Mouthing

Mouthing

Dziecko wkłada przedmioty do ust?

Wkładanie przedmiotów do ust to część rozwoju niemowlęcia

Już na etapie jego wewnątrzmacicznego życia odkrywają swój świat właśnie za pomocą ust. Gdy już przyjdą na świat dzielnie kontynuują te działania, poprzez wkładanie paluszków, rączek, kocyka, palców rodziców oraz wielu innych przedmiotów. Ten okres można określić mianem uogólnionego kontaktu z ustami. Poznają dzięki temu różne odczucia.

Rozwój niemowlęcia 3 miesiąc

W okresie ok. 3. miesiąca niemowlę uczy się trafiać przedmiotami do buzi, które trzyma w rączce. Poznaje tym samym świat swoimi zmysłami, dotykiem, ustami i językiem. Poznaje różne faktury, konsystencje – jest to bardzo ważny etap rozwoju mowy oraz komunikacji dziecka.

Rozwój niemowlęcia 6 miesięcy

W okolicy 6. Miesiąca życia rozwinięta jest większa stabilność w okolicy tułowia oraz obręczy barkowej, zaś to wpływa na jego większe możliwości związane z ruchami, które są bardziej wymagające w zakresie rąk czy ust.

Wielu terapeutów NDT – Bobath uważa, że bardzo ważna jest „stabilność dla mobilności”.

Mały człowiek nabiera stabilności, w tym okresie rozwojowym już mają umiejętność przytrzymywać przedmioty bez ich upuszczania, a także obracać i poruszać nimi w ustach, co za tym idzie mogą zbadać całą powierzchnię zabawki.

Dzięki takim zabiegom mają możliwość dowolnie i naturalnie poszerzać swoją świadomość sensoryczną, uczyć się jak operować małymi kawałkami i w bezpieczny sposób je połykać.

Jeżeli Twój maluszek dobrze przygotuje się na poznawanie świata, bada go dostępnymi metodami, to będzie lepiej przygotowany na dalszą przygodę np. z jedzeniem. Będzie czerpał przyjemność z poznawania nowych tekstur, smaków, kształtów oraz z rozdrabniania pokarmu za pomocą dziąseł.

https://www.osteopatja.pl/fizjoterapia-pediatryczna

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Wady postawy

Wady postawy

FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Przyczyną takich problemów mogą być wady wrodzone (czynniki genetyczne) bądź nabyte m.in. w wyniku długotrwałej wymuszonej pozycji siedzącej przy biurku, spędzania czasu przed komputerem oraz zbyt mała aktywność sportowa.

Mięśnie brzucha u niemowlaka

Mięśnie brzucha u niemowlaka

FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

U noworodka jego brzuszek nie zapewnia mu stabilności, dopiero z czasem nabiera on właściwej formy. Gdy układ dojrzewa i zmienia się rozkład napięcia mięśniowego, tułów staje się stabilniejszy i jest bazą do wykonywania różnych ruchów.

Kręcz szyi

Kręcz szyi

FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Jest to niewłaściwe ułożenie głowy i szyi względem tułowia, objawiające się pochyleniem głowy do boku.

Asymetria ułożenia

Asymetria ułożenia

FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Czym jest asymetria ułożeniowa niemowląt, jak można sobie z tym poradzić?