Czy można źle oddychać?

Czy można źle oddychać?
Dziś stawiamy pytanie, które nasunęły nam ostatnie doświadczenia w pracy z niektórymi pacjentami. Warto byś przysiadł na chwilę i odpowiedział sobie na pytanie, jak miewa się Twój oddech?
Nasze życie jest możliwe właśnie m.in. dzięki oddychaniu. Jest to składowa, która odgrywa niesamowicie ważną rolę dla naszego organizmu. Umiejętność z którą przychodzimy na świat, a jednak prawidłowy wzorzec może z czasem zostać zaburzony i prowadzić do większych problemów zdrowotnych.
Czynności oddechowe to jeden z fundamentów pracy naszego organizmu. Ponadto oddech koreluje z pracą kręgosłupa, ustawienia żeber czy mobilnością stawów barkowych. Dodatkowo wpływa na proces obkurczania się oplatających mięśnie powięzi, a to natomiast zapewnia ich elastyczność.
A czy wiedzieliście, że dzięki oddechowi robicie swego rodzaju masaż narządom wewnętrznym, który to stymuluje je do prawidłowej pracy? To wszystko za sprawą ruchów przepony podczas wykonywania wdechu i wydechu.
I tu pierwszy możliwy problem! Jeżeli niewłaściwie prowadzisz oddech możesz doprowadzić do powstania dolegliwości trzewi, dysfunkcji aparatu ruchu, a także do nieprawidłowości w postawie ciała.
Jednak jest druga strona medalu, nieprawidłowości w oddechu można rozważać także jak objaw różnych dysfunkcji w organizmie.
Ciężko mówić o jakimś wzorcowym modelu oddychania i odpowiedniej sylwetce dla niego, a to dlatego, że w ciągu doby nasze pozycje, postawy zmieniają się, a jednak w każdej z nich musimy oddychać. „Nadrzędnym dynamicznym procesem ruchowym jest zawsze jakaś aktualna czynność bądź ułożenie ciała, w którą wpisuje się zautomatyzowany, sterowany przez ośrodek oddechowy w rdzeniu przedłużonym, będący poza naszą świadomością akt oddychania”. W tym przypadku dziedzina osteopatii pokazuje, jak ważne są powiązania między różnymi aspektami funkcjonowania organizmu.
Oddech dla osteopaty jest swego rodzaju jednym z wyznaczników dla oceny ogólnej kondycji zdrowotnej!
Co sądzisz o stwierdzeniu, że zaburzony oddech boli?
Otóż coś w tym jest. Można pokusić się o stwierdzenie, że w przypadku, gdy oddychanie nie jest znormalizowane, to żaden inny wzorzec ruchowy nie może być w pełni prawidłowy.
Skala problemów jakie może pociągnąć za sobą niewłaściwie funkcjonujący oddech jest bardzo duża. Począwszy od bólu szyi, barków, poprzez problemy z kręgosłupem w odcinku piersiowym. Te dolegliwości mogą być konsekwencją niskiej aktywacji przepony, a zbyt dużej obręczy barkowej oraz szyi.
Ponadto mogą pojawić się problemy takie jak:
- zła praca mięśni,
- zła praca układu trawiennego,
- refluks,
- wzdęcia,
- zespół jelita drażliwego,
- niedostateczne natlenowanie krwi,
- zmiany w układzie krążenia (zmian tętna czy wartości ciśnienia krwi),
- zastoje żylne i limfatyczna.
Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie
<< POWRÓT
Inne z kategorii: OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Problemy z nadczynnością tarczycy
OSTEOPATIA DOROSŁYCHRodzaj zaburzenia, które powoduje, że tarczyca produkuje za dużo hormonów, dużo większą ilość niż zapotrzebowanie naszego organizmu.

Zapalenie płuc
OSTEOPATIA DOROSŁYCHNa początku może wystąpić infekcja górnych dróg oddechowych, nawet zwykłe przeziębienie. W przypadku, gdy występuje astma, cukrzyca, choroby serca, podatność na zapalenie płuc wzrasta.

Muzyka ciała
OSTEOPATIA DOROSŁYCHMiędzy innymi z bicia serca .. oddechu, pulsujących tętnic, strumyczków żylnych, wolnych pływów limfatycznych. Jest to także ruch kości czaszki, ruch gum wewnątrz czaszki...

Zwyrodnienie kręgosłupa
OSTEOPATIA DOROSŁYCHJest jedną z najczęściej występujących przyczyn bólu pleców. Statystycznie uszkodzenia krążków międzykręgowych zanotowane jest u co drugiej osoby, która osiągnęła 40 rok życia, a do 50 roku życia aż 70% populacji skarży się na problemy z powodu zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa.