Bóle szyi a mięśnie pochyłe

Bóle szyi a mięśnie pochyłe

Co to są mięśnie pochyłe?

Mięśnie pochyłe stanowią grupę mięśni przypominającą trójkąt, rozciągający się na bocznej części szyi. Wyróżniamy 4 mięśnie pochyłe: przedni, środkowy, tylni oraz najmniejszy, który występuje u około 60% populacji. Nazwa mięśni pochodzi od ich pochyłego ułożenia oraz skośnego przebiegu włókien mięśniowych.

Anatomia mięśni pochyłych

Prześledźmy anatomię mięśni pochyłych 

Mięśnie pochyłe należą do mięśni głębokich bocznych szyi. Swój bieg rozpoczynają na wyrostkach poprzecznych kręgów szyjnych, aby przyczepy końcowe ufiksować w przypadku mięśnia pochyłego przedniego i środkowego na pierwszym żebrze. Włókna mięśnia pochyłego tylnego zmierzają do drugiego żebra.

Dlaczego mięśnie pochyłe są tak ważne?

Mięśnie pochyłe pozwalają na wykonywanie rotacji oraz skłonów bocznych głowy. Pełnią również bardzo ważną funkcję w utrzymaniu pionowej postawy oraz stabilizacji kolumny szyjnej kręgosłupa.

Będące w równowadze mięśnie pochyłe stabilizują odcinek szyjny kręgosłupa oraz niwelują asymetrię związaną z częstszym używaniem ręki dominującej.

Pomiędzy mięśniami pochyłymi przechodzą nerwy splotu ramiennego oraz tętnice i żyły zaopatrujące kończyny górne.

Mięśnie oddechowe

Mięśnie pochyłe należą do pomocniczych mięśni wdechowych, unoszą pierwsze dwa żebra wspomagając akt oddychania. Chroniczne napięcie mięśni pochyłych sprawia, że przymocowane do nich żebra unoszą się. Zablokowane w pozycji wdechowej żebra uniemożliwiają poruszanie klatki piersiowej w pełnym zakresie, płuca nie moga wystarczająco się rozprężyć. Pojawia się uczucie ograniczenia i ucisku w klatce piersiowej, a oddech staje się płytszy.

Przepona a mięśnie pochyłe

Ważną strukturą przebiegającą w mięśniu pochyłym przednim jest nerw przeponowy. Prawidłowa relacja tych dwóch struktur jest ważna dla prawidłowego ślizgu nerwu między innymi strukturami anatomicznymi oraz będzie wpływać na prawidłową stymulację przepony.

Mięśnie pochyłe korespondują z działaniem głębokich więzadeł opłucnej, struktur mocujących powięź wewnątrz klatki piersiowej, poprzez przyczep do pierwszego żebra.

Objawy bólu mięśni pochyłych

Gdy nie wszystko działa prawidłowo... 

Nadmierne, niesymetryczne napięcie mięśni pochyłych oraz mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego powoduje skrzywienie odcinka szyjnego, kątowe ustawienie głowy i barku.

Chroniczne przykurczenie mięśni pochyłych obserwuje się w przebiegu astmy oraz kręczu szyi, gdzie przykurcz jest jednostronny.

Nadmiernie wzmożone napięcie może być przyczyną zespołu mięśnia pochyłego, czyli bardziej zaawansowanej postać zespołu górnego otworu klatki piersiowej.

Leczenie bólu szyi i mięśni pochyłych

Leczenie jest ukierunkowane na znormalizowaniu napięcia w obrębie szyi i  sprawdzeniu jakie wzorce powodują te problemy.

Terapia jest precyzyjna i ukierunkowana na zmniejszenie napięcia w tej okolicy

Jeśli obserwujesz u siebie dysfunkcję w obszarze mięśni pochyłych skontaktuj się z naszymi specjalistami.

Ciekawe artykuły o szyi i oddechu:

Poczytaj o Przeponie i jej funkcjach oraz Skąd się bierze ból między łopatkami

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: TERAPIA MANUALNA

Stretching

Stretching

TERAPIA MANUALNA

Tak jak trening siłowy wpływa na przyrost objętości mięśnia, tak stretching oddziałuje na zwiększenie ilości włókien mięśniowych i poprawę elastyczności.

Pierwszy raz na siłowni

Pierwszy raz na siłowni

TERAPIA MANUALNA

Na siłowni nie jesteś sam! Zazwyczaj pierwsza wizyta na siłowni wiąże się z darmowym pierwszym treningiem personalnym lub odprowadzeniem po sali...

Kręcz szyi

Kręcz szyi

TERAPIA MANUALNA

To nieprzyjemna dolegliwość podczas, której dochodzi do mimowolnego odchylenia szyi w jedną stronę. Spowodowana jest wadą w mięśniu mostkowo – obojczykowo – sutkowym.

Terapia w ciąży

Terapia w ciąży

TERAPIA MANUALNA

Na pewno jest to terapia delikatniejsza niż normalnie. Jednak równie skuteczna. Dzięki czemu możecie pozbyć się dolegliwości, które Wam doskwierają.