Obniżone napięcie mięśniowe

Obniżone napięcie mięśniowe

Zastanawialiście się kiedyś jak rozwija się dziecko, które ma obniżone napięcie mięśniowe?

Jak można rozpoznać ten problem? 

Temat trudny, a jednocześnie często spotykamy się z nim, więc może trochę rozjaśnimy sytuację. 

Napięcie mięśniowe to temat bardzo rozległy, z którym nie tak prosto sobie poradzić. Na przykład w ocenie nie ma znaczenie jedynie, ujmijmy to najprościej, ilość napięcia, ale także jego rozkład, a ściślej mówiąc dystrybucja w ciele oraz to jak wygląda balans mięśniowy, współpraca poszczególnych grup.

Możemy rozróżnić 3 rodzaje napięcia mięśniowego:

1. hipertonia

2. normotonia

3. hipotonia

Żeby obrazowo pokazać czym się każda z nich charakteryzuje, najprościej przedstawić to na przykładzie gumki. W pierwszym przypadku, gdy mamy nową gumkę, podczas rozciągania stawia duży opór, można więc porównać to do podwyższonego napięcia mięśniowego. W drugim przypadku, gdy gumka jest już używana kilka dni, dużo łatwiej się rozciąga, a opór jest mniejszy, czyli można porównać to do stanu neutralnego, normotonii. Trzeci przypadek, gdy gumka po kilku miesiącach używania staje się luźna, nie stawia oporu, można porównać to do dzisiaj opisywanego przypadku, hipotonii.

Ważna informacja, mięśnie nawet w stanie spoczynku są delikatnie napięte, toteż podczas próby ich rozciągania powstaje nieduży opór.

Obniżone napięcie mięśniowe może być konsekwencją niektórych chorób, jednak jest wiele przypadków, gdy nie da się ustalić konkretnej przyczyny takiego stanu.

Oczywiście jako świeżo upieczony rodzic masz wiele na głowie i ostatnią rzeczą, na którą zwracasz uwagę jest to, jakie napięcie mięśniowe ma maluszek. Zresztą często może być Ci trudno cokolwiek zauważyć, nie mając styczności z tym problemem.

Dziecko z obniżonym napięciem mięśniowy, można określić to tak, że wydaje się „luźne”, jakby przelewało się przez ręce. Pokonanie siły przyciągania ziemskiego jest dla niego bardzo trudne.

Co więc można zaobserwować u dziecka? Np.:

- trudności z kontrolą główki, gdy w 3 miesiącu życia jest ona wciąż niestabilna,

- niechętnie, a także z dużym wysiłkiem sięga rączkami po różne przedmioty, zabawki,

- trudno mu utrzymać pozycję, w której musi walczyć z grawitacją,

- w różnych pozycjach, szuka rozwiązania, by minimalizować swój wysiłek, zwiększać płaszczyznę podparcia.

Jeżeli nie jesteś pewna jak rozwija się Twój maluszek, albo zauważyłaś niepokojące objawy warto zgłosić się do specjalisty.

W naszej przychodni dziećmi z niewłaściwym napięciem mięśniowym zajmuje się fizjoterapeutka pediatryczna Joanna oraz osteopata Adam i Maciej.

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Kolka - czym jest i jak można pomóć

Kolka - czym jest i jak można pomóć

FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Najczęściej u noworodka kolka pojawia się w okresie między 3 a 12 tygodniem życie. Może pojawić się oczywiście także w późniejszych miesiącach życia. Nie wolno lekceważyć nasilających się objawów, specjalista powinien obejrzeć niemowlę oraz zaproponować terapię i ewentualne zmiany w życiu codziennym.

Problemy z integracją sensoryczną Łódź

Problemy z integracją sensoryczną Łódź

FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Było widać, że chłopiec mimo żywego zainteresowania zabawką nie panował nad swoim ciałem, czuł się niestabilnie i mało bezpiecznie wykonując jakiekolwiek ruchy rączkami czy nogami, które wymagałyby oderwania ich od podłoża.

Nauka przez zabawę

Nauka przez zabawę

FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Oczywiste jest, że umiejętność uniesienia głowy oraz klatki piersiowej ma znaczenie dla dalszych etapów poruszania się dziecka, np. w pozycji czworaczej.

Mięśnie brzucha u niemowlaka

Mięśnie brzucha u niemowlaka

FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

U noworodka jego brzuszek nie zapewnia mu stabilności, dopiero z czasem nabiera on właściwej formy. Gdy układ dojrzewa i zmienia się rozkład napięcia mięśniowego, tułów staje się stabilniejszy i jest bazą do wykonywania różnych ruchów.