Powrót do korzeni - reguła tętnic

Powrót do korzeni - reguła tętnic

"Reguła tętnic jest najważniejsza"

Odwołam się na początku do słów twórcy osteopatii A.T.Stilla: ,,Regułą tętnic jest najważniejsza’’.

Swobodny przepływ płynów w ciele pacjenta jest niesamowicie ważny, aby ustrój mógł zachować równowagę wewnętrzną. 

Skąd się biorą zaburzenia ukrwienia?

Zaburzenia ukrwienia są konsekwencją zakłócenia kolumny ciśnień w jamach ciała. Jest to proces angażujący wiele obszarów naszego ciała, a więc odbywający się w skali globalnej.

To co możemy zaobserwować lokalnie to zastoje i obrzęki pojawiąjące się w obrębie narządów i tkanek. Najmniejszy, ale nie mniej istotny element układanki, czyli poziom komórkowy.

Zastój płynów w skali mikro skutkuje niedotlenieniem komórek, niedoborami odżywczymi oraz zaleganiem zbędnych produktów przemiany materii.

Czy dyskopatia może mieć związek z funkcjonowaniem układu krążenia?

Zdecydowanie tak! W okolicy krążka międzykręgowego za niewłaściwe ukrwienie może odpowiadać nieprawidłowa ruchomość kręgosłupa.

Zaburzenia mechaniczne takie jak ucisk naczyń krwionośnych w kluczowych miejscach przepływu, czyli w miejscach ich przejścia przez bruzdy, mięśnie i struktury łącznotkankowe. 

Czy leczenie dyskopatii może być przeprowadzone bez pracy na miejscu, które boli?

Odruchowe napięcie tkanek bolesnej okolicy ograniczy przepływ płynów w tym obszarze, upośledzi również odprowadzenie stanu zapalnego, który powstaje podczas urazów.

Właśnie dlatego, żeby pomóc organizmowi powrócić do zdrowia, praca tylko z mięśniami i rejonem, który boli, jest niewystarczająca. Popatrzmy na dysk jako na ,,poszkodowanego’’ w tej sytuacji.

Oczywiście priorytetem jest zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz przywrócenie warunków do regeneracji tkanek. Nie będzie to możliwe, jeśli popatrzymy na problem jednopłaszczyznowo, tylko z perspektywy miejsca bolesnego.

Dopiero praca z całym ciałem, rozumiana jako wpływ na układ mięśniowo-szkieletowy, układ krążeniowo-oddechowy, narządy jamy brzusznej, daje możliwość powrotu do zdrowia.

Dziękuje za uwagę - Edyta Adamczyk - fizjoterapeutka na specjalizacji z osteopatii

Inne artykuły o dyskopatii i rwie kulszowej: Rwa kulszowa , 

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Zdrowie

Zdrowie

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Kiedyś bardzo dawno temu obserwowałem ludzi medycyny i paramedycyny - jak z łatwością mogą pomoc schorowanemu człowiekowi

Tętnica kręgowa, czyli coś o bólach i zawrotach głowy.

Tętnica kręgowa, czyli coś o bólach i zawrotach głowy.

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Rura kręgowa to jedna z ciekawszych rur w naszym organizmie!

Osteopatia to RUCH

Osteopatia to RUCH

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Kiedy kończyłem prace w państwowej służbie zdrowia zdecydowałem, że ten aspekt będę chciał propagować - będę chciał wprowadzać ruch we wszystkich segmentach i aspektach ciała! 

Ostroga piętowa, a leczenie Osteopatyczne

Ostroga piętowa, a leczenie Osteopatyczne

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Ostroga piętowa! Skąd to i dlaczego? Na początek, warto zaznaczyć, że ostroga nie "wyrasta" w tydzień. Jest to proces, który trwa bardzo długo. Proces przewlekłego przeciążania uszkadzania przyczepu rozcięgna podeszwowego w rejonie guza piętowego.