Stopa płasko-koślawa

Stopa płasko-koślawa

To problem charakteryzujący się obniżeniem łuku podłużnego i poprzecznego lub jego pełnym oparciu o podłoże. Dodatkowo u tych osób pojawia się koślawe ułożenie pięty. W początkowym okresie choroba przechodzona jest bezboleśnie, jednak wraz z jej rozwojem zaczynają powstawać zmiany zwyrodnieniowe w obrębie układu kostno-stawowego i towarzyszy im ból.

Stopa płasko-koślawa w późniejszym okresie to powstawanie przykurczy mięśni, przykurczy ścięgna Achillesa oraz więzadeł, które umiejscowione są po zewnętrznej stronie stopy. Jeżeli jest podejrzenie tej dolegliwości należy skonsultować się ze specjalistą, który wykona odpowiednie badania.

Najczęstszymi przyczynami stopy płasko-koślawej to:

• przeciążenia stopy,

• wady wrodzone,

• noszenie nieodpowiedniego obuwia,

• słabe mięśnie nóg i stóp.

Kiedy pojawia się ten problem, osoby skarżą się na szybkie męczenie, bóle łydek i stóp. Ponadto chód ich jest ciężki, nieelastyczny, obuwie wykoślawione lub obcasy zdarte na wewnętrznej części.

Gdy zmiany są zaawansowane, może powstać skrócenie i przykurcz mięśni strzałkowych, więzadeł zewnętrznej strony stopy, przykurcz ścięgna piętowego (Achillesa). Ruch palców jest poważnie ograniczony, a w miarę pogłębiania się problemu nasila się ból i szybkość męczenia się stóp.

We wczesnym okresie choroby leczenie stopy płasko-koślawej polega na stosowaniu ćwiczeń wzmacniających mięśni odpowiadających za kształtowanie sklepienia podłużnego i poprzecznego łuku stopy oraz rozciągających przykurcze.

Ważna jest również rola ćwiczeń, które wzmacniają osłabione mięśnie. Może to być np. podnoszenie palcami stopy różnych przedmiotów czy jazda na rowerze. 

W naszej przychodni w.w. problemem zajmie sie Joanna Sych i Marta Andrzejewska.

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: TERAPIA MANUALNA

Kręcz szyi

Kręcz szyi

TERAPIA MANUALNA

Kręcz szyi to nieprzyjemna dolegliwość podczas, której dochodzi do mimowolnego odchylenia szyi w jedną stronę...

Obrzęk limfatyczny

Obrzęk limfatyczny

TERAPIA MANUALNA

Obrzęk limfatyczny - dotyczy skóry i tkanki podskórnej, jest konsekwencją gromadzenia się w przestrzeniach międzykomórkowych limfy, inaczej mówiąc chłonki. Są to zmiany patologiczne naczyń chłonnych, które wywołują niedrożność, niedorozwój oraz zniszczenie. Obrzęk limfatyczny najczęściej obejmuje kończyny dolne jak i górne.

Zastój limfatyczny - kiedy warto skorzystać z drenażu?

Zastój limfatyczny - kiedy warto skorzystać z drenażu?

TERAPIA MANUALNA

Problem ten dotyczący coraz większej ilości osób, nazywany jest także obrzękiem limfatycznym. Problematyczna dolegliwość, nie można jej lekceważyć, nie tylko pod względem estetycznym, ale także zdrowotnym!

Staw skokowy

Staw skokowy

TERAPIA MANUALNA

Jego skomplikowana budowa prowadzi do tego, że niewielki, choć nieodpowiedni ruch może spowodować uszkodzenie jego struktur.