Grupa mięśni kulszowo-goleniowych

Grupa mięśni kulszowo-goleniowych

Grupa mięśni kulszowo-goleniowych jest jedną z ważniejszych w naszym ciele.

Bardzo często są problematyczne ze względu na kontuzje, przykurcze lub zwiększone napięcie mięśniowe, głównie u osób aktywnych fizycznie. Dolegliwości związane z grupą kulszowo-goleniową mogą również odpowiadać za problemy z kręgosłupem lędźwiowym. 

Grupa ta składa się z 3 mięśni: 

• półbłoniasty

• półścięgnisty 

• dwugłowy uda 

Odpowiadają one w głównej mierz za zgięcie stawu kolanowego oraz wyprost biodra. 

Częstą przyczyną urazów w obrębie mm. kulszowo-goleniowych jest:

• siedzący tryb życia

• brak rozciągania po aktywności fizycznej 

• źle przeprowadzona rozgrzewka

• zmniejszona elastyczność

• wzmożone napięcie 

• zmęczenie mięśnia 

• przebyte urazy 

Przykurcz tej grupy będzie powodował zmiany w ich obrębie, prowadząc do skrócenia długości mięśnia. Będzie to również rzutowało na stawy oraz ścięgna. 

Przykurcze mogą być kompensowane przez ciało w różny sposób, najczęściej jest to zmieniona postawa, która może dawać ból kręgosłupa lecz najczęściej jest to ból w okolicy tylnej powierzchni uda lub pośladka. 

Możemy natomiast zapobiegać tego typu problemom. Najlepszym rozwiązaniem będzie regularna aktywność fizyczna oraz odpowiednia rozgrzewka przed i stretching po treningu.

Również terapeuci manualni w naszej przychodni mogą pomóc w powyższych problemach i pokazać jak prawidłowo przygotować ciało do aktywności fizycznej oraz co robić po niej.

Zapraszamy do fizjoterapeutów - Mateusza Traczyńskiego, Marty Stanisławskiej i Marty Andrzejewskiej.


<< POWRÓT

Inne z kategorii: TERAPIA MANUALNA

PUNKTY SPUSTOWE

PUNKTY SPUSTOWE

TERAPIA MANUALNA

Pod tą nazwą kryje się wysoce aktywny obszar tkankowy, podatny na stymulację mechaniczną i biorącymi udział w różnych reakcjach mięśniowych oraz wegetatywnych!

Ból barku

Ból barku

TERAPIA MANUALNA

Bark to bez wątpienia jedno z miejsc silniej narażonych na wystąpienie urazu, chociażby ze względu na fakt, że mięśnie i stawy, które tam znajdziemy pracują niemal cały czas. 

Terapia Manualna

TERAPIA MANUALNA

Możesz znać wiele wspaniałych technik przydatnych w Twojej pracy, które pomogą zarobić Ci pieniądze ale potrzebujesz być do tego sprawny i wypoczęty

Zespół pasma biodrowo piszczelowego

Zespół pasma biodrowo piszczelowego

TERAPIA MANUALNA

Dolegliwości związane z przeciążeniem pasma biodrowo-piszczelowego pojawiają się stopniowo. Co może je powodować i jak się objawiają?