Tkanka mięśniowa

Tkanka mięśniowa

Bardzo ważny element budowy naszego ciała. Nasi terapeuci pracują na nim praktycznie za każdym razem, kiedy przychodzicie do nich na wizytę.

Jednak sami powinniście wiedzieć czym charakteryzuje się tkanka mięśniowa i jakie jej rodzaje występują. W końcu świadomość to podstawa terapii przynoszącej zadowalające rezultaty.

Wyróżnia się trzy rodzaje tkanki mięśniowej:

• gładką;

• poprzecznie prążkowaną szkieletową;

• poprzecznie prążkowaną serca.

Pierwszy rodzaj – tkankę mięśniową gładką - znajdziemy ją w przewodzie pokarmowym, drogach rodnych, ścianach naczyń krwionośnych, drogach oddechowych itd. Komórka ma charakterystyczny, wrzecionowaty kształt z owalnym lub pałeczkowato wydłużonym jądrem w środkowej części.

W przypadku tkanki poprzecznie prążkowanej szkieletowej, rozwija się ona w życiu zarodkowym z mioblastów. Buduje ona wszystkie mięśnie szkieletowe.

Tkanka mięśniowa poprzecznie prążkowana serca, której włókna tworzą rozwidlenia. Odpowiada ona za budowę mięśnia sercowego.

Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje skurczów mięśni

• izotoniczny;

• izometryczny.

Skurcz izotoniczny odpowiada za skrócenie się komórek mięśniowych, a w efekcie całego mięśnia. Przy czym jego napięcie się nie zmienia.

Cechą charakterystyczną skurczu izometrycznego jest zwiększenie napięcia mięśnia bez zmian jego długości.

Często mówi się również o skurczu auksotonicznych. Dochodzi wówczas zarówno do zbliżenia przyczepów mięśnia jak i do zmiany jego napięcia. Skurcze auksotoniczne prowadzą do ruchu kończyn i całego ciała.

Z Waszymi tkankami mięśniowymi popracują terapeuci manualni – Marta S, Marta A, Mateusz i Monika.

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: TERAPIA MANUALNA

Zarządzaj stylem życia, gdy dopada ból!

Zarządzaj stylem życia, gdy dopada ból!

TERAPIA MANUALNA

W takich sytuacjach można znaleźć pomoc, np. u terapeutów, którzy pokażą jak można zarządzać stylem życia i się przystosować.

Pierwszy raz na siłowni

Pierwszy raz na siłowni

TERAPIA MANUALNA

Na siłowni nie jesteś sam! Zazwyczaj pierwsza wizyta na siłowni wiąże się z darmowym pierwszym treningiem personalnym lub odprowadzeniem po sali...

Bieganie dla zdrowia

Bieganie dla zdrowia

TERAPIA MANUALNA

Do takiej aktywności warto się odpowiednio przygotować. Strój, rozgrzewka i dobór nawierzchni! 

Łokieć tenisisty

Łokieć tenisisty

TERAPIA MANUALNA

Dolegliwości bólowe powstają w wyniku przeciążeń i mikrourazów prostowników nadgarstka i palców, dotyczy to głównie osób aktywnych fizycznie, uprawiających sport oraz określone zawody.