Kręcz szyi

Kręcz szyi

Przewiało Cię, masz dużo stresu, jechałeś przy otwartym oknie w samochodzie? Pojawił się po tym ból w karku, który utrudnił Ci poruszanie głową? Może obudziłeś się powykręcany, a szyja boli i jest cała zesztywniała.

Kręcz szyi to nieprzyjemna dolegliwość podczas, której dochodzi do mimowolnego odchylenia szyi w jedną stronę. Spowodowana jest wadą w mięśniu mostkowo – obojczykowo – sutkowym.

Gdy kręcz jest lewostronna, wówczas szyja zgina się w lewo, a głowa w prawo, zaś w przypadku prawostronnej ma miejsce odwrotne zginanie. Takie ułożenie, nienaturalne dla człowieka, powoduje rozciągnięcie i duże napięcia mięśni po jednej ze stron szyi, a po drugiej przykurcz i osłabienie mięśnia.

Przyczyny kręczu karku u dorosłych to najczęściej:

• urazy kręgosłupa,

• niedowidzenie lub niedosłuch wymuszające kompensacyjną, niewłaściwą pozycję głowy,

• wzmożone napięcie mięśni szyi,

• niedowłady mięśni szyjnych,

• procesy zapalne,

• nieprawidłowe, utrwalone nawyki (np. tzw. szyja esemesowa).

Wrodzony kręcz szyi wynika ze skrócenia mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego u dzieci. Choć u dzieci nie występują objawy bólowe przy tego typu zmianach, nieleczony kręcz szyi może mieć znaczny wpływ na ich rozwój ruchowy.

Ułożeniowy kręcz szyi wynika z nieprawidłowego ułożenia dziecka w łonie matki. W większości problem ten sam minie, ewentualnie potrzebna będzie fizjoterapia, która pomoże dziecku uwolnić się od skręcenia.

Kręcz szyi nabyty występuje u dorosłych z powodu, które wcześniej zostały już wymienione jak np. stan zapalny czy napięcie mięśni.

Kręcz karku może przyjąć formę spazmatyczną, która co jakiś czas pojawia się i znika oraz reumatyczną.

W naszej przychodni pomoże Marta Andrzejewska, Marta Stanisławska, Mateusza, Karol i Maciej. U dzieci Maciej, Karol i Joanna.


<< POWRÓT

Inne z kategorii: TERAPIA MANUALNA

W rowerowym świecie

W rowerowym świecie

TERAPIA MANUALNA

Czy wiemy co może powodować zła pozycja na rowerze lub nieodpowiedni ubiór?

Naciągnięte więzadło

Naciągnięte więzadło

TERAPIA MANUALNA

Więzadła to nic innego jak struktury spajające kości, dzięki którym mamy możliwość wykonywać ruchy. 

Przykurcze mięśni

Przykurcze mięśni

TERAPIA MANUALNA

Jeśli duża ilość mięśni w stanie snu jest napiętych - będzie to mogło powodować Syndrom Przewlekłego Zmęczenia i zaburzenia sercowo naczyniowe...

Zmęczenie mięśni

Zmęczenie mięśni

TERAPIA MANUALNA

Podczas dużego wysiłku, mięśnie ulegają fizjologicznemu zmęczeniu. Mogą to manifestować w różny sposób,  np. znużeniem, bólem, tkliwością.