Skąd bierze się ból między łopatkami?

Skąd bierze się ból między łopatkami?

Ból między łopatkami czyli co ?

Skąd bierze się ból między łopatkami? 

W dzisiejszym poście sprawdzimy jakie źródło może mieć ten konkretny ból i jakie są charakterystyczne objawy.

Warto sprawdzić, bo niektóre z nich mogą powodować poważniejsze problemy niż sam ból.

Między łopatkami znajduje się wiele struktur. Jedną z częstych dolegliwości jest ból dotyczący mięśni i powięzi.

Taki ból może obejmować nie tylko przestrzeń między łopatkami, ale także górną i dolną część pleców. A objawy bez odpowiedniej terapii mogą nam towarzyszyć nawet latami.

Kiedy ból się nasila

Ból nasilać będzie się w zależności od sytuacji. Takim zapalnikiem może być długotrwałe przebywanie w jednej pozycji. Gdy dochodzi do spięcia mięśni można wyczuć na ciele bolesne punkty, są to punkty spustowe, czyli skupienia mięśni, które znajdują się w ciągłym skurczu, a co za tym idzie w niedokrwieniu, kwasicy oraz bólu. Takie miejsca powstają przez nadmierne obciążanie mięśni.

Przyczyny bólu między łopatkami

Dolegliwości bólowe mogą też być powiązane z uciskiem nerwu, nerwobólem. Takie uciśnięcie będzie prowadzić do skurczu mięśni, mrowienia pleców po lewej lub prawej stronie. Mogą też zostać porażone pewne mięśnie, a w takiej sytuacji łopatka będzie odstawać.

Możemy spotkać także ból spowodowany naciągnięciem mięśni. Ma wówczas miejsce nadmierne ich rozciągnięcie, to zaś będzie prowadziło do naderwania lub podrażnienia ich przyczepów. Uszkodzenie mięśnia może się przytrafić poprzez wykonanie energicznego ruchu angażującego mięśnie.

Inną przyczyną bólu będzie zwyrodnienie przyczepiających się do kręgosłupa mięśni i więzadeł. Choroba ta nazywana jest entezopatią. Przede wszystkim dotyka wyrostków kolczystych kręgosłupa piersiowego. Tym mianem określamy szpiczaste wypustki kostne na środku palców, są one wyczuwalne pod palcem. Niestety taki ból może pojawiać się w pozycji przybieranej najczęściej w ciągu dnia.

Jeszcze inną przyczyną bólu między łopatkami mogą być zarówno wypukliny jak i przepukliny kręgosłupa piersiowego bądź szyjnego. W takiej sytuacji ból może też promieniować do ręki, klatki piersiowej czy górnej części brzucha.

Choroba refluksowa przełyku to dolegliwość, która też może wywoływać nie tylko zgagę, trudności w przełykaniu czy ból w klatce piersiowej, ale czasami również ból w plecach.

Ostatnim z opisywanych w dzisiejszym poście problemów jest skolioza. To inaczej skrzywienie kręgosłupa, które może powodować zmiany zwyrodnieniowe, punkty spustowe czy nawet dyskopatię, a co za tym idzie również dolegliwości bólowe!

Jak Osteopatia pomoże na ból między łopatkami?

Osteopata może pomóc w przypadku bólu między łopatkami poprzez zastosowanie różnych technik terapeutycznych, które mogą złagodzić ból i poprawić ruchomość międzykręgową w okolicy kręgosłupa piersiowego.

  • Jedną z technik, którą może zastosować osteopata, jest tzw. terapia manualna, która polega na stosowaniu różnych manipulacji i technik dotykowych, mających na celu poprawę ruchomości stawów i mięśni.Dzięki temu można zredukować napięcie mięśniowe, które często towarzyszy bólowi między łopatkami, a także poprawić ukrwienie i dotlenienie tkanek miękkich.

  • Inną techniką, którą może wykorzystać osteopata, jest tzw. terapia mięśniowo-powięziowa, która skupia się na pracy z mięśniami i powięzią. Osteopata stara się poprawić elastyczność i napięcie mięśni i powięzi, co może przyczynić się do zmniejszenia bólu między łopatkami.

  • Oprócz tego, osteopata może zalecić pacjentowi ćwiczenia fizyczne, które pomogą wzmocnić mięśnie i poprawić postawę ciała. Ważne jest również, aby pacjent utrzymywał odpowiednią wagę oraz stosował się do zasad ergonomii, np. unikał długiego siedzenia przy biurku w złej pozycji.

Zapraszamy do zapisania się do jednego z naszych osteopatów i odzyskaj wolność w plecach !

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Zespół Ehlersa-Danlosa

Zespół Ehlersa-Danlosa

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Grupa chorób genetycznych, które dotyczą tkanki łącznej, spowodowanej mutacjami punktowymi genów kodujących struktury kolagenu lub regulujących obróbkę postranslacyjną lub postranskrypcyjną białka.

Hallux - koślawy paluch.

Hallux - koślawy paluch.

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

HALLUX – inaczej paluch koślawy – problem ten dotyka ok. 4% populacji! Czy dotyczy również Ciebie??

Pozwól organizmowi czuć ból

Pozwól organizmowi czuć ból

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Każdy odczuwa je inaczej - niektórzy nie są jego świadomi, a niektórzy maja tak wysoko rozwinięte czucie głębokie, że lekki dyskomfort odczuwają jako wielkie cierpienie i ból...

Wrzody

Wrzody

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Wrzód to swego rodzaju ubytek w błonie śluzowej żołądka bądź dwunastnicy, mający kształt krateru...