TERAPIA MANUALNA

Terapia manualna, kiedyś kojarzona z „kręgarstwem” i dźwiękiem chrupania, na myśl którego pacjenci bledli, z biegiem czasu przybrała inną formę, a sam termin nabrał nowego znaczenia.

Oczywiście manipulacje są skuteczne i są nadal wykorzystywane, ale współczesna terapia manualna ma do zaoferowania dużo więcej i na to „więcej” możesz u nas liczyć. Jest ona częścią fizjoterapii, stanowi formę leczenia zaburzeń czynnościowych narządu ruchu, który nie składa się tylko z elementów kostnych, ale także z tkanek miękkich np. mięśni, więzadeł, torebek stawowych.

Poprzez różne formy mobilizacji przywracamy utraconą ruchomość w stawach i zapewniamy prawidłowe funkcjonowanie nerwów i mięśni.

Wśród metod terapii manualnej można wyróżnić wiele technik – terapia manualna wg. McKenziego, wg. Mulligan’a, techniki osteopatyczne, pracę na powięziach, terapię punktów spustowych, oscylację, neuromobilizacje, masaż tkanego głębokich.

To jest jednak kropla w morzu, gdyż terapeuci dysponują szerokim wachlarzem technik, które dobierają do indywidualnych potrzeb pacjenta. Dzięki właściwej diagnostyce już na pierwszej wizycie można ukierunkować leczenie na właściwy tor.

Głównym celem fizjoterapeuty jest możliwie jak najszybsze przywrócenie bezbolesnej ruchomości, ale także przeciwdziałanie odnawianiu się dolegliwości.

Zobacz artykuły z działu TERAPIA MANUALNA

Oddychaj

Oddech jest szalenie istotny, ponieważ dzięki oddechowi organizm jest zaopatrywany w tlen.

Ostroga piętowa

Każde, nawet niewielkie schorzenie, może w perspektywie czasu zaburzać harmonijną pracę ludzkiego organizmu. 

4 ważne zasady!

Znajdź swoją drogę w kierunku zdrowego kręgosłupa.

Styl życia a ból kręgosłupa

Otóż bóle kręgosłupa występują u dużej części populacji, są prawie nieuniknione przy pewnych rodzajach stylu życia.

Głowa przesunięta w przód

Jest to postawa ciała, w której obserwuje się zniesioną fizjologiczną lordozę szyjną.

Ruch może być zbawienny!

Podpowiemy jakie kierunki ruchu można obrać i na co warto w nich zwrócić uwagę.

Ścięgna

Gdy ścięgno zostanie uszkodzone, proces jego gojenia nie jest błyskawiczny. Jeżeli jednak jesteś pod okiem fizjoterapeuty i wiesz co powinieneś w danej sytuacji robić można ten proces delikatnie przyspieszyć, zoptymalizować. 

Jak korzystać ze smartfona?

Dowiedz się jak prawidłowo ustawić ciało podczas korzystania ze smartfona!