Haptonomia

Haptonomia

Haptonomia, co to jest

Kobieta w ciąży ok 3-5 miesiąc. Połóż otwartą ciepłą i pełną miłosci dłoń na brzuchu matki - a dziecko odpowie i przesunie się, aby zwinąć sie w tej dłoni.

Ten cud to Haptonomia - nauka o psychouczuciowosci, praktyka polegająca na nawiązywaniu kontaktu poprzez dotyk, kontakt emocjonalny, psychologiczny i fizyczny.

Pierwszy raz poczułem piękno haptonomii, gdy pracowałem z Renatą w ciąży. To było jej pierwsze dziecko, wiec bardzo się bała.

Pamietam pierwsze wizyty - jej strach - jak zachowywać się podczas ciąży i co dziecko czuje w brzuchu. Powolutku ręka na ręce pracowaliśmy z jej ciałem by przygotować ja do porodu i co najważniejsze - pomogłem jej nawiązać głębsza relacje z dzieckiem.
To był piękny okres - teraz Antonina ma już roczek i jest cudownym człowiekiem.

Haptonomię opracował holenderski badacz i biolog Frans Veldman i przedstawił ją w wydanej w 1987 r. książce pt. Haptonomia, nauka uczuciowości.
Haptonomia to coś więcej niż przygotowanie do porodu, to podejście pozwalające rozwinąć więź i czułość, które jednoczą dziecko z rodziną, już w okresie życia prenatalnego.

Dzieci, które praktykowały Haptonomie z rodzicami, często cechuje duża otwartość na innych, więc bez trudu wchodzą w relacje.

Są ciekawe świata, zatem idą do przodu chłonąc wszystko co je otacza.

W praktyce - pamiętaj o 3 rzeczach, które warunkują dobre emocje podczas ciąży.

1️. Dotykaj brzuszka otwarta ciepła i pełną miłości dłonią. Jeśli jesteś fizjoterapeuta lub osteopatą - daj sobie chwile przed pacjentka w ciąży - uspokój się i wpraw w dobry nastrój - to bardzo ważne by nie przerzucać na matkę z dzieckiem swoich emocji i twoich pacjentów poprzednich.

2️. Mów do dziecka - ono ma imię - Jaś, Milenka, Krzyś itd. - nie mów o dziecku bezosobowo - nawet jak jest w brzuchu - to człowiek, który już w brzuchu matki ma prawo być godnie traktowany.

3️. Otaczaj się pozytywnymi rzeczami, zdrowymi ludźmi , którzy nie narzekają na lewo i prawo - bo dziecko mimo ochronnego płaszczyka jakim jest brzuszek mamy - chłonie emocje z otoczenia.

Bezwzględnie - unikaj i wypraszaj osoby palące tytoń lub używających e -papierosa koło Ciebie i w niedalekim otoczeniu.

Uwaga - post jest poglądowy, oparty na doświadczeniu terapeutycznym, a nie na dowodach medycznych.

https://www.osteopatja.pl/osteopatia

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: OSTEOPATIA KOBIET W CIĄŻY

Cesarskie cięcie

Cesarskie cięcie

OSTEOPATIA KOBIET W CIĄŻY

Każda matka po cesarskim cięciu CC. powinna się zgłosić do Osteopaty lub fizjoterapeuty ze względu na zrosty i napięcia, które mogą być tworzone po tym zabiegu

Osteopatia w ciąży

Osteopatia w ciąży

OSTEOPATIA KOBIET W CIĄŻY

Jest to metoda bardzo bezpieczna, delikatna, a zarazem skuteczna. 

Haptonomia

Haptonomia

OSTEOPATIA KOBIET W CIĄŻY

Haptonomia i 3 sposoby na pozytywne emocje podczas ciąży

Ciąża

Ciąża

OSTEOPATIA KOBIET W CIĄŻY

Ciąża jest okresem bardzo trudnym, ciało kobiety zmienia się i dostosowuje do nowego życia, które tworzy się z ciała matki.