Stretching

Stretching
Tak jak trening siłowy wpływa na przyrost objętości mięśnia, tak stretching oddziałuje na zwiększenie ilości włókien mięśniowych i poprawę elastyczności.
Warto również wiedzieć, że mięsień, który wykonuję pracę w pełnych zakresach ruchomości będzie produkował większą siłę. Toteż uprawiając sporty, zwłaszcza te siłowe, wskazane jest odpowiednie rozciąganie, szczególnie po treningu.
Na co oddziałuje odpowiedni stretching?
- zwiększa elastyczność mięśni;
- polepsza i zwiększa ruchomość stawów,
- poprawia koordynację ciała,
- podatność na urazy jest mniejsza,
- poprawia krążenie i dotlenienie tkanek;
- rozluźnia mięśnie i zmniejsz poziom stresu,
- wpływa na prawidłową postawę ciała, niwelując przeciążenia.
Stretching to super opcja w zasadzie dla większości osób, niezależnie od wieku. Przede wszystkim dla osób:
- mających sztywność i bóle napięciowe,
- mających mało aktywny tryb życia i siedzącą pracę,
- które chcą utrzymać prawidłową postawę i elastyczność mięśni;
- wykonujących głównie ćwiczenia siłowe, które chcą rozluźnić napięte mięśnie.
Ponieważ rodzaje stretchingu są różne, warto dowiedzieć się, który jest najlepszy dla naszych potrzeb. Wśród najczęściej wykonywanych znajduje się rozciąganie statyczne oraz dynamiczne.
Stretching statyczny to ćwiczenia wykonywane w pozycji nieruchomej, rozciągające daną grupę mięśni. Ten rodzaj stretchingu zalecany jest po przeprowadzonej rozgrzewce (jeśli nie planujemy innego treningu), a jeszcze lepiej po treningu głównym. Główna zasada brzmi, aby nie rozpoczynać zbyt mocnego dającego oznaki bólowe, gdyż mięśnie zareagują odwrotnie – zwiększając swoje napięcie.
Stretching dynamiczny to ćwiczenia wykonywane w jak największym zakresie ruchomości, wpływające na rozciągnięcie danej grupy mięśni. Ćwiczenia tego rodzaju powinny być wykonywane w trakcie rozgrzewki. Zwiększają ukrwienie, dotlenienie tkanek oraz przygotowują mięśnie do danego wysiłku. Podobnie jak w stetchingu statycznym należy pamiętać, aby nie przekraczać granicy bólu i nie zwiększyć napięcia mięśni.
Jeśli ciężko Ci jest wykonać stretching - zapraszamy najpierw na terapię do naszych terapeutek Marty Stanisławskiej i Andrzejewskiej oraz Mateusza.
Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie
<< POWRÓT
Inne z kategorii: TERAPIA MANUALNA

Stan zapalny
TERAPIA MANUALNAJest odpowiedzią organizmu na uszkodzenia naszego ciała zarówno ze strony zewnętrznej jak i wewnętrznej.

Płaskostopie
TERAPIA MANUALNAA jednak jakby nie patrzeć jest to rodzaj deformacji stopy, objawiający się obniżeniem bądź zanikiem wysklepienia jej powierzchni.

4 ważne zasady!
TERAPIA MANUALNAZnajdź swoją drogę w kierunku zdrowego kręgosłupa.

Ból kręgosłupa szyjnego
TERAPIA MANUALNANajczęstszą przyczyną bólów jest napięcie mięśni i przeciążenie kręgów kręgosłupa.