TERAPIA MANUALNA

Terapia manualna, kiedyś kojarzona z „kręgarstwem” i dźwiękiem chrupania, na myśl którego pacjenci bledli, z biegiem czasu przybrała inną formę, a sam termin nabrał nowego znaczenia.

Oczywiście manipulacje są skuteczne i są nadal wykorzystywane, ale współczesna terapia manualna ma do zaoferowania dużo więcej i na to „więcej” możesz u nas liczyć. Jest ona częścią fizjoterapii, stanowi formę leczenia zaburzeń czynnościowych narządu ruchu, który nie składa się tylko z elementów kostnych, ale także z tkanek miękkich np. mięśni, więzadeł, torebek stawowych.

Poprzez różne formy mobilizacji przywracamy utraconą ruchomość w stawach i zapewniamy prawidłowe funkcjonowanie nerwów i mięśni.

Wśród metod terapii manualnej można wyróżnić wiele technik – terapia manualna wg. McKenziego, wg. Mulligan’a, techniki osteopatyczne, pracę na powięziach, terapię punktów spustowych, oscylację, neuromobilizacje, masaż tkanego głębokich.

To jest jednak kropla w morzu, gdyż terapeuci dysponują szerokim wachlarzem technik, które dobierają do indywidualnych potrzeb pacjenta. Dzięki właściwej diagnostyce już na pierwszej wizycie można ukierunkować leczenie na właściwy tor.

Głównym celem fizjoterapeuty jest możliwie jak najszybsze przywrócenie bezbolesnej ruchomości, ale także przeciwdziałanie odnawianiu się dolegliwości.

Zobacz artykuły z działu TERAPIA MANUALNA

Zarządzaj stylem życia, gdy dopada ból!

W takich sytuacjach można znaleźć pomoc, np. u terapeutów, którzy pokażą jak można zarządzać stylem życia i się przystosować.

Fizjoterapia stomatologiczna

Staw skroniowo-żuchwowy jest w szczególny sposób narażony na dysfunkcje. Jest bowiem jednym z najczęściej używanych przez człowieka stawów.

Podstawą dla zdrowego kręgosłupa są nasze nawyki

Jeżeli wypracujemy sobie swój schemat działania na pewno zauważymy poprawę kondycji i lepszy stan zdrowia, w tym kręgosłupa.

Stopa płaska

Tym mianem określane jest spłycenie łuku podłużnego przyśrodkowego, który powoduje nadmiernie płaskie ustawienie stopy.

Ból kręgosłupa szyjnego

Najczęstszą przyczyną bólów jest napięcie mięśni i przeciążenie kręgów kręgosłupa.

Powrót do sprawności po operacji biodra

Dzięki wymianie stawu biodrowego jest możliwość powrotu do sprawności. Po takim zabiegu ogromnie ważną rolę spełnia rehabilitacja.

Za dużo siedzimy

Im więcej godzin bez ruchu, zmiany pozycji tym większe szkody w organizmie.

Jak robić, by sobie nie szkodzić?

Zadbaj o swój kręgosłup, żeby nie odpowiedział Ci bólami i zwyrodnieniami.