TERAPIA MANUALNA

Terapia manualna, kiedyś kojarzona z „kręgarstwem” i dźwiękiem chrupania, na myśl którego pacjenci bledli, z biegiem czasu przybrała inną formę, a sam termin nabrał nowego znaczenia.

Oczywiście manipulacje są skuteczne i są nadal wykorzystywane, ale współczesna terapia manualna ma do zaoferowania dużo więcej i na to „więcej” możesz u nas liczyć. Jest ona częścią fizjoterapii, stanowi formę leczenia zaburzeń czynnościowych narządu ruchu, który nie składa się tylko z elementów kostnych, ale także z tkanek miękkich np. mięśni, więzadeł, torebek stawowych. 

Poprzez różne formy mobilizacji przywracamy utraconą ruchomość w stawach i zapewniamy prawidłowe funkcjonowanie nerwów i mięśni.

Wśród metod terapii manualnej można wyróżnić wiele technik – terapia manualna wg. McKenziego, wg. Mulligan’a, techniki osteopatyczne, pracę na powięziach, terapię punktów spustowych, oscylację, neuromobilizacje, masaż tkanego głębokich.

To jest jednak kropla w morzu, gdyż terapeuci dysponują szerokim wachlarzem technik, które dobierają do indywidualnych potrzeb pacjenta. Dzięki właściwej diagnostyce już na pierwszej wizycie można ukierunkować leczenie na właściwy tor.

Głównym celem fizjoterapeuty jest możliwie jak najszybsze przywrócenie bezbolesnej ruchomości, ale także przeciwdziałanie odnawianiu się dolegliwości.

 

Terapia uroginekologiczna zajmuje się przywracaniem sprawności i funkcji oraz profilaktyką w obszarze miednicy mniejszej u kobiet . W Polsce jest to jeszcze mało znana specjalizacja fizjoterapii, ale dzięki swojej skuteczności zyskująca coraz większe zainteresowanie oraz rekomendowana przez PTUG jako jedna z zachowawczych metod leczenia dysfunkcji rejonu miednicy mniejszej.


Wśród najczęstszych problemów uroginekologicznych, w których fizjoterapia ma zastosowanie możemy wymienić:
- Nietrzymanie moczu (różnego pochodzenia)
- Pęcherz nadaktywny
- Obniżenie narządów miednicy mniejszej
- Bolesne miesiączki
- Gazy pochwowe
- Problemy seksualne (ból podczas stosunku , brak orgazmu)
- Bóle dna miednicy ( w tym vulvodynia, vestibulodynia, pochwica)
- Endometrioza
- Bóle związane z blizną w obszarze miednicy (zarówno po cesarkim cięciu jak i po epizjotomii – nacięciu krocza)

Jeżeli ww dysfunkcje są na tyle duże, że Pacjentka kwalifikowana jest do leczenia operacyjnego stosujemy okołooperacyjną fizjoterapię uroginekologiczną - zarówno przed jak i pooperacyjną.
Fizjoterapia uroginekologiczna zajmuje się również pacjentkami w ciąży. Są to działania zarówno profilaktyczne (wprowadzenie balansu mięśniowego i odzyskanie prawidłowej kontroli motorycznej w obrębie mięśni dna miednicy) jak i terapeutyczne ( przy bólach dolnego odcinka kręgosłupa,stawów biodrowych, spojenia łonowego, rozejście kresy białej, obniżenie narządów, nietrzymanie moczu, blizna)