Mouthing

Mouthing

Wkładanie przedmiotów do ust to część rozwoju niemowlęcia

Już na etapie jego wewnątrzmacicznego życia odkrywają swój świat właśnie za pomocą ust. Gdy już przyjdą na świat dzielnie kontynuują te działania, poprzez wkładanie paluszków, rączek, kocyka, palców rodziców oraz wielu innych przedmiotów. Ten okres można określić mianem uogólnionego kontaktu z ustami. Poznają dzięki temu różne odczucia.

W okresie ok. 3. miesiąca niemowlę uczy się trafiać przedmiotami do buzi, które trzyma w rączce. Poznaje tym samym świat swoimi zmysłami, dotykiem, ustami i językiem. Poznaje różne faktury, konsystencje – jest to bardzo ważny etap rozwoju mowy oraz komunikacji dziecka.

W okolicy 6. Miesiąca życia rozwinięta jest większa stabilność w okolicy tułowia oraz obręczy barkowej, zaś to wpływa na jego większe możliwości związane z ruchami, które są bardziej wymagające w zakresie rąk czy ust.

Wielu terapeutów NDT – Bobath uważa, że bardzo ważna jest „stabilność dla mobilności”.

Mały człowiek nabiera stabilności, w tym okresie rozwojowym już mają umiejętność przytrzymywać przedmioty bez ich upuszczania, a także obracać i poruszać nimi w ustach, co za tym idzie mogą zbadać całą powierzchnię zabawki.

Dzięki takim zabiegom mają możliwość dowolnie i naturalnie poszerzać swoją świadomość sensoryczną, uczyć się jak operować małymi kawałkami i w bezpieczny sposób je połykać.

Jeżeli Twój maluszek dobrze przygotuje się na poznawanie świata, bada go dostępnymi metodami, to będzie lepiej przygotowany na dalszą przygodę np. z jedzeniem. Będzie czerpał przyjemność z poznawania nowych tekstur, smaków, kształtów oraz z rozdrabniania pokarmu za pomocą dziąseł.


<< POWRÓT

Inne z kategorii: FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Dla dziecka to za dużo

Dla dziecka to za dużo

FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Jesteśmy przebodźcowani, wszędzie są ekrany, migoczące świtała, hałas, szum, tempo.

Wzmożone napięcie mięśniowe

Wzmożone napięcie mięśniowe

FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Problem wzmożonego napięcia mięśniowego jest przede wszystkim połączony z układem nerwowym. Problem najczęściej dotyczy dzieci do trzeciego miesiąca życia.

Mouthing

Mouthing

FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Wkładanie przedmiotów do ust to część rozwoju niemowlęcia

Metoda NDT-Bobath

Metoda NDT-Bobath

FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Metoda NDT-BOBATH, jest bardzo wszechstronna, wspiera rozwój niemowląt oraz wcześniaków. Chodzi o to, by jak najbardziej usprawnić dziecko i przygotować do możliwie niezależnego funkcjonowania w przyszłości.