Mouthing

Mouthing

Dziecko wkłada przedmioty do ust?

Wkładanie przedmiotów do ust to część rozwoju niemowlęcia

Już na etapie jego wewnątrzmacicznego życia odkrywają swój świat właśnie za pomocą ust. Gdy już przyjdą na świat dzielnie kontynuują te działania, poprzez wkładanie paluszków, rączek, kocyka, palców rodziców oraz wielu innych przedmiotów. Ten okres można określić mianem uogólnionego kontaktu z ustami. Poznają dzięki temu różne odczucia.

Rozwój niemowlęcia 3 miesiąc

W okresie ok. 3. miesiąca niemowlę uczy się trafiać przedmiotami do buzi, które trzyma w rączce. Poznaje tym samym świat swoimi zmysłami, dotykiem, ustami i językiem. Poznaje różne faktury, konsystencje – jest to bardzo ważny etap rozwoju mowy oraz komunikacji dziecka.

Rozwój niemowlęcia 6 miesięcy

W okolicy 6. Miesiąca życia rozwinięta jest większa stabilność w okolicy tułowia oraz obręczy barkowej, zaś to wpływa na jego większe możliwości związane z ruchami, które są bardziej wymagające w zakresie rąk czy ust.

Wielu terapeutów NDT – Bobath uważa, że bardzo ważna jest „stabilność dla mobilności”.

Mały człowiek nabiera stabilności, w tym okresie rozwojowym już mają umiejętność przytrzymywać przedmioty bez ich upuszczania, a także obracać i poruszać nimi w ustach, co za tym idzie mogą zbadać całą powierzchnię zabawki.

Dzięki takim zabiegom mają możliwość dowolnie i naturalnie poszerzać swoją świadomość sensoryczną, uczyć się jak operować małymi kawałkami i w bezpieczny sposób je połykać.

Jeżeli Twój maluszek dobrze przygotuje się na poznawanie świata, bada go dostępnymi metodami, to będzie lepiej przygotowany na dalszą przygodę np. z jedzeniem. Będzie czerpał przyjemność z poznawania nowych tekstur, smaków, kształtów oraz z rozdrabniania pokarmu za pomocą dziąseł.

https://www.osteopatja.pl/fizjoterapia-pediatryczna

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Asymetria ułożenia

Asymetria ułożenia

FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Czym jest asymetria ułożeniowa niemowląt, jak można sobie z tym poradzić?

Pierwsze 30 dni życia Twojego dziecka

Pierwsze 30 dni życia Twojego dziecka

FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA
Metoda NDT-Bobath

Metoda NDT-Bobath

FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Metoda NDT-BOBATH, jest bardzo wszechstronna, wspiera rozwój niemowląt oraz wcześniaków. Chodzi o to, by jak najbardziej usprawnić dziecko i przygotować do możliwie niezależnego funkcjonowania w przyszłości.

Mouthing

Mouthing

FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Wkładanie przedmiotów do ust to część rozwoju niemowlęcia