Powrót do korzeni - reguła tętnic

Powrót do korzeni - reguła tętnic

"Reguła tętnic jest najważniejsza"

Odwołam się na początku do słów twórcy osteopatii A.T.Stilla: ,,Regułą tętnic jest najważniejsza’’.

Swobodny przepływ płynów w ciele pacjenta jest niesamowicie ważny, aby ustrój mógł zachować równowagę wewnętrzną. 

Skąd się biorą zaburzenia ukrwienia?

Zaburzenia ukrwienia są konsekwencją zakłócenia kolumny ciśnień w jamach ciała. Jest to proces angażujący wiele obszarów naszego ciała, a więc odbywający się w skali globalnej.

To co możemy zaobserwować lokalnie to zastoje i obrzęki pojawiąjące się w obrębie narządów i tkanek. Najmniejszy, ale nie mniej istotny element układanki, czyli poziom komórkowy.

Zastój płynów w skali mikro skutkuje niedotlenieniem komórek, niedoborami odżywczymi oraz zaleganiem zbędnych produktów przemiany materii.

Czy dyskopatia może mieć związek z funkcjonowaniem układu krążenia?

Zdecydowanie tak! W okolicy krążka międzykręgowego za niewłaściwe ukrwienie może odpowiadać nieprawidłowa ruchomość kręgosłupa.

Zaburzenia mechaniczne takie jak ucisk naczyń krwionośnych w kluczowych miejscach przepływu, czyli w miejscach ich przejścia przez bruzdy, mięśnie i struktury łącznotkankowe. 

Czy leczenie dyskopatii może być przeprowadzone bez pracy na miejscu, które boli?

Odruchowe napięcie tkanek bolesnej okolicy ograniczy przepływ płynów w tym obszarze, upośledzi również odprowadzenie stanu zapalnego, który powstaje podczas urazów.

Właśnie dlatego, żeby pomóc organizmowi powrócić do zdrowia, praca tylko z mięśniami i rejonem, który boli, jest niewystarczająca. Popatrzmy na dysk jako na ,,poszkodowanego’’ w tej sytuacji.

Oczywiście priorytetem jest zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz przywrócenie warunków do regeneracji tkanek. Nie będzie to możliwe, jeśli popatrzymy na problem jednopłaszczyznowo, tylko z perspektywy miejsca bolesnego.

Dopiero praca z całym ciałem, rozumiana jako wpływ na układ mięśniowo-szkieletowy, układ krążeniowo-oddechowy, narządy jamy brzusznej, daje możliwość powrotu do zdrowia.

Dziękuje za uwagę - Edyta Adamczyk - fizjoterapeutka na specjalizacji z osteopatii

Inne artykuły o dyskopatii i rwie kulszowej: Rwa kulszowa , 

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Zwyrodnienia kręgosłupa

Zwyrodnienia kręgosłupa

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Zwyrodnienie kręgosłupa to nic innego jak zwyrodnienie stawów. Zmiany te mogą dotyczyć zmniejszenia wysokości dysku oraz utratę chrząstki stawowej, co prowadzi do rozwoju narośli kostnych oraz pogrubienie kości.

Chrapanie

Chrapanie

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Chrapanie nie jest chorobą samo w sobie, a raczej objawem utrudnionego przepływu powietrza przez gardło.

Nagłe cesarskie cięcie

Nagłe cesarskie cięcie

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Otóż osoby urodzone poprzez cesarskie cięcie mają silnie ugruntowane poczucie, że droga którą wybierają jest najlepsza jaką mogli wybrać...

Ból jąder

Ból jąder

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Problem może dotyczyć mężczyzn w każdym wieku, a ból może być zróżnicowany, o różnym nasileniu, częstotliwości, a także nieść za sobą inne objawy.