Ostroga piętowa okiem osteopaty

Ostroga piętowa okiem osteopaty

Dlaczego pracujesz z całym ciałem? Przecież boli mnie pięta.

Wszyscy grają w jednej drużynie

To co współcześnie wiemy o działaniu struktur powięziowych podkreśla ich funkcjonalna całość i współpracę przy wykonywaniu ruchów. Weźmy pod lupę układ trójgłowo-podeszwowy. Z jednej strony mamy mieśnie zlokalizowane na tylnej stronie podudzia (mięsień brzuchaty łydki oraz mięsień płaszczkowaty) z drugiej strony szali znajduje się rozcięgno podeszwowe z mięśniami podeszwy. Centrum osi obrotu stanowi tutaj guz piętowy, którego prawidłowe ustawienie jest niezwykle ważne dla efektywnego działania całej drużyny. 

Co może pójść nie tak?

Potencjalnie pomysłów jest wiele, ale przyjrzyjmy się tym, z którymi można spotkać się najczęściej.
Nadmierne skrócenie/napięcie tylnej taśmy mięśniowo-powięziowej powoduje zaburzenie pracy ekscentrycznej oraz elastyczności układu trójgłowo-podeszwowego. Skutkiem tego jest nieprawidłowe ustawienie stopy w nadmiernej ewersji. 

Następuje kaskada reakcji:

Złe ustawienie pięty-praca mięśni w niekorzystnych warunkach-przeciążenie przyczepu na guzie piętowym- stan zapalny- organizm szuka rozwiązania 

Nasz ustrój doskonale zna fizykę

Nieprawidłowe ustawienie pięty względem podłoża wytwarza duże ciśnienie w okolicy przyczepu rozcięgna podeszwowego do guza piętowego. Ciało, aby zmniejszyć ciśnienie wykorzystało strategię zwiększenia powierzchni przyczepu. Następuje nadbudowa przy pomocy komórek kościotwórczych. Pięta przestaje boleć w ciele nastąpiła kompensacja umożliwiająca dalsze funkcjonowanie. Jednak, gdy ta strategia przestanie działać, pięta znowu zacznie boleć, więc zaczynamy ją nieświadomie odciążać.

Wróćmy do tytułowego pytania

Gdy sytuacja się sama nakręca pacjent cierpi z powodu bólu, zaczyna utykać, skraca fazę podparcia na bolesnej kończynie, wtórnie wytwarza się skrzywienie w obrębie kręgosłupa i miednicy. Pozostałe tkanki dostosowują się do tego ustawienia modyfikując swoje napięcie. Czy nadal uważasz, że tylko pieta jest problemem?

Jak może pomóc osteopata?

Stosując techniki terapii manualnej terapeuta odtwarza ruchomość w obrębie stawów stopy.
Zbalansowanie napięć więzadłowych oraz tonizacja napiętych grup mięśniowych to lokalne działania, które mają na celu poprawę biomechanicznych walorów tego regionu.
Ważne jest, aby zintegrować ten obszar z całym ciałem.
W tym celu osteopata pracuje z całą kolumną kręgosłupa oraz normalizuje napięcia, które powstały na skutek kompensacji wytworzonych przez organizm.
Choć indywidualna praca z pacjentem jest głównym trzonem terapii, to terapeuta udzieli rad i wskazówek w jaki sposób wspomóc terapię w warunkach domowych.
Pozdrawiam serdecznie Edyta Adamczyk

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Jak migrena i zawroty głowy zniknęły

Jak migrena i zawroty głowy zniknęły

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Jej ciało opowiadało mi swoją historie z każdym i dzięki temu krok po kroku następowało uwolnienie ciała od zafiksowań.  Bo nasze przeżycia, zwłaszcza przykre, zostawiają ślady w ciele. 

Jelita i emocje

Jelita i emocje

OSTEOPATIA DOROSŁYCH
Nadmierne pocenie się

Nadmierne pocenie się

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

To problem nie tylko związany z upałem na zewnątrz, często dzieje się tak, że pocimy się niezależnie od pogody, a w dodatku w nietypowych miejscach.

Walka z refluksem

Walka z refluksem

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Mianem refluksu określa się wsteczne zarzucanie pokarmu z żołądka do przełyku. Może ponadto towarzyszyć temu biegunka, utrata wagi, problemy z połykaniem itp.