Powięź

Powięź

Powięź jako klucz do walki z bólem 

Na wstępie chciałabym pokazać Wam czym jest powięź. Jeden z autorów opisał ją jako tkaninę, która obejmuje całe ciało i składa się ona z silnych włókien kolagenowych oraz kleistego, stworzonego z protegoglikanów, żelu, który nazywany jest substancją podstawową.

Sam system powięziowy daje możliwość stabilizacji, sprawną regenerację i łatwość poruszania się. Jest jednym z trzech układów spajających nasz organizm.

Terapia powięzi - opis pacjenta

Historia gabinetowa

Przewlekły ból 

chcielibyśmy Wam pokazać na przykładzie jednego z pacjentów. To historia czterdziestoletniego mężczyzny, który miał problem z barkami, czuł dyskomfort w tym miejscu. Na co dzień pracował w biurze rachunkowym, więc większość dni w pracy spędzał przed komputerem. Poza pracą oddawał się swojej pasji – kajakarstwu. Często brał udział w różnych zawodach, aż pewnego razu, gdy próbował położyć kajak na dachu samochodu, dopadł go przeszywający ból w barku. I mimo, że ból pojawił się po dźwignięciu, to nie musiał być on konsekwencją jedynie tego zdarzenia, a wieloletnich niewłaściwych postaw. To rodzaj bólu, który powstaje długo, a źródłem jest nadwyrężona sieć powięziowa.

Po wywiadzie okazało się, że jako nastolatek miał złamany obojczyk, później więcej takich zdarzeń nie było, jednak teraz po badaniu palpacyjnym okazało się, że obojczyk po zrośnięciu spowodował lekkie wysunięcie barku do przodu. Wpłynęło to na powstanie wzorca kompensacyjnego na całej powięzi, dodatkowo był on długie lata wzmacniany siedzącą pracą i niewłaściwą postawą.

W terapii należało się skupić na architekturze powięzi, wzorcach ruchowych oraz wypracowaniu sposobu wykorzystywania naturalnego potencjału drzemiącego w ciele. Dzięki skorygowaniu postawy, pacjent mógł wykonywać prawidłowo ćwiczenia, które pomagały w leczeniu.

Należy zauważyć, że sieć powięziowa, która jest źle ułożona i nadwyrężana będzie dawało o sobie znać. Ciało w odpowiedzi na dług zaciągnięty przez lata i brak możliwości samoistnego powrotu do równowagi, wytworzyło wzorce kompensacyjne. Jednak w odpowiedni sposób można pozbyć się przewlekłego bólu, a sieci powięziowej nadać pierwotny kształt.

Terapia powięzi Łódź

Jeżeli dręczy Cię ból zapraszamy do naszych terapeutów – Marty S., Marty A., Edyty  https://www.osteopatja.pl/terapia-manualna

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: TERAPIA MANUALNA

Kręcz szyi

Kręcz szyi

TERAPIA MANUALNA

To nieprzyjemna dolegliwość podczas, której dochodzi do mimowolnego odchylenia szyi w jedną stronę. Spowodowana jest wadą w mięśniu mostkowo – obojczykowo – sutkowym.

Wybór stanika to ważna sprawa

Wybór stanika to ważna sprawa

TERAPIA MANUALNA

Teraz temat dla Pań, ale może i dla Panów, którzy dbają o swoje kobiety...

Pierwszy raz na siłowni

Pierwszy raz na siłowni

TERAPIA MANUALNA

Na siłowni nie jesteś sam! Zazwyczaj pierwsza wizyta na siłowni wiąże się z darmowym pierwszym treningiem personalnym lub odprowadzeniem po sali...

Zastój limfatyczny - kiedy warto skorzystać z drenażu?

Zastój limfatyczny - kiedy warto skorzystać z drenażu?

TERAPIA MANUALNA

Problem ten dotyczący coraz większej ilości osób, nazywany jest także obrzękiem limfatycznym. Problematyczna dolegliwość, nie można jej lekceważyć, nie tylko pod względem estetycznym, ale także zdrowotnym!