Gula w gardle

Gula w gardle

Globus histericus- Co kryje się pod tak tajemniczą nazwą?

Gula w gardle, czyli nasz tytułowy globus histericus, to stałe lub przejściowe uczucie obecności w gardłe ciała obcego. Wrażenie ucisku w przełyku często ma podłoże psychosomatyczne, ale nie jest to zawsze obowiązująca prawidłowość. Osoby odczuwają gule w gardle jako uczucie dyskomfortu lub bólu, czasem towarzyszy temu chrypka
Słów kilka o architekturze ciała
Bardzo ważną rolę w diagnostyce i terapii osteopatycznej pełni wzajemne oddziaływanie struktur miękkich na szyi i karku, podstawy czaszki, dnie jamy ustnej oraz układu ruchu narządu żucia. Zaburzenia ruchomości czy nadmierne napięcie w obszarze jednego z najbardziej złożonych kompleksów mięśniowo-powięziowych naszego ciała.

Gula w gardle –przyczyny

Schorzenia, które są przyczyną powstawania guli w gardle:
Refluks żołądkowo-przełykowy
Stany zapalne okolicy gardła (zapalenie gardła, zapalenie migdałków podniebiennych, przewlekłe zapalenie zatok)
Procesy nowotworowe w obrębie górnych dróg oddechowych oraz górnego odcinka przewodu pokarmowego
Choroby tarczycy (Hasimoto)
Czynniki psychologiczne (np. stany lękowe, obniżony nastrój i depresja, stres)
Co z tym wspólnego ma tarczyca
Uczucie ucisku w przełyku może być również spowodowane nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy. Nieprawidłowo działający gruczoł rozrasta się i tworzy wole, którego występowanie może objawiać się uciskiem na struktury szyi czy problemami z przełykaniem. Pojawić się może kłucie w okolicy mostka oraz uczucie dławienia w gardle.

Gula w gardle a refluks

Refluks żołądkowo-przełykowy polega na wstecznym przemieszczeniu się treści żołądkowych do gardła i krtani. Gula w gardle przy chorobie refluksowej często pojawia się po jedzeniu, a uczuciu guli towarzyszy puste odbijanie. Pojawiają się uporczywe dolegliwości takie jak chrypka, trudności z przełykaniem i nieprzyjemny smak w ustach. Częste drażnienie rejonu przełyku poprzez wymienione dolegliwości, może dawać efekt stanu zapalnego oraz zjawiska gulki w gardle.
Czy gula w gardle może łączyć się z kręgosłupem?
Na skutek prze bodźcowania układu współczulnego może dojść do zaburzeń motoryki przełyku. Z kolei zaburzenia w obrębie przełyku za pośrednictwem układu nerwowego wywołują dysfunkcję na różnych poziomach kręgosłupa.
 Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej. Zachęcam do zapoznania się z artykułem: Podróż po ścieżkach ludzkiego ciała. Tam znajdziecie więcej informacji o wzajemnej relacji gardła oraz kręgosłupa. Link poniżej
Kliknij w link

Czynniki psychologiczne też mają znaczenie

Globus histericus jest czynnościowym zaburzeniem powstającym na podłożu psychosomatycznym. Gdy na nasze ciało działa silny stresor, z którym nasz organizm nie jest w stanie sobie poradzić, następuje pojawienie się objawu ruchowego lub czuciowego i zamianę problemu natury psychicznej na objaw somatyczny (objaw fizyczny). W reakcji obronnej na lęk pojawia się uczucie ściskania, dławienia oraz guli w gardle, które nie jest spowodowane żadną chorobą gardła, krtani lub przełyku. Gula w gardle na podłożu psychosomatycznym pojawia się najczęściej u osób cierpiących na zaburzenia lękowe, depresję oraz nerwicę.
Okazuje się, że uczucie guli w gardle jest powszechnym problemem występującym w społeczeństwie i można szacować, że cierpi na nią blisko połowa populacji. 
Konsultacja ze specjalistą jest niezbędna
Jednak nie zawsze gula w gardle i uczucie trudności podczas przełykania mają swoje podłoże w nadmiernej stymulacji układu nerwowego, refluksie żołądkowo-przełykowy czy Hashimoto. Trudności w przełykaniu lub uczucie ucisku w gardle pojawiają się, gdy w tak ograniczonej przestrzeni gardła pojawia się dodatkowy element. Zarówno guzy niezłośliwe, jak i złośliwe w początkowej fazie swojego rozwoju dają objawy podobne do przeziębienia. Skonsultuj się ze specjalistą, jeśli nie znasz przyczyny guli w gardle, a ten problem Cię dotyka.

Z jakimi specjalistami i w jakim przypadku należy się skonsultować?

 • Logopeda- problemy w gardłem i krtanią np. zaburzeń połykania.
 • Gastrolog- problemy z układem pokarmowym np. refluks żołądkowo-przełykowy.
 • Osteopatalub fizjoterapeuta- nadmierne napięcia układu mięśniowo-powięziowego np. ograniczenie zakresu ruchu głową.
 • Psycholog- zgłaszamy się, gdy gula w gardle pojawia się w wyniku stresu i trudnych sytuacji życiowych. 
 • Onkolog- zgłaszamy się, gdy gula w gardle nie ma podłoża somatycznego lub psychosomatycznego, ale jest zmianą wytwórczą powodującą dolegliwości.

Jak się pozbyć guli w gardle?

6 przykazań codziennych

 • Dbaj o swoje gardło - nawilżając je. 
 • Nie wystawiaj swojego gardła na działanie używek np..: papierosów czy kofeiny.
 • Wprowadź do codziennej rutyny oddechowe techniki relaksacyjne. Powinieneś ich spróbować redukują uczucie stresu i pomagają w rozluźnieniu mięśni. 
 • Zmień nawyki dietetyczne.
 • Zadbaj o odpowiednią ilość oraz jakość snu.
 • Zapewnij sobie odpowiednia ilość aktywności fizycznej
pozdrawiam serdecznie Edyta Adamczyk

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Zespół Volkmanna

Zespół Volkmanna

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

To nic innego jak postępujące zwyrodnienie mięśni i nerwów na skutek niedokrwienia kończyn

Marskość wątroby Łódź

Marskość wątroby Łódź

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Czy wiecie, że marskość wątroby to dolegliwość, która rozwija się przez dłuższy czas? Za taki obrót sprawy odpowiedzialne mogą być różne czynniki.

Astma oskrzelowa

Astma oskrzelowa

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Astma oskrzelowa jest to przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych, która polega głównie na napadach duszności.

Zespół Ehlersa-Danlosa

Zespół Ehlersa-Danlosa

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Grupa chorób genetycznych, które dotyczą tkanki łącznej, spowodowanej mutacjami punktowymi genów kodujących struktury kolagenu lub regulujących obróbkę postranslacyjną lub postranskrypcyjną białka.