Mouthing

Mouthing

Dziecko wkłada przedmioty do ust?

Wkładanie przedmiotów do ust to część rozwoju niemowlęcia

Już na etapie jego wewnątrzmacicznego życia odkrywają swój świat właśnie za pomocą ust. Gdy już przyjdą na świat dzielnie kontynuują te działania, poprzez wkładanie paluszków, rączek, kocyka, palców rodziców oraz wielu innych przedmiotów. Ten okres można określić mianem uogólnionego kontaktu z ustami. Poznają dzięki temu różne odczucia.

Rozwój niemowlęcia 3 miesiąc

W okresie ok. 3. miesiąca niemowlę uczy się trafiać przedmiotami do buzi, które trzyma w rączce. Poznaje tym samym świat swoimi zmysłami, dotykiem, ustami i językiem. Poznaje różne faktury, konsystencje – jest to bardzo ważny etap rozwoju mowy oraz komunikacji dziecka.

Rozwój niemowlęcia 6 miesięcy

W okolicy 6. Miesiąca życia rozwinięta jest większa stabilność w okolicy tułowia oraz obręczy barkowej, zaś to wpływa na jego większe możliwości związane z ruchami, które są bardziej wymagające w zakresie rąk czy ust.

Wielu terapeutów NDT – Bobath uważa, że bardzo ważna jest „stabilność dla mobilności”.

Mały człowiek nabiera stabilności, w tym okresie rozwojowym już mają umiejętność przytrzymywać przedmioty bez ich upuszczania, a także obracać i poruszać nimi w ustach, co za tym idzie mogą zbadać całą powierzchnię zabawki.

Dzięki takim zabiegom mają możliwość dowolnie i naturalnie poszerzać swoją świadomość sensoryczną, uczyć się jak operować małymi kawałkami i w bezpieczny sposób je połykać.

Jeżeli Twój maluszek dobrze przygotuje się na poznawanie świata, bada go dostępnymi metodami, to będzie lepiej przygotowany na dalszą przygodę np. z jedzeniem. Będzie czerpał przyjemność z poznawania nowych tekstur, smaków, kształtów oraz z rozdrabniania pokarmu za pomocą dziąseł.

https://www.osteopatja.pl/fizjoterapia-pediatryczna

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Przepuklina pępkowa

Przepuklina pępkowa

FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Jest to częsta wada wrodzona niemowląt, która powstaje w wyniku niezamknięcia się pierścienia pępkowego po odcięciu pępowiny. Jest widoczna jako uwypuklenie w okolicy pępka. 

Nauka przez zabawę

Nauka przez zabawę

FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Oczywiste jest, że umiejętność uniesienia głowy oraz klatki piersiowej ma znaczenie dla dalszych etapów poruszania się dziecka, np. w pozycji czworaczej.

Mięśnie brzucha u niemowlaka

Mięśnie brzucha u niemowlaka

FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

U noworodka jego brzuszek nie zapewnia mu stabilności, dopiero z czasem nabiera on właściwej formy. Gdy układ dojrzewa i zmienia się rozkład napięcia mięśniowego, tułów staje się stabilniejszy i jest bazą do wykonywania różnych ruchów.

Obniżone napięcie mięśniowe

Obniżone napięcie mięśniowe

FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Dziecko z obniżonym napięciem mięśniowy, można określić, że wydaje się „luźne”, jakby przelewało się przez ręce.