
Obwisła skóra - dietetyka.
DIETETYKA DZIECIĘCAJednak można starać się zapobiec powstaniu tego nieestetycznego problemu, tak by mieć dobre samopoczucie, czuć się dobrze ze swoim ciałem i nie ukrywać się pod workowatymi ubraniami.