Zabawa dla malucha

Zabawa dla malucha

2 Kreatywne zabawy z dzieckiem do sprawdzenia

Dzieci to mali członkowie rodziny, który potrzebują dużo naszej uwagi, na każdym etapie rozwoju ważne są też odpowiednio dopasowane zabawy dla nich, które rozwijają i wzmacniają.

W tym artykule chcielibyśmy Wam przybliżyć jakie zabawy można wprowadzić maluszkowi w wieku ok. 3-6 miesięcy.

Jest to okres podczas, którego maluszek coraz lepiej widzi, dobrze czuje się zarówno w pozycji na brzuchu, jak i na plecach, zaczyna gaworzyć, chwyta za nóżki, dostrzega i z zaciekawieniem ogląda swoje rączki, umie się obrócić.

I tu dobrze zadać sobie pytanie, co możemy zrobić, by pomóc rozwijać te umiejętności?

Oto kilka przykładów zabaw, które powinny się fajnie sprawdzić u dzieci w wieku 3-6 miesięcy.

Podczas leżenia na plecach pokazuj dziecku jedną z lubianych zabawek raz z jednej, raz z drugiej strony, zwiększając odległość wraz z upływem kolejnych tygodni.

Druga zabawa to turlanie. Dobrze jest położyć dziecko na nie zbyt miękkim, ani nie za twardym podłożu (może to być jakaś mata). Kolejno trzeb złapać maluszka jednocześnie za rączki i nóżki, powinno połączyć się przed tułowiem, mniej więcej w okolicy wysokości pępka. Teraz można wykonywać delikatnie ruch turlania na boczki, raz w jedną raz w drugą stronę.

Ważne by zwrócić uwagę jak zaczyna się ruch, powinien on mieć początek w głowie, dlatego trzeba zachęcać dziecko do spojrzenia w stronę, w którą wykonywany będzie ruch. Dzięki tej zabawie maluszek uczy się jak można zmieniać pozycję ciała.

Ponadto cudownie sprawdzi się masowanie maluszka, wieczorne rytuały, gdy np. zaczyna marudzić. Możesz wtedy poza nawiązywaniem kontaktu wzrokowego, opowiadać mu różne historie, albo to co właśnie teraz robisz, jak to, że „a teraz pomasujemy najsłodszy brzuszek na świecie”, całusy też się będą fajnym dodatkiem.

Każda zabawa to nie tylko rozwijanie dziecka, ale także integracja z nim, nawiązywanie więzi, która jest niesamowicie ważna dla prawidłowego rozwoju i poczucia bezpieczeństwa. Ponadto rodzic w pewien sposób uczy się swojego dziecka.

W następnym artykule pokażemy zabawy dla dzieci w kolejnych miesiącach życia.

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Kolka Łódź

Kolka Łódź

FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Najczęściej u noworodka kolka pojawia się w okresie między 3 a 12 tygodniem życie. Może pojawić się oczywiście także w późniejszych miesiącach życia. Nie wolno lekceważyć nasilających się objawów, specjalista powinien obejrzeć niemowlę oraz zaproponować terapię i ewentualne zmiany w życiu codziennym.

Mouthing

Mouthing

FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Wkładanie przedmiotów do ust to część rozwoju niemowlęcia

Nieprawidłowa kontrola tułowia , obręczy biodrowej i kończyn dolnych

Nieprawidłowa kontrola tułowia , obręczy biodrowej i kończyn dolnych

FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Zbyt luźne i mało aktywny mięśnie brzucha nie są w stanie zrównoważyć dużego napięcia prostownika grzbietu.

Metoda NDT-Bobath

Metoda NDT-Bobath

FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Metoda NDT-BOBATH, jest bardzo wszechstronna, wspiera rozwój niemowląt oraz wcześniaków. Chodzi o to, by jak najbardziej usprawnić dziecko i przygotować do możliwie niezależnego funkcjonowania w przyszłości.