Za dużo siedzimy

Za dużo siedzimy

Siedzenie.. dużo czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Dobrowolnie czy nie, nie robimy dobrze. Im więcej godzin bez ruchu, zmiany pozycji tym większe szkody w organizmie. Jeszcze gorzej, gdy nasza pozycja jest niewłaściwa, a stanowisko np. w pracy nie dostosowane do potrzeb.

Po wielu naszych pacjentach zauważamy, że jest to jeden z groźniejszych czynników powodujących np. bóle pleców czy żylaki.

Z dzisiejszym postem przychodzimy do Was, by wskazać jak złe jest ciągłe siedzenie. Oto kilka najczęstszych konsekwencji monotonnej pozycji:

1. OSŁABIENIE MIĘŚNI

Przez długotrwałe siedzenie osłabiamy wiele partii mięśni np. mięśni brzucha, uda, pleców. Możemy doprowadzić tym sposobem nawet do zaburzeń równowagi oraz przewlekłych bólów mięśni. Biorąc pod uwagę względy estetyczne będziemy wyglądać jak pogięty precelek, bo nasze plecy będą wygięte w łuk, a brzuszek zacznie wystawać i być obwisły.

2. GORSZA PRACA MÓZGU

Nasz układ nerwowy podczas pracy zużywa ok. 20% tlenu, który dociera do organizmu. Gdy siedzimy nasz oddech jest płytszy, a brak naturalnej aktywności mięśni stwarza problemy dla krążenia krwi. Wszystko to doprowadza do mniejszego dotlenienia mózgu – to zaś jest początkiem problemów z koncentracją, bólów głowy, a nawet rozdrażnienia.

3. ZMIANY W KRĘGOSŁUPIE

W sumie mogliśmy od tego zacząć, bo z doświadczenia wiemy, że to jeden z najczęstszych problemów spotykanych w naszej praktyce. Gdy kręgosłup jest unieruchomiony w jednej pozycji, a w dodatku niewłaściwej, to doprowadzamy do „zgniatania” krążków międzykręgowych, czyli dysków i doprowadzamy do zaburzenia ich ukrwienia oraz odżywiania. Problemy z kręgosłupem, ból lędźwi, problemy z dyskiem to tylko kropla w morzu problemów wywołanych złą i długotrwałą pozycją siedzącą.

4. ŻYLAKI I OBRZĘKI

Grawitacja to nasz przeciwnik w tym przypadku, gdyż utrudnia odpływ krwi z dolnych partii ciała. Chodząc kurczące się mięśnie przepompowują krew w kierunku serca. Problem zaczyna się, gdy nie mamy ruchu, wówczas krew zalega w żyłach, prowadzi to do powstawania obrzęków i żylaków (poszerzone odcinki żył o workowatym lub wrzecionowatym kształcie). W zaawansowanych etapach może dojść nawet do powstania zakrzepów, które są groźne dla życia.

W naszej przychodzi poprzez terapię osteopatyczną i manualną popracujemy nad Twoim stanem zdrowia i postaramy się zmienić złe nawyki.


<< POWRÓT

Inne z kategorii: TERAPIA MANUALNA

Głowa przesunięta w przód

Głowa przesunięta w przód

TERAPIA MANUALNA

Jest to postawa ciała, w której obserwuje się zniesioną fizjologiczną lordozę szyjną.

Staw skokowy

Staw skokowy

TERAPIA MANUALNA

Jego skomplikowana budowa prowadzi do tego, że niewielki, choć nieodpowiedni ruch może spowodować uszkodzenie jego struktur.

Ból pleców a pozycja

Ból pleców a pozycja

TERAPIA MANUALNA

Ilekroć spotykamy się z dolegliwościami bólowymi, szukamy ich przyczyny. Niestety okazuje się, że często sami pracujemy na te problemy i przeciążenia. 

Jazda konna, a stretching i ergonomia

Jazda konna, a stretching i ergonomia

TERAPIA MANUALNA

Rozciąganie to nieodłączna część treningu dla większości sportowców. Jednak wiele osób robi to pobieżnie, a nawet pomija całkowicie.