Tkanka mięśniowa

Tkanka mięśniowa

Bardzo ważny element budowy naszego ciała. Nasi terapeuci pracują na nim praktycznie za każdym razem, kiedy przychodzicie do nich na wizytę.

Jednak sami powinniście wiedzieć czym charakteryzuje się tkanka mięśniowa i jakie jej rodzaje występują. W końcu świadomość to podstawa terapii przynoszącej zadowalające rezultaty.

Wyróżnia się trzy rodzaje tkanki mięśniowej:

• gładką;

• poprzecznie prążkowaną szkieletową;

• poprzecznie prążkowaną serca.

Pierwszy rodzaj – tkankę mięśniową gładką - znajdziemy ją w przewodzie pokarmowym, drogach rodnych, ścianach naczyń krwionośnych, drogach oddechowych itd. Komórka ma charakterystyczny, wrzecionowaty kształt z owalnym lub pałeczkowato wydłużonym jądrem w środkowej części.

W przypadku tkanki poprzecznie prążkowanej szkieletowej, rozwija się ona w życiu zarodkowym z mioblastów. Buduje ona wszystkie mięśnie szkieletowe.

Tkanka mięśniowa poprzecznie prążkowana serca, której włókna tworzą rozwidlenia. Odpowiada ona za budowę mięśnia sercowego.

Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje skurczów mięśni

• izotoniczny;

• izometryczny.

Skurcz izotoniczny odpowiada za skrócenie się komórek mięśniowych, a w efekcie całego mięśnia. Przy czym jego napięcie się nie zmienia.

Cechą charakterystyczną skurczu izometrycznego jest zwiększenie napięcia mięśnia bez zmian jego długości.

Często mówi się również o skurczu auksotonicznych. Dochodzi wówczas zarówno do zbliżenia przyczepów mięśnia jak i do zmiany jego napięcia. Skurcze auksotoniczne prowadzą do ruchu kończyn i całego ciała.

Z Waszymi tkankami mięśniowymi popracują terapeuci manualni – Marta S, Marta A, Mateusz i Monika.

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: TERAPIA MANUALNA

Ostroga piętowa

Ostroga piętowa

TERAPIA MANUALNA

Jest to zapalenie przyczepu rozcięgna podeszwowego.  Rozciąga się ono między piętą a palcami stopy. 

Jazda konna, a stretching i ergonomia

Jazda konna, a stretching i ergonomia

TERAPIA MANUALNA

Rozciąganie to nieodłączna część treningu dla większości sportowców. Jednak wiele osób robi to pobieżnie, a nawet pomija całkowicie.

Sarkopenia

Sarkopenia

TERAPIA MANUALNA

Jest to postępująca z wiekiem utrata tkanki mięśniowej. Wpływa to na zwiększenie ryzyka upadku, złamania kości oraz nasilenie niepełnosprawności.

Hiperlordoza

Hiperlordoza

TERAPIA MANUALNA

Fizjologiczne wygięcie odcinka lędźwiowego w płaszczyźnie strzałkowej jest większe niż normalnie. Można powiedzieć, że dół pleców pogłębia się i dochodzi do przedniego pochylenia miednicy.