Ból trzustki
Ludzie bardzo często używają stwierdzenia pod tytułem „boli mnie trzustka. Część z Was też pewnie miała okazję wypowiedzieć to zdanie. A czy jesteście pewni, że to właśnie trzustka jest problemem? Czy wiecie za co ona odpowiada? W dzisiejszym poście przybliżymy temat dotyczący tego organu!
Trzustka jest bardzo ważnym elementem wśród różnych części w naszym mechanizmie. Powstaje ona z dwóch zawiązków, grzbietowego i brzusznego, będących uchyłkami dwunastnicy. Trzustkę możemy podzielić na trzy podstawowe części – głowa, trzon i ogon. Część źródeł mówi także o szyjce trzustki. Ma ona około 15 centymetrów.
A gdzie znajdziemy ją w ciele?
Otóż w jamie brzusznej, na wysokości pierwszego i drugiego kręgu lędźwiowego kręgosłupa w przestrzeni zaotrzewnowej na lewo od kręgosłupa.
Hormony wytwarzane w trzustce są produkowane w obrębie wysp Langerhansa – można wyróżnić w tym przypadku kilka rodzajów komórek, gdzie każda z nich odpowiada za produkcję innego hormonu:
• komórki alfa - wydzielają glukagon, który doprowadza do zwiększenia poziomu glukozy we krwi,
• komórki beta – odpowiadają za wydzielanie insuliny - hormon prowadzący do obniżenia stężenia glukozy we krwi,
• komórki delta - wydzielają somatostatynę, która wpływa na uwalnianie hormonów z komórek alfa i beta,
• komórki PP gamma - wydzielają polipeptyd trzustkowy.
Ponadto trzustka odgrywa bardzo ważną rolę podczas trawienia. Wszystko to za sprawą wydzielanych enzymów. Są to m.in.:
• amylaza trzustkowa (rozkładająca węglowodany)
• trypsynogen i chymotrypsynogen (trawienie białek)
• lipaza trzustkowa (trawienie tłuszczów)
• elastaza (degradacja białek)
• karboksypeptydaza (rozkładanie białka)
Ból trzustki zazwyczaj świadczy o jakimś zaburzeniu. Jednak nie zawsze jest łatwo odczytać pierwsze sygnały. Często ból ten mylony jest z innymi. Wszystko dlatego, że odczuwany jest w nadbrzuszu, ale może on promieniować ku plecom. W większości przypadków trudno go przeoczyć, ponieważ ten rodzaj bólu należy do silnych. Część osób opisuje go nawet jako opasający. Przy pierwszych niepokojących sygnałach warto skorzystać z porady specjalisty.
Jeśli wyeliminowane są poważne problemy medyczne a mimo tego ból pozostał - z pomocą przychodzi osteopatia. Terapia ta poprzez prace nad ruchomością narządów wewnętrznych oraz przepływów limfatycznych i innych komponentów - może zniwelować ból który identyfikowaliśmy z bólem trzustki
Z takimi problemami pomogą u nas osteopaci Damian, Adam Karol lub Maciej
Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie
<< POWRÓT
Inne z kategorii: OSTEOPATIA DOROSŁYCH
Twoje stopy!
OSTEOPATIA DOROSŁYCHBardzo często pacjenci się dziwią ze podczas wizyt każemy zdejmować skarpety - ano właśnie dlatego ze stopy nam powiedzą to co pacjent zapomni!
Wrzody
OSTEOPATIA DOROSŁYCHWrzód to swego rodzaju ubytek w błonie śluzowej żołądka bądź dwunastnicy, mający kształt krateru...
Bóle głowy
OSTEOPATIA DOROSŁYCHOrganizm nasz jest dość precyzyjnie skonstruowany. W obrębie tych dwóch struktur przechodzi kanał w którym płynie płyn mózgowo rdzeniowy...
Osteoporoza
OSTEOPATIA DOROSŁYCHZ badań wynika, że na świecie co minutę dochodzi do ok. 2 złamań w wyniku osteoporozy. Czy to dużo? Myślę, że bardzo dużo, ponieważ można temu przeciwdziałać. Ale o tym później...