Za dużo siedzimy

Za dużo siedzimy

Praca siedząca 

Siedzenie.. dużo czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Dobrowolnie czy nie, nie robimy dobrze. Im więcej godzin bez ruchu, zmiany pozycji tym większe szkody w organizmie. Jeszcze gorzej, gdy nasza pozycja jest niewłaściwa, a stanowisko np. w pracy nie dostosowane do potrzeb.

Po wielu naszych pacjentach zauważamy, że jest to jeden z groźniejszych czynników powodujących np. bóle pleców czy żylaki.

Konsekwencje ciągłego siedzenia

Z dzisiejszym postem przychodzimy do Was, by wskazać jak złe jest ciągłe siedzenie. Oto kilka najczęstszych konsekwencji monotonnej pozycji:

1. OSŁABIENIE MIĘŚNI

Przez długotrwałe siedzenie osłabiamy wiele partii mięśni np. mięśni brzucha, uda, pleców. Możemy doprowadzić tym sposobem nawet do zaburzeń równowagi oraz przewlekłych bólów mięśni. Biorąc pod uwagę względy estetyczne będziemy wyglądać jak pogięty precelek, bo nasze plecy będą wygięte w łuk, a brzuszek zacznie wystawać i być obwisły.

2. GORSZA PRACA MÓZGU

Nasz układ nerwowy podczas pracy zużywa ok. 20% tlenu, który dociera do organizmu. Gdy siedzimy nasz oddech jest płytszy, a brak naturalnej aktywności mięśni stwarza problemy dla krążenia krwi. Wszystko to doprowadza do mniejszego dotlenienia mózgu – to zaś jest początkiem problemów z koncentracją, bólów głowy, a nawet rozdrażnienia.

3. ZMIANY W KRĘGOSŁUPIE

W sumie mogliśmy od tego zacząć, bo z doświadczenia wiemy, że to jeden z najczęstszych problemów spotykanych w naszej praktyce. Gdy kręgosłup jest unieruchomiony w jednej pozycji, a w dodatku niewłaściwej, to doprowadzamy do „zgniatania” krążków międzykręgowych, czyli dysków i doprowadzamy do zaburzenia ich ukrwienia oraz odżywiania. Problemy z kręgosłupem, ból lędźwi, problemy z dyskiem to tylko kropla w morzu problemów wywołanych złą i długotrwałą pozycją siedzącą.

4. ŻYLAKI I OBRZĘKI

Grawitacja to nasz przeciwnik w tym przypadku, gdyż utrudnia odpływ krwi z dolnych partii ciała. Chodząc kurczące się mięśnie przepompowują krew w kierunku serca. Problem zaczyna się, gdy nie mamy ruchu, wówczas krew zalega w żyłach, prowadzi to do powstawania obrzęków i żylaków (poszerzone odcinki żył o workowatym lub wrzecionowatym kształcie). W zaawansowanych etapach może dojść nawet do powstania zakrzepów, które są groźne dla życia.

3 sposoby na siedzący tryb życia

Oto trzy sposoby, jak przeciwdziałać siedzącemu trybowi życia:

  1. Rób przerwy w pracy i wstawaj od biurka co najmniej raz na godzinę. Zrób kilka kroków, rozciągnij swoje mięśnie i popracuj nad postawą ciała. Przypomnij sobie, by trzymać plecy prosto, barki opuszczone i stopnie ustawione równolegle do ziemi.
  2. Zmień swoje podejście do transportu. Zamiast korzystać z samochodu czy autobusu, wyjdź wcześniej z domu i idź pieszo lub na rowerze. To pozwoli Ci nie tylko na aktywność fizyczną, ale również na świeże powietrze i zmniejszenie stresu.
  3. Znajdź czas na regularne ćwiczenia. To może być trening siłowy, joga, bieganie, czy cokolwiek innego, co sprawia Ci przyjemność. Postaraj się znaleźć aktywność, która pozwoli Ci na rozciąganie mięśni, wzmacnianie ciała i poprawienie postawy. ćwiczenia możesz wykonywać samodzielnie lub z pomocą doświadczonego fizjoterapeuty, który poprowadzi Cię przez program dostosowany do Twoich potrzeb i celów.

Osteopata na siedzący tryb życia

Osteopata może pomóc osobie, która dużo siedzi, poprzez zastosowanie technik osteopatycznych, które pomogą w poprawie ruchomości kręgosłupa i stawów. Siedzący tryb życia może prowadzić do sztywności i napięcia mięśni, co może powodować dyskomfort i ból. Oto kilka sposobów, w jakie osteopata może pomóc:

  • Zdiagnozowanie źródła bólu i napięcia mięśniowego: Osteopata może dokładnie przebadać kręgosłup i stawy, aby zidentyfikować napięcie mięśni i źródła bólu. Na podstawie tej diagnozy, osteopata może zastosować odpowiednie techniki, aby złagodzić ból i napięcie.

  • Ułatwienie poprawy ruchomości: Osteopata może wykorzystać techniki manualne, takie jak mobilizacje i manipulacje stawów, aby pomóc poprawić ruchomość kręgosłupa i stawów, co może pomóc w złagodzeniu bólu.

  • Doradztwo w zmianie stylu życia: Osteopata może doradzić, jak zmienić styl życia, aby uniknąć przyczyn bólu związanych z siedzącym trybem życia. Mogą to być proste zmiany, takie jak wprowadzenie krótkiej przerwy w czasie siedzenia, aby się rozprostować, a także ćwiczenia wzmacniające mięśnie, które pomogą utrzymać dobrą postawę.

Nie czekaj i już dziś zapisz się na wizytę - link na końcu postu

Zasiedziałeś się? Poczytaj

Czy masz rwanie ciała? oraz o Osteopatia czyli ruch

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: TERAPIA MANUALNA

Ból pleców

Ból pleców

TERAPIA MANUALNA

Ból pleców dopada nawet co drugiego z nas i jest jednym z najczęściej występujących problemów.

Bóle szyi a mięśnie pochyłe

Bóle szyi a mięśnie pochyłe

TERAPIA MANUALNA

Mięśnie pochyłe pozwalają na wykonywanie rotacji oraz skłonów bocznych głowy. Pełnią również bardzo ważną funkcję w utrzymaniu pionowej postawy oraz stabilizacji kolumny szyjnej kręgosłupa.

Nie garb się!

Nie garb się!

TERAPIA MANUALNA

Usłyszeliście kiedyś od kogoś „NIE GARB SIĘ”!?? 

Ból kręgosłupa szyjnego

Ból kręgosłupa szyjnego

TERAPIA MANUALNA

Najczęstszą przyczyną bólów jest napięcie mięśni i przeciążenie kręgów kręgosłupa.