TERAPIA MANUALNA

Terapia manualna, kiedyś kojarzona z „kręgarstwem” i dźwiękiem chrupania, na myśl którego pacjenci bledli, z biegiem czasu przybrała inną formę, a sam termin nabrał nowego znaczenia.

Oczywiście manipulacje są skuteczne i są nadal wykorzystywane, ale współczesna terapia manualna ma do zaoferowania dużo więcej i na to „więcej” możesz u nas liczyć. Jest ona częścią fizjoterapii, stanowi formę leczenia zaburzeń czynnościowych narządu ruchu, który nie składa się tylko z elementów kostnych, ale także z tkanek miękkich np. mięśni, więzadeł, torebek stawowych.

Poprzez różne formy mobilizacji przywracamy utraconą ruchomość w stawach i zapewniamy prawidłowe funkcjonowanie nerwów i mięśni.

Wśród metod terapii manualnej można wyróżnić wiele technik – terapia manualna wg. McKenziego, wg. Mulligan’a, techniki osteopatyczne, pracę na powięziach, terapię punktów spustowych, oscylację, neuromobilizacje, masaż tkanego głębokich.

To jest jednak kropla w morzu, gdyż terapeuci dysponują szerokim wachlarzem technik, które dobierają do indywidualnych potrzeb pacjenta. Dzięki właściwej diagnostyce już na pierwszej wizycie można ukierunkować leczenie na właściwy tor.

Głównym celem fizjoterapeuty jest możliwie jak najszybsze przywrócenie bezbolesnej ruchomości, ale także przeciwdziałanie odnawianiu się dolegliwości.

Zobacz artykuły z działu TERAPIA MANUALNA

W rowerowym świecie

Czy wiemy co może powodować zła pozycja na rowerze lub nieodpowiedni ubiór?

Jak postawa wpływa na mięśnie i nie tylko...

Każdy z nas utrzymując się dłużej w jednej pozycji ciała wie, że bardzo szybko pojawią się nadmierne napięcia wywołujące ból.

Rwa kulszowa

Rwa kulszowa to okrutny przeciwnik, który atakuje niespodziewanie. Może być poprzedzona przewianiem, wyziębieniem, podniesieniem przedmiotu na wyprostowanych nogach ze skrętem tułowia.

Kręcz szyi

To nieprzyjemna dolegliwość podczas, której dochodzi do mimowolnego odchylenia szyi w jedną stronę. Spowodowana jest wadą w mięśniu mostkowo – obojczykowo – sutkowym.

Fizjoterapia stomatologiczna

Staw skroniowo-żuchwowy jest w szczególny sposób narażony na dysfunkcje. Jest bowiem jednym z najczęściej używanych przez człowieka stawów.

Podstawą dla zdrowego kręgosłupa są nasze nawyki

Jeżeli wypracujemy sobie swój schemat działania na pewno zauważymy poprawę kondycji i lepszy stan zdrowia, w tym kręgosłupa.

Stopa płaska

Tym mianem określane jest spłycenie łuku podłużnego przyśrodkowego, który powoduje nadmiernie płaskie ustawienie stopy.

Ból kręgosłupa szyjnego

Najczęstszą przyczyną bólów jest napięcie mięśni i przeciążenie kręgów kręgosłupa.