Dietetyka - Kukurydza

Dietetyka - Kukurydza

Jaką rolę spełnia kukurydza w naszej diecie?

Kilka faktów, o których warto wiedzieć.
Ziarno kukurydzy zawiera składziki takie jak białko, tłuszcz, węglowodany, beta-karoten, B1, B2, E, PP i C. Znajdziemy w niej dużo witamin z grupy B, przede wszystkim tiaminę i niacynę, ale także minerały: sód, potas, wapń, fosfor, żelazo, magnez, miedź, nikiel, cynk, chrom oraz selen. 
Jeden z układów składników określany jest jak „wyjątkowy”, mowa o potasie, przeciwutleniaczach – witaminy E i selenu. Opisuje się je tak, ponieważ selen ułatwia wchłanianie witaminy E oraz wzmaga jej działanie. Dzięki niemu zmniejsza się ryzyko zachorowania na aż 10 typów nowotworów (np. piersi, płuc, prostaty). Ponadto selen wpływa na regulację pracy tarczycy, chroni przed zaćmą oraz zwyrodnieniem plamki żółtej. 
Potas obniża ciśnienie krwi, reguluje rytm serca, a także obniża możliwość wystąpienia udaru mózgu.

Produkty wytwarzane z ziarna kukurydzy mają znaczącą rolę dla człowieka. Jest to bogate źródło błonnika, dzięki któremu zmniejsza się ryzyko hemoroidów, raka jelita grubego, wspomaga on również pracę jelit. 

Kukurydza cukrowa – mówi się, że jest jedną z ośmiu najważniejszych roślin warzywnych na świecie. Jej wartość odżywcza związana jest w dużej mierze z zawartością łatwo przyswajalnych, wysokoenergetycznych cukrów prostych oraz błonnik. Znajdziemy w niej tak samo dużo mikroelementów i witamin: potas, fosfor, sód, wapń, magnez, żelazo, mangan, miedź, cynk, flor, beta karoten, wit. E, D, K, C, z grupy B oraz kwas foliowy i pantotenowy.

Polacy wciąż nie spożywają zbyt dużych ilości kukurydzy, a ze względu na duże zalety tego warzywa warto wprowadzić ją do diety.

Pomocy w skomponowaniu właściwie zbilansowanej i dobranej do indywidualnych potrzeb diety udzieli Sonia.


<< POWRÓT

Inne z kategorii: DIETETYKA

Dietetyka - Złoty eliksir natury

Dietetyka - Złoty eliksir natury

DIETETYKA

Zawarte w oleju rzepakowym nienasycone kwasy tłuszczowe wspierają pracę serca, układu krwionośnego, nerek, mózgu, pomagają utrzymać odpowiedni poziom glukozy we krwi oraz poprawiają stan skóry i jej kondycję...

Dietetyka - Orzechy włoskie

Dietetyka - Orzechy włoskie

DIETETYKA

Orzechy włoskie to skarbnica składników, które mają bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie...

Pierwsza wizyta u Dietetyka

Pierwsza wizyta u Dietetyka

DIETETYKA

Jeśli masz problem z doborem diety, zmagasz się z różnymi chorobami, nie wiesz jak stracić zbędne kilogramy, chcesz się czuć zdrowsza/y, pełna/y sił witalnych i dostać zastrzyk energii, z przysłowiowym „kopniakiem” do działania, to pomoc dietetyka jest właśnie dla Ciebie!

Dietetyka - Naturalne suplementy

Dietetyka - Naturalne suplementy

DIETETYKA

Czyli wszystko to co okazuje się mieć dobroczynny wpływ podczas, gdy zmagamy się z bólem brzucha, niestrawnością oraz innymi problemami związanymi z pracą układu żołądkowo – jelitowego.