Powrót do korzeni - reguła tętnic

"Reguła tętnic jest najważniejsza"
Odwołam się na początku do słów twórcy osteopatii A.T.Stilla: ,,Regułą tętnic jest najważniejsza’’.
Swobodny przepływ płynów w ciele pacjenta jest niesamowicie ważny, aby ustrój mógł zachować równowagę wewnętrzną.
Skąd się biorą zaburzenia ukrwienia?
Zaburzenia ukrwienia są konsekwencją zakłócenia kolumny ciśnień w jamach ciała. Jest to proces angażujący wiele obszarów naszego ciała, a więc odbywający się w skali globalnej.
To co możemy zaobserwować lokalnie to zastoje i obrzęki pojawiąjące się w obrębie narządów i tkanek. Najmniejszy, ale nie mniej istotny element układanki, czyli poziom komórkowy.
Zastój płynów w skali mikro skutkuje niedotlenieniem komórek, niedoborami odżywczymi oraz zaleganiem zbędnych produktów przemiany materii.
Czy dyskopatia może mieć związek z funkcjonowaniem układu krążenia?
Zdecydowanie tak! W okolicy krążka międzykręgowego za niewłaściwe ukrwienie może odpowiadać nieprawidłowa ruchomość kręgosłupa.
Zaburzenia mechaniczne takie jak ucisk naczyń krwionośnych w kluczowych miejscach przepływu, czyli w miejscach ich przejścia przez bruzdy, mięśnie i struktury łącznotkankowe.
Czy leczenie dyskopatii może być przeprowadzone bez pracy na miejscu, które boli?
Odruchowe napięcie tkanek bolesnej okolicy ograniczy przepływ płynów w tym obszarze, upośledzi również odprowadzenie stanu zapalnego, który powstaje podczas urazów.
Właśnie dlatego, żeby pomóc organizmowi powrócić do zdrowia, praca tylko z mięśniami i rejonem, który boli, jest niewystarczająca. Popatrzmy na dysk jako na ,,poszkodowanego’’ w tej sytuacji.
Oczywiście priorytetem jest zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz przywrócenie warunków do regeneracji tkanek. Nie będzie to możliwe, jeśli popatrzymy na problem jednopłaszczyznowo, tylko z perspektywy miejsca bolesnego.
Dopiero praca z całym ciałem, rozumiana jako wpływ na układ mięśniowo-szkieletowy, układ krążeniowo-oddechowy, narządy jamy brzusznej, daje możliwość powrotu do zdrowia.
Dziękuje za uwagę - Edyta Adamczyk - fizjoterapeutka na specjalizacji z osteopatii
Inne artykuły o dyskopatii i rwie kulszowej: Rwa kulszowa ,
Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie
<< POWRÓT
Inne z kategorii: OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Wpływ jazdy konnej
OSTEOPATIA DOROSŁYCHJazda konna może pozytywnie wpływać na nasz kręgosłup i zdrowie, jednak ma też swoje elementy, które mogą wpływać na powstawanie urazów, kontuzji i dolegliwości bólowych.

Mowa to technologia
OSTEOPATIA DOROSŁYCHUdowodniono, że dzieci , które nie miały zasobów do prawidłowej mowy - osiągały gorsze wyniki w nauce, a potem w życiu społecznym...

Znaczenie palpacji w osteopatii
OSTEOPATIA DOROSŁYCHO palpacji możemy mówić jako o diagnostycznym dotyku. Jednak podczas całej terapii stosujemy palpację jako źródło informacji o tkankach pacjenta.

IBS – stan zapalny jelit
OSTEOPATIA DOROSŁYCHJeśli od jakiegoś czasu borykasz się z problemami gastrycznymi: ból brzucha, zaparcia, rozwolnienie, wzdęcia i nie możesz znaleźć przyczyny swojego cierpienia to może być IBS!