Masaż tkanek głębokich

Masaż tkanek głębokich

Myślałeś kiedyś o skorzystaniu z masażu tkanek głębokich? 

Jeżeli jeszcze nie, to zachęcamy do przeczytania poniższego wpisu na ten temat, może to właśnie będzie ten bodziec. 

Jest to manualna forma pracy z ciałem. Metoda nakierowana jest na zwiększenie elastyczności oraz rozciągnięcie napiętych tkanek. Masaż tkanek głębokich pomaga w uwolnieniu utrzymujących się wzorców nieprawidłowych napięć, uwolnieniu restrykcji powięziowych oraz redukuje dolegliwości bólowe dzięki pracy z punktami spustowymi.

Terapeuci stosujący techniki masażu tkanek głębokich w pracy z pacjentem stosują jedynie własne ręce. Oprócz chwytów otwartymi dłońmi w terapii stosowane są również kostki, dłonie ułożone w pięść, łokcie oraz przedramiona.

Terapeuta wykonuje ruchy rozciągania, nie ślizgania się po skórze. Podstawowym celem jest rozluźnienie tkanek, pamiętając o ich ułożeniu względem siebie oraz warstwowości. W pracy z pacjentem skupiamy się na tkankach położonych głęboko, jest to jednak możliwe po opracowaniu tkanek położonych powierzchownie.

Do podstawowych zasad jakie obowiązują w tej metodzie możemy zaliczyć wolne tempo wykonywania technik, brak środka poślizgowego lub jego minimalna ilość oraz ergonomiczna postawa terapeuty podczas wykonywania masażu. Dzięki właściwej postawie terapeuty oraz kątowemu ustawieniu dłoni terapeuty względem tkanek pacjenta możliwe jest wykonanie masażu tkanek głębokich jedynie dzięki przeniesieniu ciężaru ciała terapeuty, nie jest tu konieczne użycie siły.

Warto wspomnieć, że pacjent bierze aktywny udział w procesie terapeutycznym wykonując ściśle określone przez terapeutę ruchy czynne. Jeśli jednak niezbędne jest poprowadzenie ruchu przez terapeutę zadaniem pacjenta jest możliwie największe rozluźnienie oraz skupienie na własnych odczuciach.

Masaż tkanek głębokich z powodzeniem stosowany jest u pacjentów:

- ortopedycznych

- neurologicznych

- sportowców

- w pediatrii

- u osób będących w ciągłym stresie.

Dlaczego u tak wielu pacjentów możemy zastosować tę samą formę pracy z ciałem?

Masaż tkanek głębokich jest przede wszystkim sposobem myślenia, a nie zbiorem technik stosowanych przez terapeutę. Podczas terapii tkanek głębokich techniki dobierane są indywidualnie do pacjenta oraz celu, na którym aktualnie pracuje on z terapeutą.


<< POWRÓT

Inne z kategorii: TERAPIA MANUALNA

Kinesiology Taping – kiedy jest wykorzystywany?

Kinesiology Taping – kiedy jest wykorzystywany?

TERAPIA MANUALNA

Jest to najczęściej uzupełnienie całej terapii, by osiągnąć jeszcze lepsze rezultaty zabiegów z zakresu fizjoterapii czy osteopatii.

Fizjoterapia stomatologiczna

Fizjoterapia stomatologiczna

TERAPIA MANUALNA

Staw skroniowo-żuchwowy jest w szczególny sposób narażony na dysfunkcje. Jest bowiem jednym z najczęściej używanych przez człowieka stawów.

Skolioza

Skolioza

TERAPIA MANUALNA

Skolioza to jeden z częściej pojawiających się problemów już wśród młodzieży. Warto zacząć działać już od początku, ponieważ im wcześniej wdrożona terapia, tym lepsze efekty.

Zarządzaj stylem życia, gdy dopada ból!

Zarządzaj stylem życia, gdy dopada ból!

TERAPIA MANUALNA

Dziś dowiesz się o kilku możliwościach zmian w stylu życia, gdy pojawił się ból i jest on przewlekły.