Bruksizm

Bruksizm

Jest schorzeniem dotyczącym coraz większej ilości osób. Polega na tarciu o siebie zębami dolnymi a górnymi, pojawia się głównie w nocy, w trakcie snu. Taki stan może przyczyniać się do wielu powikłań w obrębie szczęki oraz zębów, a także prowadzić np. do bólów głowy.

Bruksizm może mieć podłoże psychoemocjonalne lub być spowodowanie zaburzeniami polegającymi na niepożądanych zachowaniach w trakcie snu (np. lunatykowanie).

Osoby cierpią na bruksizm wg badań mają niespokojny i niestabilny sen, częściej również wpadają w jego płytkie fazy. U większości stwierdza się również zaburzenia w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych.

O bruksizmie pacjenci zazwyczaj dowiadują się od swoich partnerów, którzy zwracają uwagę na nocne zgrzytanie zębami.

Do najczęstszych objawów należy:

- ból zębów i głowy

- zniszczone szkliwo

- starte zęby

- wzmożone napięcie mięśni twarzy

Leczenie bruksizmu wymaga kompleksowego podejścia i współpracy osteopatów, fizjoterapeutów, stomatologów, a także niekiedy specjalistów z zakresu psychoterapii lub psychiatrii.

Z bruksizmem pracują nasi osteopaci i fizjoterapeuci. Zapraszamy do kontaktu!


<< POWRÓT

Inne z kategorii: TERAPIA MANUALNA

Uszkodzenie łąkotki

Uszkodzenie łąkotki

TERAPIA MANUALNA

Najczęściej pojawia się po pośrednim bądź bezpośrednim urazie stawu kolanowego, poprzez obciążenie i rotację zgiętego stawu kolanowego.

Ból barku

Ból barku

TERAPIA MANUALNA

Bark to bez wątpienia jedno z miejsc silniej narażonych na wystąpienie urazu, chociażby ze względu na fakt, że mięśnie i stawy, które tam znajdziemy pracują niemal cały czas. 

Terapia w ciąży

Terapia w ciąży

TERAPIA MANUALNA

Na pewno jest to terapia delikatniejsza niż normalnie. Jednak równie skuteczna. Dzięki czemu możecie pozbyć się dolegliwości, które Wam doskwierają.

Jazda konna, a stretching i ergonomia

Jazda konna, a stretching i ergonomia

TERAPIA MANUALNA

Rozciąganie to nieodłączna część treningu dla większości sportowców. Jednak wiele osób robi to pobieżnie, a nawet pomija całkowicie.