Jak robić, by sobie nie szkodzić?

Jak robić, by sobie nie szkodzić?

Jak zadbać o kręgosłup

W dzisiejszym poście chcielibyśmy podpowiedzieć Wam jak zadbać o swój kręgosłup, żeby nie odpowiedział Ci bólami i zwyrodnieniami. W brew pozorom ból nie musi wystąpić od razu, gdy zrobimy coś nie tak jak powinniśmy. Problem potrafi rozwijać się przez długi czas, niestety w wielu przypadkach pracujemy na niego sami poprzez nieprawidłowe pozycje i złe nawyki.

Pierwsza rada 

Jeżeli dużo czasu spędzasz przy laptopie powinieneś w odpowiedni sposób przygotować miejsce pracy. Nie jest dobrym pomysłem pracować np. w pozycji półleżącej. Twoje ciało nie może wyglądać jak powyginany precelek, ponieważ jesteś wtedy skulona, zgarbiona, a zaraz przychodzi ból pleców, skurcze i inne objawy… Jest to prosta droga do zwyrodnień w odcinku szyjnym i lędźwiowym. Biurko, dobre krzesło, podpora pod lędźwie (np. półwałek) i odpowiednia pozycja to podstawa!

Druga rada 

Telefon to obecnie przedmiot, bez którego większość z nas nie wyobraża sobie życia. Jednak to jak z niego korzystamy będzie miało wpływ na stan naszego kręgosłupa. Doskonałym przykładem niewłaściwego użytkowania telefonu jest rozmawianie przytrzymując go ramieniem, wykonując przy tym pewnie kilka innych czynności. Możesz w ten sposób doprowadzić do skurczy mięśni szyi. Najlepiej jest rozmawiać na głośnomówiącym, jeżeli taka opcja nie wchodzi w grę, to trzymają smartfon ręką przy uchu i nie garb się!

Trzecia rada 

Rada w zasadzie nie tylko dla kobiet, ale pewnie w większej mierze tak. Noszenie torebek na jednym ramieniu jest popularne, problem pojawia się, gdy jest ona ciężka i nie tylko nasze ramię odczuwa te kilogramy. Prowadzi to do przewlekłych bólów, wad postawy, skrzywienia kręgosłupa. Jeżeli masz możliwość noś torbę przełożoną po skosie. Jeżeli nie pozwala na to torebka, którą akurat wybrałaś/eś to przekładaj ją miedzy ramionami. Przy większych zakupach dobrze też sprawdzi się np. plecak.

Jak wspomóc swój kręgosłup?

Fizjoterapia może pomóc w poprawie stanu kręgosłupa na wiele sposobów. Poniżej przedstawiam kilka przykładów:

  • Ćwiczenia wzmacniające mięśnie grzbietu i brzucha: Ćwiczenia takie jak mostek, deska, czy klęczenie na czworaka pomagają wzmocnić mięśnie, które utrzymują kręgosłup w prawidłowej pozycji. Wzmocnienie tych mięśni zmniejsza obciążenie kręgosłupa i zmniejsza ryzyko urazu.
  • Mobilizacja stawów kręgosłupa: Fizjoterapeuta może przeprowadzić różnego rodzaju ćwiczenia, które pomagają zwiększyć zakres ruchu w stawach kręgosłupa. Mobilizacja stawów jest szczególnie skuteczna w przypadku osób z bólami pleców.
  • Masaż tkanek głębokich: Masaż tkanek głębokich pomaga rozluźnić spięte mięśnie, zwiększa przepływ krwi i poprawia elastyczność tkanek miękkich. Może to pomóc w zmniejszeniu bólu i sztywności kręgosłupa.
  • Kinezyterapia: Fizjoterapeuta może przeprowadzić ćwiczenia kinezyterapeutyczne, które pomagają wzmocnić mięśnie kręgosłupa i poprawić postawę. Ćwiczenia takie jak praca z piłką, bungee fitness czy trening wibracyjny, pomagają poprawić koordynację, równowagę i elastyczność.

Konsultacja z fizjoterapeutą: Jeśli masz problemy z kręgosłupem, najlepiej skonsultuj się z fizjoterapeutą, który oceni stan Twojego kręgosłupa i dobierze odpowiednie ćwiczenia i zabiegi. Fizjoterapeuta może również pomóc w identyfikacji złych nawyków posturalnych, które przyczyniają się do bólu pleców i pomóc w ich korekcie.

Nie zwlekaj i zapisz się już dziś - link poniżej

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: TERAPIA MANUALNA

Ruchomość kręgosłupa

Ruchomość kręgosłupa

TERAPIA MANUALNA

Ruchomość całego kręgosłupa jest sumą zakresu ruchów w poszczególnych stawach kręgosłupa. Gdy jeden z odcinków kręgosłupa traci swój naturalny ruch, sąsiadujące odcinki dążą do wyrównania, czyli kompensacji.

Ból pośladka

Ból pośladka

TERAPIA MANUALNA

Pośladek to miejsce w naszym ciele, gdzie zgromadzone są różnego rodzaju struktury układu kostno – stawowego. Możemy spodziewać się rozmaitych dysfunkcji, począwszy od ścięgien, więzadeł, aż po mięśnie czy nerwy tam przebiegające.

Wybór stanika to ważna sprawa

Wybór stanika to ważna sprawa

TERAPIA MANUALNA

Teraz temat dla Pań, ale może i dla Panów, którzy dbają o swoje kobiety...

Kontuzja kolana

Kontuzja kolana

TERAPIA MANUALNA

Urazy łąkotek są najczęściej wynikiem dużego obciążania stawu kolanowego, nie tylko podczas aktywności fizycznej.