Ścięgna

Ścięgna

Ile wiesz o swoich ścięgnach? Za co odpowiadają, czym się charakteryzują?

W dzisiejszym poście postaram się opowiedzieć Wam w małym skrócie o tej części naszego ciała. Dzięki temu być może z innej strony spojrzycie na codzienne funkcjonowanie organizmu. 

Wyróżniamy dwa rodzaje ścięgien, które możemy określić mianem:

1. ścięgien pozycyjnych – które potrzebne są do utrzymania właściwej pozycji w danym obszarze ciała czy stawu podczas konkretnej czynności.

2. ścięgna gromadzące energię – można powiedzieć, że są jak sprężyna, kumulują one energię podczas rozciągania, po to by oddać ją w momencie przeniesienia obciążenia. Ale ważne, że utrata energii w obszarze tego mechanizmy jest niewielka. Odzwierciedla się to w fakcie, że struktury te zmniejszają obciążenie energetyczne i metaboliczne w całym systemie mięśniowo-szkieletowym podczas lokomocji. Ponadto gromadzenie energii w obrębie ścięgna umożliwia rozwijać siłę mięśniową bez istotnej zmiany długości samych struktur mięśniowych. Co za tym idzie mięsień wspierany przez ścięgno gromadzące energię może rozwijać dużo większą siłę. Takim ścięgnem jest np. Achilles.

Warto wiedzieć, że naukowcy próbowali ustalić z czego wziął się fakt, że część ścięgien umie gromadzić, a inne nie przede wszystkim utrzymują pozycję kończyn. Prawdopodobną odpowiedzią jest, że ułożenie fibryli w obrębie pęczka włókien jest warunkiem zdolności gromadzenia energii. Fibryle ścięgien gromadzących energię wykazują bardziej helikoidalny kierunek przebiegu i przypominają poniekąd strukturę sprężyny, kiedy to skręcone elementy umożliwiają na rozciąganie oraz powrót do pozycji początkowej.

Zerwanie ścięgna - objawy:

  • charakterystyczny trzask lub chrupnięcie, będące oznaką zerwania ścięgna
  • nagły i silny ból, który nasila się podczas ruchu (jednak może wystąpić również w spoczynku)
  • obrzęk zmienionego zapalnie ścięgna z krwawymi wylewami podskórnymi
  • wyczuwalna przerwa w przebiegu ścięgna
  • całkowite unieruchomienie kontuzjowanego miejsca

Gdy ścięgno zostanie uszkodzone, proces jego gojenia nie jest błyskawiczny. Jeżeli jednak jesteś pod okiem fizjoterapeuty i wiesz co powinieneś w danej sytuacji robić można ten proces delikatnie przyspieszyć, zoptymalizować. Należy wprowadzić odpowiednią formę ruchu.

Ważne jest również to, że aby przyczynić się do poprawy lokalnych funkcji uszkodzonego albo też przeciążonego ścięgna, nie wystarczy jedynie pracować z mięśniem, z którym jest to ścięgno związane.

Jeżeli masz problem ze ścięgnami zapraszamy do Marty S, Marty A, Moniki, Karola, Macieja i Adama.

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: TERAPIA MANUALNA

Podstawą dla zdrowego kręgosłupa są nasze nawyki

Podstawą dla zdrowego kręgosłupa są nasze nawyki

TERAPIA MANUALNA

Jeżeli wypracujemy sobie swój schemat działania na pewno zauważymy poprawę kondycji i lepszy stan zdrowia, w tym kręgosłupa.

Tkanka mięśniowa

Tkanka mięśniowa

TERAPIA MANUALNA

Ważny element naszego ciała, na którym terapeuci manualni oraz osteopatyczni pracują praktycznie za każdym razem na wizycie.

Bóle szyi a mięśnie pochyłe

Bóle szyi a mięśnie pochyłe

TERAPIA MANUALNA

Mięśnie pochyłe pozwalają na wykonywanie rotacji oraz skłonów bocznych głowy. Pełnią również bardzo ważną funkcję w utrzymaniu pionowej postawy oraz stabilizacji kolumny szyjnej kręgosłupa.

Terapia w ciąży?

Terapia w ciąży?

TERAPIA MANUALNA

Okres ciąży to czas w którym szczęście miesza się ze smutkiem i obawami, często są to obawy dotyczące możliwości podjęcia terapii na różnego rodzaju dolegliwości.