Staw skokowy

Staw skokowy

Staw skokowy to bardzo ważny element naszego ciała!

Jest jednym z bardziej obciążonych i narażonych na urazy stawów u człowieka. Jego skomplikowana budowa prowadzi do tego, że niewielki, choć nieodpowiedni ruch może spowodować uszkodzenie jego struktur. Urazy stawu skokowego wymagają odpowiedniego leczenia i rehabilitacji, które m.in. oferowane są w naszej przychodni.

Żeby zobrazować jak ważny i skomplikowany jest staw skokowy trochę go opiszemy.

Odpowiada za funkcję poruszania się stopy. Może się ona dostosowywać do nierównego podłoża, zginać i prostować dzięki dwóm elementom – stawowi skokowemu górnemu i stawowi skokowemu dolnemu. Mięśnie odpowiadają za stabilizację czynną, natomiast więzadła za stabilizacje bierną.

  • Staw skokowy górny (tzw. skokowo-goleniowym) to kostka, która daj możliwość zgięcia grzbietowego i podeszwowego, np. podczas stania na palcach. Jest to rodzaj stawu zawiasowego, w którym łączą się kości: piszczelowa, strzałkowa i skokowa. Po bokach stawu położone są cztery więzadła: przyśrodkowe, skokowo-strzałkowe przednie, skokowo-strzałkowe tylne i piętowo-strzałkowe.

  • Staw skokowy dolny (tzw. skokowo-piętowo-łódkowy) umożliwia odwracanie i nawracanie stopy, co pozwala na dostosowanie się do niestabilnego podłoża. Staw łączy kość skokową z kością piętową oraz kością łódkowatą.

Ten staw, który jest skomplikowany w swej budowie nie jednego zmusił do odwiedzenia ortopedy i fizjoterapeuty. Najczęściej urazu w obrębie stawu skokowego doznają sportowcy. Jednak każdy z nas jest narażony.

Do najczęściej występujących urazów stawu skokowego należą:

  • skręcenie stawu skokowego, czyli uraz doprowadzający do uszkodzenia więzadeł;
  • zwichnięcie – jest to nieprawidłowe przemieszczenie się względem siebie kości i innych powierzchni, często skutkujące rozerwanie torebki stawowej i samych więzadeł;
  • złamanie stawu skokowego, przy czym w obrębie stawu skokowego najczęściej dochodzi do złamań kości goleni (jednej lub obu). Jeżeli chodzi o kość strzałkową, to jest z reguły złamanie kostki bocznej, a piszczelową – kostki przyśrodkowej.

Gdy dojdzie do urazu na początku ważne, by odciążyć daną nogę. Po wizycie u lekarza, okresie, gdzie noga dochodzi do siebie w następnej kolejności warto pomyśleć o rehabilitacji. Tak by przywrócić pełną ruchomość w stawie i zwiększyć elastyczność mięśni. W tym przypadku mogą Wam pomóc nasi terapeuci.

W naszej przychodni wyżej wymienionym problemem zajmuje się Mateusz i Monika.

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: TERAPIA MANUALNA

Staw skokowy

Staw skokowy

TERAPIA MANUALNA

Jego skomplikowana budowa prowadzi do tego, że niewielki, choć nieodpowiedni ruch może spowodować uszkodzenie jego struktur.

Zmęczenie mięśni

Zmęczenie mięśni

TERAPIA MANUALNA

Podczas dużego wysiłku, mięśnie ulegają fizjologicznemu zmęczeniu. Mogą to manifestować w różny sposób,  np. znużeniem, bólem, tkliwością.

Masaż tkanek głębokich

Masaż tkanek głębokich

TERAPIA MANUALNA

Jest to manualna forma pracy z ciałem. Metoda nakierowana jest na zwiększenie elastyczności oraz rozciągnięcie napiętych tkanek. 

Skręcona kostka

Skręcona kostka

TERAPIA MANUALNA

O ile fakt pierwszego skręcenia może być wynikiem niefortunnego ciągu przyczynowo-skutkowego, czyli nie zauważenie krawężnika i nieszczęście gotowe... To kolejne i kolejne skręcenie tej samej kostki to wynik źle przeprowadzonego procesu gojenia tkanek.