Dietetyka - Żelazo

Dietetyka - Żelazo

Czy żelazo jest niezbędne dziecku w początkowym okresie życia?

Tak! Jest to jeden z ważniejszych składników mineralnych, które potrzebne są do właściwego funkcjonowania organizmu, zwłaszcza dla niemowląt. Ponieważ wówczas zużywa zapasy żelaza na intensywny wzrost i zwiększanie objętości krążącej krwi. Ponadto potrzebne jest do prawidłowej pracy mózgu, tworzenia się sieci i połączeń komórek nerwowych.

Niedobór żelaza w początkowym okresie życia może powodować problemy z rozwojem psychosomatycznym oraz z zachowaniem i nauką.

Co gdy niedobór żelaza występuje u kobiety w ciąży? Może doprowadzić to do anemii matki i dziecka, wcześniactwo, niską masę urodzeniową i obniżoną odporność obojga.

Niedobór żelaza może także dotyczyć dzieci, które bardzo szybko rosną, mają zmniejszone łaknienie, dziewczyny z obfitymi miesiączkami, dzieci z nadwagą, osoby aktywne fizycznie, kobiety w ciąży oraz wegetarianie i weganie.

Czy stosować suplementację żelazem?

W większości przypadków tak. Jednak przed tym warto udać się do specjalisty, zrobić odpowiednie badania, by dowiedzieć się jakie produkty stosować i w jakich ilościach. Być może wystarczy zmiana diety, wprowadzenie produktów bogatych w żelazo. Ważne jest, by nie przedawkować żelaza, gdyż jak wiadomo jest to pierwiastek toksyczny i w za dużych dawkach może poważnie zaszkodzić.

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: DIETETYKA DZIECIĘCA

Dietetyka - Atopowe Zapalenie Skóry

Dietetyka - Atopowe Zapalenie Skóry

DIETETYKA DZIECIĘCA

Podczas leczenia AZS ważna okazuje się dobrze dobrana dieta. Polega na usunięciu tych produktów, które powodują niewłaściwą reakcję ze strony układu immunologicznego...

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry

DIETETYKA DZIECIĘCA

Jest to rodzaj schorzenia zapalnego, niezakaźnego o przewlekłym i nawrotowym charakterze, który związany jest z nadwrażliwością miejscową na pewne substancje, pokarmy, bakterie, grzyby i inne. Najczęściej jest ona uwarunkowana genetycznie.

Dietetyka - Krzem, pierwiastek życia

Dietetyka - Krzem, pierwiastek życia

DIETETYKA DZIECIĘCA

Jeżeli krzemu w organizmie jest za mało, ludzki organizm przestaje funkcjonować prawidłowo, pojawiają się zaburzenia, zwłaszcza w metabolizmie tkanki łącznej, którą znajdziemy m.in. w: naczyniach krwionośnych, krwi czy naczyniach limfatycznych i większości narządów. Także komunikacja między ciałem a mózgiem jest zaburzona...

Probiotyki w stresie

Probiotyki w stresie

DIETETYKA DZIECIĘCA

Stresu doświadcza każdy z nas, zwłaszcza codziennym pędzącym, ekspresowym i nerwowym stylu życia.