Ruch może być zbawienny!

Ruch może być zbawienny!

Dla kogo/czego? Dla Ciebie i Twojego kręgosłupa. Wystarczy wybrać tylko taki rodzaj, który będzie najbardziej korzystny dla Twojego organizmu i zgodny z Twoimi możliwościami. Podpowiemy jakie kierunki ruchu można obrać i na co warto w nich zwrócić uwagę.

Joga 

Fajne połączenie ćwiczeń rozciągających, kontroli oddechu oraz medytacji. Ma pozytywny wpływ zarówno na sferę cielesną jak i duchową. Super pomocna w walce o zdrowy kręgosłup, jeżeli możesz wykonywać ten rodzaj aktywności i gdy wykonujesz ćwiczenia pod okiem profesjonalisty. Także na początku przygody poszukaj właściwego przewodnika po świcie jogi (najlepiej dyplomowanego instruktora), to on po przeprowadzonym wywiadzie będzie mógł dobrać odpowiedni styl i trening do aktualnych możliwości. Jakie korzyści niesie joga? Np. uczy koncentracji, minimalizuje ból, wzmacnia osłabione mięśnie, rozciąga przykurczone partie ciała.

Bieganie 

Coraz popularniejsza forma ruchu. Słusznie, ponieważ to dobry sposób utrzymania formy. Minus jest taki, że potrafią zdarzyć się kontuzję, dlatego warto przestrzegać kilku zasad, które pomogą ich unikać. Należy zwrócić uwagę na rodzaj podłoża, po którym biegasz, ponieważ jest to ważne z punktu widzenia stabilności kręgosłupa. Nie powinno być ono utwardzone, dlatego ścieżki asfaltowe w ulubionym parku to nie jest stu procentowo dobry wybór. Najlepiej wybrać tereny naturalne, ponieważ wówczas kręgosłup w ruchu jest lepiej amortyzowany. Warto także zwrócić uwagę na dobór obuwia. Możesz też spróbować podczas biegu zmieniać tempo i długość kroków, dzięki czemu wysiłek rozkładany będzie na różne grupy mięśni. Gdy jednak nie możesz biegać z powodów zdrowotnych alternatywą jest np. nordic walking.

Pływanie 

Dzięki temu, że woda stawia opór, co aktywizuje mięśnie do intensywniejszej pracy, przy jednoczesnym wykonywaniu większej ilości ruchów bez bólu, pływanie jest dla większości z nas. Oczywiście nie każdy styl jest przyjazny dla kręgosłupa. Najbardziej neutralną pozycją dla większości jest pływanie na plecach. Przy innych stylach warto najpierw się dowiedzieć czy przy Twoim stanie zdrowia nic nie pogorszy. Np. styl kraula to styl rotacyjny, może się nie sprawdzić u osób z problemami z odcinkiem szyjnym kręgosłupa.

Urazy sportowe?
<< POWRÓT

Inne z kategorii: TERAPIA MANUALNA

Dna moczanowa

Dna moczanowa

TERAPIA MANUALNA

Jest to metaboliczna choroba wynikająca z zaburzeń metabolizmu kwasu moczowego powstającego z puryny. W momencie, gdy kwasu moczowego jest za duże stężenie prowadzi to do wytrącenia się kryształków moczanu sodu np. w płynie stawowym.

Wybór stanika to ważna sprawa

Wybór stanika to ważna sprawa

TERAPIA MANUALNA

Teraz temat dla Pań, ale może i dla Panów, którzy dbają o swoje kobiety...

Kręgosłup lędźwiowy

Kręgosłup lędźwiowy

TERAPIA MANUALNA

Osłabienie siły mięśniowej połączone z niecodzienną, ciężką pracą fizyczną daje natychmiastowy efekt pod postacią np. bólu kręgosłupa lędźwiowego.

Terapia w ciąży

Terapia w ciąży

TERAPIA MANUALNA

Na pewno jest to terapia delikatniejsza niż normalnie. Jednak równie skuteczna. Dzięki czemu możecie pozbyć się dolegliwości, które Wam doskwierają.