Jak radzimy sobie z bólem i co na to wątroba?

Jak radzimy sobie z bólem i co na to wątroba?

Wątroba to największy gruczoł w organizmie człowieka. Jako centrum metaboliczne zajmuje się szeregiem przemian biochemicznym, koniecznych do prawidłowego funkcjonowania ustroju. Mowa tutaj o metabolizmie białek, tłuszczy i węglowodanów czyli podstawowych składników pokarmowych wchodzących w skład codziennej diety, ale także przekształcaniu amoniaku, hemu, alkoholu, hormonów czy leków do mniej toksycznych produktów przemiany materii. Ponadto gruczoł ten zajmuje się magazynowaniem witamin oraz żelaza, a także pełni bardzo ważną rolę w procesach immunologicznych zachodzących w naszym organizmie.

Wątroba człowieka mimo dużej zdolności do regeneracji w wyniku działalności wirusów, toksyn czy nadmiernego spożycia leków może ulec nieodwracalnemu uszkodzeniu. Warto zatem z rozwagą stosować lekarstwa, które dość często dostępne bez recepty i przyjmowane bez żadnego nadzoru mogą przysporzyć wielu problemów. Mowa tutaj głównie o nadużywaniu leków przeciwbólowych z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, a także paracetamolu. Pacjenci bowiem zamiast szukać przyczyny swojej choroby wybierają łatwiejsze, doraźne rozwiązania, gdzie tylko na bardzo krótki czas pozbywają się bólu, tym samym narzucając wątrobie pracę na pełnych obrotach. Natomiast przyczyna dyskomfortu wciąż pozostaje nierozwiązana.

Do leków z grupy NLPZ, na które w temacie wątroby warto zwrócić większą uwagę zalicza się - diklofenak oraz nimesulid. Substancje te występują w wielu preparatach przeciwbólowych dostępnych na rynku farmaceutycznym. Stosowane i często nadużywane podczas leczenia rwy kulszowej, wszelkiego rodzaju zwyrodnień stawowych, bólów kręgosłupa, migren, reumatoidalnego zapalenia stawów czy bólów innego pochodzenia mogą się przyczynić do wyraźnych dysfunkcji wątroby. Nie zaleca się ich ciągłego stosowania powyżej 14 dni, co jest ignorowane przez pacjentów podczas procesu farmakoterapii.

Co z paracetamolem?

W kontekście wpływu farmakoterapii na wątrobę warto chwilę zatrzymać się przy paracetamolu. Jeden z najpowszechniejszych leków o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym, a także słabym przeciwzapalnym . Z uwagi na dość wąski indeks terapeutyczny przy jego nadużyciu można spodziewać się silnego działania hepatotoksycznego czyli uszkadzającego komórki wątroby. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na tę substancję u osób, które borykają się już z jakimiś problemami wątrobowymi.

Jak postrzegać własną chorobę?

Najlepszym rozwiązaniem dla naszych dolegliwości zdrowotnych będzie konsultacja z odpowiednim i wykwalifikowanym specjalistą. Leki przeciwbólowe nie są złe, ale warto z nich korzystać z umiarem, a do swojej choroby podejść z większą rozwagą i determinacją. Skonsultowanie rwy kulszowej, reumatoidalnego zapalenia stawów czy innego bólu narządu ruchu, a nawet głowy z osteopatą bądź fizjoterapeutą doprowadzi do usunięcia przyczyny choroby bez nadużywania wszelkiego rodzaju farmaceutyków, tym samym zachowując naszą wątrobę w świetnej kondycji.

Leczenie osteopatyczne obejmuje różne techniki manualne: rozciąganie tkanek miękkich, terapię manualną kręgosłupa, przeciwdziałanie napięciom izometrycznym (tzw. energii mięśni, czyli energii wytwarzanej przez kurczące się mięśnie), na przykład w obrębie powięzi trzewnej. Leczenie charakteryzuje się całościowym podejściem do pacjenta i może być stosowane w odniesieniu do różnych rejonów i tkanek ciała, czasami niezwiązanych z miejscem występowania objawów. Jest też w zupełności bezpieczne i pozwala nam bez nadmiernej ingerencji w przemiany metaboliczne pozbyć się problemu bólu.

Zapamiętaj:

• Osteopatia pozwala pomóc w leczeniu dolegliwości bólowych wszelkiego pochodzenia, zwłaszcza tych związanych z narządem ruchu.

• Szukajmy przyczyny bólu oraz starajmy się ją zwalczyć korzystając z pomocy odpowiednich specjalistów.

• Farmakoterapia powinna być stosowana pod okiem lekarza czy farmaceuty, gdyż niekontrolowane spożycie farmaceutyków może nam tylko zaszkodzić.

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Skąd bierze się ból między łopatkami?

Skąd bierze się ból między łopatkami?

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

 Sprawdzimy jakie źródło może mieć ten konkretny ból i jakie są charakterystyczne objawy.

Nerwica

Nerwica

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Po wielu latach , egzaminach, studiach , zmienionych pracach - staliśmy się mechanizmem , neurotycznym, wysoce wyspecjalizowanym w wykonywaniu czynności użytecznych...

Krew w kale

Krew w kale

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Czasami jednak zdarza się, że krwi nie widać gołym okiem, jest to tzw. krew utajona, bądź kał może mieć smolistą formę (bardzo ciemny bądź czarny kolor), co prawdopodobnie oznacza krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego...

Oddech to życie

Oddech to życie

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Podczas dobrze wykonanego wdechu powinna pracować przepona, która robi miejsce dla rozszerzających się płuc, a dzięki temu wypełniają się po brzegi tlenem!..