Stretching

Stretching

Stretching

Tak jak trening siłowy wpływa na przyrost objętości mięśnia, tak stretching oddziałuje na zwiększenie ilości włókien mięśniowych i poprawę elastyczności.

Warto również wiedzieć, że mięsień, który wykonuję pracę w pełnych zakresach ruchomości będzie produkował większą siłę. Toteż uprawiając sporty, zwłaszcza te siłowe, wskazane jest odpowiednie rozciąganie, szczególnie po treningu.

Na co oddziałuje odpowiedni stretching?

 • zwiększa elastyczność mięśni;
 • polepsza i zwiększa ruchomość stawów,
 • poprawia koordynację ciała,
 • podatność na urazy jest mniejsza,
 • poprawia krążenie i dotlenienie tkanek;
 • rozluźnia mięśnie i zmniejsz poziom stresu,
 • wpływa na prawidłową postawę ciała, niwelując przeciążenia.

Stretching to super opcja w zasadzie dla większości osób, niezależnie od wieku. Przede wszystkim dla osób:

 • mających sztywność i bóle napięciowe,
 • mających mało aktywny tryb życia i siedzącą pracę,
 • które chcą utrzymać prawidłową postawę i elastyczność mięśni;
 • wykonujących głównie ćwiczenia siłowe, które chcą rozluźnić napięte mięśnie.

Ponieważ rodzaje stretchingu są różne, warto dowiedzieć się, który jest najlepszy dla naszych potrzeb. Wśród najczęściej wykonywanych znajduje się rozciąganie statyczne oraz dynamiczne.

Stretching statyczny to ćwiczenia wykonywane w pozycji nieruchomej, rozciągające daną grupę mięśni. Ten rodzaj stretchingu zalecany jest po przeprowadzonej rozgrzewce (jeśli nie planujemy innego treningu), a jeszcze lepiej po treningu głównym. Główna zasada brzmi, aby nie rozpoczynać zbyt mocnego dającego oznaki bólowe, gdyż mięśnie zareagują odwrotnie – zwiększając swoje napięcie.

Stretching dynamiczny to ćwiczenia wykonywane w jak największym zakresie ruchomości, wpływające na rozciągnięcie danej grupy mięśni. Ćwiczenia tego rodzaju powinny być wykonywane w trakcie rozgrzewki. Zwiększają ukrwienie, dotlenienie tkanek oraz przygotowują mięśnie do danego wysiłku. Podobnie jak w stetchingu statycznym należy pamiętać, aby nie przekraczać granicy bólu i nie zwiększyć napięcia mięśni.

Jeśli ciężko Ci jest wykonać stretching - zapraszamy najpierw na terapię do naszych terapeutek Marty Stanisławskiej i Andrzejewskiej oraz Mateusza.

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: TERAPIA MANUALNA

Kontuzja kolana

Kontuzja kolana

TERAPIA MANUALNA

Urazy łąkotek są najczęściej wynikiem dużego obciążania stawu kolanowego, nie tylko podczas aktywności fizycznej.

Terapia Manualna

TERAPIA MANUALNA

Możesz znać wiele wspaniałych technik przydatnych w Twojej pracy, które pomogą zarobić Ci pieniądze ale potrzebujesz być do tego sprawny i wypoczęty

Zastój limfatyczny

Zastój limfatyczny

TERAPIA MANUALNA

Jest to obrzęk tkanek spowodowany zastojem limfy. Przez niewłaściwie funkcjonujący układ limfatyczny w skórze i tkance podskórnej gromadzi się za dużo płynu śródtkankowego.

Ból pośladka

Ból pośladka

TERAPIA MANUALNA

Pośladek to miejsce w naszym ciele, gdzie zgromadzone są różnego rodzaju struktury układu kostno – stawowego. Możemy spodziewać się rozmaitych dysfunkcji, począwszy od ścięgien, więzadeł, aż po mięśnie czy nerwy tam przebiegające.