Mouthing

Mouthing

Dziecko wkłada przedmioty do ust?

Wkładanie przedmiotów do ust to część rozwoju niemowlęcia

Już na etapie jego wewnątrzmacicznego życia odkrywają swój świat właśnie za pomocą ust. Gdy już przyjdą na świat dzielnie kontynuują te działania, poprzez wkładanie paluszków, rączek, kocyka, palców rodziców oraz wielu innych przedmiotów. Ten okres można określić mianem uogólnionego kontaktu z ustami. Poznają dzięki temu różne odczucia.

Rozwój niemowlęcia 3 miesiąc

W okresie ok. 3. miesiąca niemowlę uczy się trafiać przedmiotami do buzi, które trzyma w rączce. Poznaje tym samym świat swoimi zmysłami, dotykiem, ustami i językiem. Poznaje różne faktury, konsystencje – jest to bardzo ważny etap rozwoju mowy oraz komunikacji dziecka.

Rozwój niemowlęcia 6 miesięcy

W okolicy 6. Miesiąca życia rozwinięta jest większa stabilność w okolicy tułowia oraz obręczy barkowej, zaś to wpływa na jego większe możliwości związane z ruchami, które są bardziej wymagające w zakresie rąk czy ust.

Wielu terapeutów NDT – Bobath uważa, że bardzo ważna jest „stabilność dla mobilności”.

Mały człowiek nabiera stabilności, w tym okresie rozwojowym już mają umiejętność przytrzymywać przedmioty bez ich upuszczania, a także obracać i poruszać nimi w ustach, co za tym idzie mogą zbadać całą powierzchnię zabawki.

Dzięki takim zabiegom mają możliwość dowolnie i naturalnie poszerzać swoją świadomość sensoryczną, uczyć się jak operować małymi kawałkami i w bezpieczny sposób je połykać.

Jeżeli Twój maluszek dobrze przygotuje się na poznawanie świata, bada go dostępnymi metodami, to będzie lepiej przygotowany na dalszą przygodę np. z jedzeniem. Będzie czerpał przyjemność z poznawania nowych tekstur, smaków, kształtów oraz z rozdrabniania pokarmu za pomocą dziąseł.

https://www.osteopatja.pl/fizjoterapia-pediatryczna

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Mouthing

Mouthing

FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Wkładanie przedmiotów do ust to część rozwoju niemowlęcia

Nauka przez zabawę

Nauka przez zabawę

FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Oczywiste jest, że umiejętność uniesienia głowy oraz klatki piersiowej ma znaczenie dla dalszych etapów poruszania się dziecka, np. w pozycji czworaczej.

Pozycja siedząca - kiedy przychodzi na nią czas?

Pozycja siedząca - kiedy przychodzi na nią czas?

FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Twoje dziecko ma już 6 miesięcy? I jeszcze nie siedzi? Rodzice maluchów na pewno nie raz słyszeli to pytanie. Nawet jeśli do tej pory byli spokojni o rozwój swoich dzieci, to często takie pytanie rodzi niepewność.

Wszystko w swoim czasie

Wszystko w swoim czasie

FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Szczególnie ważne jest to, by dać dziecku szansę rozwijać się w swoim rytmie.