Znaczenie palpacji w osteopatii
Czym jest palpacja w osteopatii
Palpacyjne badanie narządów wewnętrznych
Klinika leczenia w oparciu o palpacje
Czym jest palpacja w osteopatii
Palpacja jest podstawą diagnostyki i terapii osteopatycznej. Możemy ją określić jako uważne dotykanie oraz wyczuwanie przez dotyk stanu zdrowia pacjenta. Ten rodzaj diagnostyki wymaga zaangażowania pacjenta oraz terapeuty. Osteopata koncentruje się na informacjach, które uzyskuje dzięki palpacji ciała pacjenta, a osoba poddawana terapii powinna być gotowa do maksymalnego rozluźnienia.
O palpacji możemy mówić jako o diagnostycznym dotyku. Jednak podczas całej terapii stosujemy palpację jako źródło informacji o tkankach pacjenta. Osteopata na podstawie dotyku i delikatnego nacisku jest w stanie ocenić temperaturę, napięcie oraz ruchomość skóry. Nawet kierunek ułożenia włosków na skórze jest dla terapeuty informacją o dystrybucji napięć w ciele pacjenta.
Osteopata używając dłoni stosuje techniki mające za zadanie wpłynąć na tkanki pacjenta, jednocześnie odbiera dzięki receptorom własnych dłoni informację zwrotną o wpływie terapii na ciało pacjenta. Jednak nie tylko dłonie zaangażowane są w proces palpacji. Dotyk osteopaty jest ukierunkowany na palpację określonej struktury anatomicznej. Zbieranie informacji o tkankach położonych głęboko pod skóra jest możliwe dzięki doskonale opanowanej wiedzy anatomicznej, doświadczeniu w pracy klinicznej oraz właściwej interpretacji odczuć terapeuty.
Uważny dotyk oraz koncentracja terapeuty na tkankach pomaga w ocenie struktur położonych głębiej, takich jak mięśnie, więzadła, a nawet narządy wewnętrzne. Każdy rodzaj struktury anatomicznej posiada określone właściwości pozwalające na odróżnienie jej spośród innych tkanek. Podczas palpacji należy pamiętać o warstwowym ułożeniu tkanek.
Palpacyjne badanie kości
Kości należą do zdecydowanie najłatwiejszych do wypalpowania struktur. Więzadła oraz ścięgna nie są tak twarde jak kości, ale nadal wyraźnie wyczuwalne. W przypadku mięśni terapeuta jest w stanie wypalpować krawędzie mięśnia, przebieg włókien wewnątrz jego brzuśca, a także miejsca zwiększonego napięcia na przebiegu mięśnia. Terapeuci za pomocą dotyku mogą określić przebieg pęczków naczyniowo-nerwowych, co jest bardzo istotne z punktu widzenia terapii.
Palpacyjne badanie narządów
Osteopaci wykorzystują palpację badając narządy trzewne oraz sprawdzając za pomocą dotyku przepływ płynów wewnątrz ciała pacjenta. Wprawne dłonie terapeuty są w stanie wyczuć przepływ krwi, płynu mózgowo-rdzeniowego oraz określić czy w tkankach nie ma obrzęków wynikających z nagromadzenia limfy.
Osteopaci w palpacji stosują bardzo delikatne, precyzyjne ruchy mające na celu znalezienie obszarów odbiegających od naturalnego zachowania struktur ciała. We właściwej części terapii osteopata pracuje z tym obszarem, cały czas ,,nasłuchując’’ czy tkanka wraca do fizjologicznego stanu.
Terapeuta jest w stanie wykryć nieprawidłowości związane z napięciem oraz ruchomością tkanek jeszcze zanim ich negatywne skutki pojawią się jako symptomy odczuwane przez pacjenta. W ten sposób osteopatia jest nie tylko metodą leczenia, ale przede wszystkim metodą zapobiegania.
Tekst opracowany przez fizjoterapeutkę Edytę Adamczyk
Jeśli czujesz, że Twoje ciało wymaga terapii zapisz się na pierwszą wizytę osteopatyczną lub terapię manualną.
tel. 530158533 www.osteopatja.pl/kontakt
Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie
<< POWRÓT
Inne z kategorii: OSTEOPATIA DOROSŁYCH
Koncepcja osteopatii - poznaj jej założenia
OSTEOPATIA DOROSŁYCHKoncepcja osteopatii opiera się na czterech filarach, które sformułował sam Andrew Taylor Still, twórca osteopatii. Poznając je poznasz obszary w jakich płynnie pracują osteopaci.
Osteopatia to RUCH
OSTEOPATIA DOROSŁYCHKiedy kończyłem prace w państwowej służbie zdrowia zdecydowałem, że ten aspekt będę chciał propagować - będę chciał wprowadzać ruch we wszystkich segmentach i aspektach ciała!
OSTEOPATIA – naprawiamy maszyny ludzkie
OSTEOPATIA DOROSŁYCHDzisiejszy nasz pęd, czyli upychanie kilku zadań w jedna godzinę, jedzenie w biegu, rozmawianie w przelocie to wszystko odbija się "wielką stopą" na naszym ciele
Terapia czaszkowo - krzyżowa, teoria i koncepcja
OSTEOPATIA DOROSŁYCHJest metodą wykorzystującą delikatny dotyk oraz stymulację ruchową w celu poprawy stanu zdrowia i funkcji ciała.