UROGINEKOLOGIA

Fizjoterapia uroginekologiczna zajmuje się przywracaniem sprawności i funkcji oraz profilaktyką w obszarze miednicy mniejszej u kobiet.

W Polsce jest to jeszcze mało znana specjalizacja fizjoterapii, ale dzięki swojej skuteczności zyskująca coraz większe zainteresowanie oraz rekomendowana przez PTUG jako jedna z zachowawczych metod leczenia dysfunkcji rejonu miednicy mniejszej.

Wśród najczęstszych problemów uroginekologicznych, w których fizjoterapia ma zastosowanie możemy wymienić:

  • Nietrzymanie moczu (różnego pochodzenia)
  • Pęcherz nadaktywny
  • Obniżenie narządów miednicy mniejszej
  • Bolesne miesiączki
  • Gazy pochwowe
  • Problemy seksualne (ból podczas stosunku , brak orgazmu)
  • Bóle dna miednicy ( w tym vulvodynia, vestibulodynia, pochwica)
  • Endometrioza
  • Bóle związane z blizną w obszarze miednicy (zarówno po cesarkim cięciu jak i po epizjotomii – nacięciu krocza)

Jeżeli ww dysfunkcje są na tyle duże, że Pacjentka kwalifikowana jest do leczenia operacyjnego stosujemy okołooperacyjną fizjoterapię uroginekologiczną - zarówno przed jak i pooperacyjną.

Fizjoterapia uroginekologiczna zajmuje się również pacjentkami w ciąży. Są to działania zarówno profilaktyczne (wprowadzenie balansu mięśniowego i odzyskanie prawidłowej kontroli motorycznej w obrębie mięśni dna miednicy) jak i terapeutyczne (przy bólach dolnego odcinka kręgosłupa, stawów biodrowych, spojenia łonowego, rozejście kresy białej, obniżenie narządów, nietrzymanie moczu, blizna).

Nasi specjaliści z dziedziny UROGINEKOLOGIA

WIĘCEJ
MONIKA GRZONEK
Fizjoterapeuta / Terapeuta Uroginekologiczny

Zobacz artykuły z działu UROGINEKOLOGIA

Terapia rozejścia mięśnia prostego brzucha

Na początku drogi z rozejściem mięśnia prostego brzucha należy popracować nad właściwie działającym tułowiem – żeby dawał stabilizację i odpowiednio przenosił obciążenia.

Rozejście mięśnia prostego brzucha - historia Joanny

Wiele z nas boryka się z problemem rozejścia mięśnia prostego brzucha. Ale czy wiemy jak powinnyśmy postępować, gdy zauważymy pierwsze symptomy? Gdzie warto skierować swoje kroki?

Profilaktyka w rozejściu mięśnia prostego brzucha

Dowiedz się jak powinna wyglądać profilaktyka, która pomoże uniknąć rozejścia mięśnia prostego brzucha.

Zespół bolesnego pęcherza

Jest to nieprzyjemne odczucie – parcie, ból, dyskomfort – które odczuwane jest w pęcherzu, a dolegliwości trwają dłużej niż 6 tygodni przy braku infekcji i innych przyczyn wywołujących takie problemy.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (Premenstrual Syndrome, PMS) to zespół subiektywnych i obiektywnych dolegliwości, które występują zawsze w drugiej fazie cyklu.

Nietrzymanie stolca i gazów

Leczenie jest na wielu poziomach, jeden z nich to rehabilitacja mięśnie zwieraczy i odpowiednia dieta.

Wulwodynia

To kobieca dolegliwość, dla której charakterystyczne jest odczuwanie bólu sromu, który utrudnia zarówno stosunek płciowy jak i siedzenie lub uprawianie aktywności fizycznej. 

Obniżenie narządów miednicy

Problem z którym często można się spotkać, a wiele z nas wciąż się go wstydzi. Pojawia się u ok. 6-11 % kobiet, niestety im starsza osoba tym problem się natęża.