Historia Osteopatii

Historia Osteopatii

Cześć,

Dzisiaj chciałbym Ci opowiedzieć o fascynującej historii osteopatii. 

Jak to się zaczęło z tą osteopatią?

Czy wiesz, że została ona założona przez lekarza i chirurga Andrew Taylora Stilla pod koniec XIX wieku w Kirksville w stanie Missouri?

Still, syn chirurga, odkrył, że aby osiągnąć najwyższą formę zdrowia, wszystkie części ciała powinny ze sobą harmonijnie współpracować.

To właśnie dlatego postanowił przywracać ludzkie  ciała do optymalnego zdrowia minimalizując użycie chirurgii i medycyny.

Był to czas, kiedy metody leczenia medycznego były nieskuteczne, a czasami nawet szkodliwe.

Trochę o twórcy osteopatii czyli Andrew Taylor Still

Andrew Taylor Still to niesamowity człowiek, który zawsze wyróżniał się w tłumie.

Urodził się w stanie Wirginia w 1828 roku, gdy medycyna była jeszcze w powijakach i często przypominała bardziej rzemiosło niż naukę.

Pomimo tego, że jego ojciec był lekarzem, Andrew nigdy nie ukończył formalnego szkolenia medycznego. Zamiast tego, zaczął uczyć się medycyny praktycznie, pracując u swojego ojca jako jego asystent.

Podczas wojny secesyjnej Andrew służył jako chirurg w armii Unii, gdzie musiał radzić sobie z licznymi urazami i chorobami żołnierzy.

Po wojnie zaczął praktykę medyczną, ale z czasem zaczął kwestionować skuteczność ówczesnych metod leczenia, szczególnie w przypadku chorób przewlekłych.

Inspirujące i tragiczne wydarzenie 

Andrew Taylor Still był człowiekiem, który w życiu doświadczył wielu trudności i przeciwności losu. Dorastał w czasach, gdy medycyna była w powijakach, ale mimo to z pasją i poświęceniem uczył się medycyny praktycznie, jako asystent swojego ojca, który był baptystycznym pastorem, farmerem i lekarzem.

Jego życie nabrało jednak nowego sensu po stracie ukochanego syna z powodu choroby, na którą ówczesna medycyna nie była w stanie znaleźć skutecznego leczenia.

Ta tragedia wpłynęła na Andrew Still'a w takim stopniu, że zdecydował się szukać alternatywnych sposobów leczenia. Nie zrezygnował, ale postanowił znaleźć lepsze sposoby, które byłyby skuteczniejsze i mniej inwazyjne.

Jego determinacja i wytrwałość przyniosły pozytywne efekty, gdyż udało mu się stworzyć nową dziedzinę medycyny, zwaną osteopatią.

Andrew Taylor Still był człowiekiem, który w trudnych momentach nie poddawał się, ale walczył o swoje cele i marzenia. Jego historia pokazuje, jak ważne jest, abyśmy nie tracili nadziei i szukali rozwiązań w trudnych sytuacjach.

To, co dzisiaj uważamy za oczywiste i standardowe, w przeszłości było niemożliwe do osiągnięcia. Dlatego warto zachować wiarę i walczyć o swoje marzenia, bo nigdy nie wiadomo, gdzie nasza determinacja i wytrwałość mogą nas zaprowadzić.

Jakich pacjentów przyjmował twórca osteopatii?

Z czasem, Still przyjmował pacjentów z różnymi dolegliwościami, od biegunek po rwę kulszową i artretyzm, zaczął zyskiwać reputację skutecznego praktyka.

Pacjenci z całych Stanów Zjednoczonych zaczęli przyjeżdżać do Kirksville, aby otrzymać leczenie. Było tak dużo ludzi chętnych do leczenia, że musiały powstać nowe pensjonaty, a trasy kolejowe zostały zmienione, aby pomieścić ilość osób szukających pomocy.

O  samych założeniach osteopatii pisaliśmy już w artykule -   Koncepcja Osteopatii

Pierwsza szkoła osteopatii

W 1892 roku Still przyjął pierwszą grupę 22 studentów osteopatii w American School of Osteopathy (obecnie znanej jako Kirksville College of Osteopathic Medicine). Pierwsza klasa składała się zarówno z mężczyzn, jak i kobiet (symbolizujących silne poczucie liberalizmu Stilla) i była nauczana przez okres dwóch lat, a ich edukacja obejmowała szczegółowe nauczanie fizjologii i anatomii.      

      Still przyznał swoim studentom pełne prawa do praktyki, a po ukończeniu przyznał im tytuł D.O. (Doctors of Osteopathy).

Littlejohn i rozłam w nauczaniu osteopatii

Jeden z wczesnych studentów Stilla, J Martin Littlejohn, po objęciu stanowiska wykładowcy fizjologii w American School of Osteopathy, zarejestrował się jako student. Został zdelegowany na stanowisko dziekana szkoły w tym samym roku. W wyniku gorzkich sporów ze zwolennikami A.T. Stilla dotyczących roli fizjologii w osteopatii, a także innych czynników, został zwolniony z roli dziekana i przeniósł się do Chicago, gdzie założył Chicago College of Osteopathy w 1900 roku. Teoretyczna edukacja została rozwinięta, a fizjologia stała się przedmiotem podstawowym. 

      Pomimo krytyki ze strony American School of Osteopathy, Chicago College of Osteopathy stawał się coraz silniejszy i był uważany za kluczową naukową instytucję osteopatii. Ze względu na nadejście zmian politycznych, J. Martin Littlejohn powrócił z rodziną do Wielkiej Brytanii w 1913 roku, gdzie pracował w szpitalach na różnych stanowiskach, aż do założenia British School of Osteopathy (BSO) i Journal of Osteopathy w 1917 roku. To pomogło złożyć podwaliny pod osteopatię w Europie.

Rozłam na Osteopatię klasyczną a Osteopatię Czaszkowo - Krzyżową

Osteopatia klasyczna i osteopatia czaszkowo-krzyżowa to dwie zupełnie różne filozofie, które zwracają się do nas z zupełnie innymi aspektami

Osteopatia klasyczna

Osteopatia klasyczna to podejście, które zwraca uwagę na całe ciało pacjenta, bierze pod uwagę jego historię choroby i styl życia, aby odkryć korzenie problemów.

Osteopaci klasyczni wierzą, że większość dolegliwości jest spowodowana zaburzeniami ruchu narządów wewnętrznych, które wpływają na ruchomość tkanek miękkich i kości.

Dlatego osteopaci klasyczni często stosują techniki manipulacyjne, takie jak mobilizacje i techniki thrust, aby przywrócić normalny ruch w tych obszarach.

Osteopatia Czaszkowo - Krzyżowa

Osteopatia czaszkowo-krzyżowa (Craniosacral Therapy) to forma osteopatii, która skupia się na pracach z delikatnymi ruchami kości czaszki, kręgosłupa oraz kości krzyżowej, aby przywrócić równowagę w układzie nerwowym.

Osteopaci czaszkowo-krzyżowi uważają, że zaburzenia ruchu kości czaszki mogą prowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu mózgu i układu nerwowego, co wpływa na całe ciało.

Dlatego osteopaci czaszkowo-krzyżowi skupiają się na delikatnych technikach manipulacyjnych, takich jak lekkie dotyk, aby przywrócić równowagę w ciele pacjenta.

To ile jest tych Osteopatii? 

Według mnie - każdy osteopata jest inny - będzie miał inne doświadczenie  i będzie stosował różne techniki i prowadził proces terapeutyczny w swój indywidualny sposób.

Jak to kiedyś powiedział znakomity badacz osteopatii Walter Mckone " Osteopatia to jak chodzenie po lesie"  - to jest o tym że nie ma utartych ścieżek

Pierwsza ustawa o zawodzie osteopaty

W 1935 roku BMA (British Medical Association) przeprowadziło kampanię na rzecz nowej ustawy parlamentarnej, która odmówiła osteopatii jakiejkolwiek oficjalnej akceptacji. Osteopatia była zepchnięta poza głównym nurtem praktyki medycznej w Wielkiej Brytanii i nie była zawodem regulowanym prawnie, aż do wprowadzenia ustawy o osteopatach w 1993 roku, co doprowadziło do powstania Generalnego Rady Osteopatycznej, a także do otwarcia Rejestru w 1998 roku. 

      Tak jak w przypadku innych zawodów medycznych, osteopatia jest teraz objęta przepisami prawnymi, a wykwalifikowani praktycy muszą zarejestrować się w GOsC, aby móc praktykować i używać tytułu „osteopata”.

Edukacja i wsparcie dla studentów osteopatii nadal się poprawiają, coraz więcej college'ów i uniwersytetów jest akredytowanych do nauczania osteopatii lub wspierania college'ów osteopatycznych (zarówno pełnych kursów, jak i krótszych kursów dla profesjonalistów medycznych), takich jak Uniwersytet w Swansea, Uniwersytet Bedfordshire (obecnie walidujący programy University College of Osteopathy, formalnie BSO), oraz Uniwersytet Anglia Ruskin (obecnie walidujący programy London School of Osteopathy). 

tekst pochodzi ze strony internetowej Institute of Osteopathy)

Inne artykuły z dziedziny osteopatii

Poczytaj także o niesamowitych ścieżkach ludzkiego ciała  oraz o Podstawowym narzędziu osteopaty czyli palpacji

Łódzkie Centrum Osteopatii

Jeśli i Ty chcesz doświadczyć terapii osteopatycznej, zapraszamy ludzi z wszystkich zakątków do nas.

Mieścimy się w Łodzi niedaleko Manufaktury, przyjmuje u nas aż 5 osteopatów, którzy prócz tego żę skończyli 5 letnie studia fizjoterapeutyczne - odbyli także studia podyplomowe z osteopatii - co w rezultacie daje wielkie podstawy by prowadzić skuteczną terapię osteopatyczną. 

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Historia Krystyny czyli o Fibromialgii

Historia Krystyny czyli o Fibromialgii

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Fibromialgia to nic innego jak przewlekły ból mięśniowy oraz występujące bolesne punkty uciskowe, a także zaburzenia snu i zmęczenie. 

Zmiany zwyrodnieniowe stawu kolanowego

Zmiany zwyrodnieniowe stawu kolanowego

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Zwyrodnienie stawu kolanowego oznacza degradację chrząstki stawowej.

Przepuklina brzuszna

Przepuklina brzuszna

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Przyczyny powstawania przepuklin są powiązane z zaburzeniami budowy tkanek ograniczających, tworzących ściany jam ciała oraz ze zwiększonym ciśnieniem.

Reumatyzm – czy jesteście pewni, że wiecie co to za choroba?

Reumatyzm – czy jesteście pewni, że wiecie co to za choroba?

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Jest to choroba charakteryzująca się bolesnym i przewlekłym przebiegiem.